Jak pěstovat letničku „minipetunii“ Million Bells – takto jí vykvětou krásné květiny

Veronika Štrbová Téma
12. září 2022 0

Všichni milovníci květin určitě velmi dobře znají petunie. Krásné malé pestrobarevné květiny, které se hodí do zahrádky, ale také na balkon. Setkali jste se ale s označením minipetunie či Million Bells? Jedná se o samostatný rod Calibrachoa elegans, který je velmi blízkým příbuzným petúnií. Má spoustu malých květin, které vytvářejí například v závěsných květináčích nádherné a bohaté výsadby. Nejkrásnější na nich je, pokud zkombinujete více barev najednou. Zaujala vás minipetunie a chtěli byste ji doma pěstovat také? Čtěte dál a dozvíte se vše o jejím sázení a pěstování, ale například i o škůdcích, který ji mohou napadnout.

Airflor květináč
2 429 Kč
Timberflor květináč
3 299 Kč
Triflora set 3 dřevěných květináčů
1 359 Kč
Winegrow kvetináč
1 259 Kč
Solidflor květináč
1 579 Kč
Power Planter květináč
1 699 Kč
Tomato Tower květináč
89 499 Kč
Solid Grow Rust
1 869 Kč

Ukázat více

 

Minipetunie, resp. Million Bells a její charakteristika

Minipetunie je jednoletá rostlina, letnička, která se vysazuje na jaře a kvete nepřetržitě až do prvních mrazů. Nejčastěji se pěstuje ve vegetačních nádobách nebo závěsných květináčích, kde se půvabně rozlévá po stranách. Nejlépe na balkonech, terasách nebo dvorech. Často bývá označována jako Million Bells a přitahuje například i kolibříky a motýly.

Květy mají průměr přibližně 2,5 cm a mají mnoho žilek nebo barevných hrdel, které kontrastují s primární barvou okvětních lístků. Jsou různobarevné, jednoduché nebo plné, některé odrůdy nabízí dokonce dvoubarevné květiny. Listí je jasně zelené, oválné a kompaktní. Minipetunie je ideální volbou pro městské, ale také venkovské prostředí. Moc se nerozrůstá, nezabírá moc místa a nepotlačuje v růstu ostatní rostliny kolem sebe. Celý keř doroste do výšky maximálně 25 cm.

Pestrobarevné minipetunie

Minipetunie naleznete v různých barvách, včetně levandulové, žluté, oranžové, modré, bílé, růžové, červené, purpurové či korálové. Kvetou celé týdny a nádherně působí, když jsou vysázeny s jinými rostlinami, jako například fuchsie, gazánie, diascie, verbeny a šalvěje. Klíčem k jejich růstu je dostatek slunečního světla a bohatá, vlhká půda.

Tyto rostliny snesou mírný mráz a daří se jim především na slunci nebo v polostínu. Vysazujte je do volně propustné půdy a zalévejte teprve tehdy, když je půda téměř suchá. Mohou se množit z vrcholových řízků, ale často se pěstují jako polotuhé letničky.

 

Petunie nebo surfaření?

Často se lidem stává, že si petunii spletou se surfií. Není divu, tyto dva druhy květin se opravdu docela podobají. V čem se ale tedy liší a jak poznáme, která je skutečně petunie a surfinie?

Surfínie je petunii velmi podobná hlavně z toho důvodu, že z ní byla vyšlechtěna. Je však převislá a dokážete pomocí ní vytvořit nádherné, rozvětvené převisy. Je pěstována z řízků, ale také ze semene. Petunie rostou vzpřímeně a jsou kompaktní, i když někdy mohou pod svojí váhou převisnout. Dosahují výšky kolem 30-40 cm podle kultivaru a jsou pěstovány ze semene.

 

Péče a pěstování minipetunie

Celková péče o minipetunie je opravdu minimální. Pěstování této balkonové rostlinky zvládne i zahrádkář, který se pokládá za úplného začátečníka. Tyto rostliny upřednostňují pěstování ve vlhké, avšak dobře propustné, organicky bohaté půdě na přímém slunci. Nesnášejí půdy s vysokým pH, i když rostliny při velmi světlém stínu mohou tolerovat určité sucho. Vegetační nádoby, do kterých tyto jednoleté rostliny vysadíte, by měly mít vždy otvor pro odtok přebytečné zálivkové vody. Zvolit můžete také samozavlažovací květináče, rostliny v nich kvetou více a jsou i více olistěné. Při výsadbě použijte substrát určený k pěstování petunií a surfinií a přidejte i kvalitní kompostovou zeminu.

Množství květin závisí i u této letničky na pravidelném přísunu živin. Hnojení opakujte jeden až dvakrát týdně, nejlépe hnojivem na petunie a surfy. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Odstraňování odkvetlých květin není u těchto letniček nutné, protože se považují za samočistící, což znamená, že odkvetlé květy po odkvětu lehce opadávají. Bohaté kvetení minipetunie zajistíte umístěním rostliny na slunné místo, kde se bude slunit minimálně 6 hodin na slunečním světle, a ideálně do závětří.

 

Kdy sázet petunie

Million Bells se velmi lehce pěstují z komerčně pěstovaných sazenic. Ty se vysévají mělce do výsevních misek již v lednu. Je nutné zajistit dostatek světla, tepla a přiměřené vláhy pro klíčení semen. Sazenice minipetunie jsou poměrně malé a rozrostou se podle toho, kolik volného prostoru jí květinář nabízí. Vysazujeme ji do substrátu pro letničky, případně pro balkonové rostliny. Pokud disponujete výživnou zeminou v zahradě, lze použít i tu.

Jednodušší je zakoupit si sadbovače petúnií nebo již hotové rostlinky. Sadbovače jsou mladé rostlinky v zakořeňovačích, určené pro domácí pěstování. Je nutné je přesazovat 2x, nejprve do plastových 7 cm květináčů a poté později do nádob, kde už budou kvést až do prvních mrazů.

Ven je můžete dávat od dubna v závislosti na teplotních podmínkách. Nejprve na otužování a na noc, jsou-li teploty kolem nuly, ještě jim dopřejte raději bytové podmínky. Trvale mohou zůstat venku, i když noční teploty zůstávají nad 5 stupňů. Během květnových mrazů je nutno je přemístit pod střechu altánku nebo na krytou terasu, jinak o ně přijdete.

Světlo

Million Bells nejlépe rostou na přímém slunci. Odpolední stín v zahradě by měla být vaše druhá volba, protože to může mít za následek snížení kvetení. Čím více stínu dostanou, tím méně květin vytvoří. Minipetunie tedy mají rádi slunná nebo polostinná místa. Nejvíce květin se otevírá na plném slunci a teplejším místě. Doporučuje se, aby byla místa pro tyto rostliny chráněna před větrem a deštěm.

Půda

Naplňte své výsadbové nádoby směsí bez půdy doplněnou o humus nebo kompost. Zalévací směs zajistí vynikající drenáž potřebnou pro zdraví rostlin, jelikož Million Bells nesnášejí mokrou půdu. Pěstujete-li rostliny v zemi, zasaďte je do bohaté, dobře propustné půdy s mírně kyselým pH 5,2 až 6. Rozmístěte rostliny asi 45 cm od sebe, aby se umožnilo jejich šíření. Zakryjte půdu organickým mulčem, aby byl kořenový systém chladný, a aby se zastavilo odpařování.

Voda

Udržujte rostliny minipetunie rovnoměrně vlhké a nikdy nenechte půdu úplně vyschnout. Udělejte si denně „test houpání“, pokud máte závěsné květináče: pokud se vám zdá být květináč lehký, když na něj zatlačíte, tak musíte zavlažovat, dokud voda neprotéká přes drenážní otvory. Pokud používáte květináče nebo jiné nádoby, otestujte vlhkost půdy vložením prstu až k druhému kloubu. Pokud je půda na dosah ruky suchá, je čas zalít rostliny. Přidávejte vodu, dokud nevytéká z drenážních otvorů nádoby.

A nadále pravidelně testujte půdu, abyste vždy vyhověli potřebám zavlažování Million Bells. Často kontrolujte půdu, zejména na začátku sezóny, dokud nepoznáte potřeby vaší rostliny. Požadavky na zalévání se mohou měnit, když se v létě minipetunie ohřívá. Dávejte pozor, abyste rostlinu nepřelili, protože to může podpořit hnilobu kořenů. Nejlepší je zalévat rostliny ráno a večer, tedy právě tehdy, když slunce přímo nespaluje jejich listy a květiny. Pokud byste petunie polili během dne, tak by slunce mohlo spálit jejich listy.

Calibrachoa elegans a její řez

Calibrachoa elegans je jednoletá balkonová rostlina, která během podzimu postupně odumírá. Její zajímavostí však je, že nevyžaduje téměř žádný řez, protože disponuje samočistící schopností. V případě nutnosti však můžete ustřihnout odkvetlé květiny.

Hnojení

Million Bells rostlinky je třeba hnojit pravidelně, prakticky můžete do půdy zapracovat dlouhodobé hnojivo. Další možností je použití kapalného hnojiva, kterým můžete hnojit po celou dobu kvetení. Důležité je podotknout, abyste nepřekračovali doporučené dávky hnojiva, jinak můžete rostlině spálit kořeny a tím rostlina uhyne. Během období hnojení zvyšte dávku zálivky rostliny.

Agro Kapalné hnojivo univerzální 1 l
Agro Kapalné hnojivo univerzální 1 l

Jedná se o kvalitní univerzální kapalné hnojivo vhodné pro všechny pokojové, balkonové, terasové květiny i ostatní zahradní rostliny, včetně petunií, Calibrachoa elegans či surfinií. Toto minerální hnojivo je bohaté na organické a minerální látky a stopové prvky. Díky svému složení dodává rostlinám kvalitní výživu pro správný zdravý růst, bohaté kvetení rostlin a tvorbu listů.

Hnojte své minipetunie každé dva týdny během vegetačního období tekutým hnojivem na květiny, které poskytuje živiny rychleji než přípravky s postupným uvolňováním. Toto je obzvláště důležité na konci léta, aby se z rostlin dostalo více květin. Pokud má vaše Million Bells světle zelené nebo nažloutlé listí, je to také příznak toho, že potřebuje přísun živin (nebo více slunečního svitu).

Trh nabízí velký výběr hnojiv určených speciálně pro minipetunie:

Jak přezimovat minipetunie

Pokud se rozhodnete přezimovat minipetunie, vaše šance na úspěšnost jsou 50%. Postačí je sestříhat na polovinu a umístit na světlé a zároveň chladné místo ve sklepě s minimální zálivkou, bez rizika mrazů. V únoru se opět sestříhají, aby rostliny zpevnily a vytvořily mladý porost. Potom je musíte umístit na světlé a teplejší místo s pravidelnou zálivkou.

 

Rozmnožování

Pokusíte-li se rozmnožovat minipetunie pomocí odřezků, postup je následující:

  • Pokuste se najít stonek, který má malé pupeny, ale nemá na něm květiny.
  • Pomocí čistého a ostrého řezacího nástroje odřízněte stonek alespoň 15 cm od špičky a poté odstraňte spodní listy.
  • Umístěte řízky do stejné směsi poloviny zeminy a poloviny rašeliny.
  • Nádobu postavte pod jasné přímé světlo a řízky udržujte vlhké a teplé. Kořeny by se měly začít rozvíjet během několika týdnů.

Tyto rostliny produkují málo semen a musí se množit vegetativně. Většina těchto hybridních kultivarů je však patentována (ochranná známka společnosti Suntory), což zakazuje rozmnožování Calibrachoa na komerčních trzích. Můžete si však rozmnožit své vlastní rostliny pro osobní použití prostřednictvím řízků, které jsou přezimované v interiéru. Pokuste se najít stonek, který má malé pupeny, ale nemá na něm květiny.

Rostliny Million Bells mohou růst ze semen, ale řízky Calibrachoa jsou primární metodou množení. Zrání řízků bude trvat nejméně dva měsíce, proto je sklízejte ve vhodnou dobu. Rozmnožování řezem je metoda, kterou upřednostňují profesionální pěstitelé. Zatímco pěstitelé minipetunií odebírají řízky koncem zimy, aby dosáhly prodejní rostliny do jara, zahradníci mohou řízky odebírat na jaře pro rostliny koncem léta.

Odborný postup pěstování minipetunie z řízků

Ráno odeberte řízky o délce 15 cm a uříznutý konec vložte do vhodného substrátu bez půdy, který dobře odtéká. Řízky budou vyžadovat vysoké světlo na plném slunci a důsledné zamlžování, aby správně rostly. Pro úspěšné rozmnožování řízků Calibrachoa jsou důležité i další aspekty. Řízky reagují na trvale vlhké médium. Zabránění vadnutí řízků je důležité, protože nová rostlina vynaloží své úsilí na to, aby se zachránila, a nezakoření se v nízké vlhkosti. K zavlažování používejte demineralizovanou vodu. Tím se zabrání hromadění minerálních solí. Zabraňte nadměrnému zamlžování řízků, protože může dojít k hnilobě stonků. Nádoby umístěte tam, kde jsou teploty po dobu prvních dvou týdnů trvalo kolem 21 C. Poté umístěte rostliny na mírně chladnější místo. Použijte kompletní hnojivo jednou týdně k podpoře růstu listů a tvorby kořenů.

Dají se minipetunie přezimovat?

Je těžké vidět, jak rostliny, kterým věnujete svůj osobní kontakt, čas a pozornost během vegetačního období, jednoduše zahynou ve skličujícím chladu. To platí i o rostlince Calibrachoa, jinak známé jako Million Bells (milion zvonků). Dají se tyto krásné barevné rostlinky přezimovat?

Můžete se pokusit ponechat rostliny Calibrachoa přes zimu v nádobě v interiéru. Před prvním mrazem rostlinu opatrně vykopejte a dávejte pozor, abyste zachovali co nejvíce kořenového systému. Umístěte do nádoby s čerstvou zeminou z květináče a přeneste do chladného prostoru, který zůstává nad bodem mrazu, například do garáže. Seřízněte stonky asi 5 cm nad půdu a během zimních měsíců střídmě zalévejte.

 

Běžní škůdci a nemoci

Calibrachoa elegans je nenáročná rostlina, kterou nezvyknou až tak často napadat parazity či jiní škůdci. Nejčastěji se u ní vyskytuje žloutnutí listů a padlí. Oba případy jsou zapříčiněny zálivkou či nesprávným hnojením. Přílišné hnojení oslabuje imunitu rostliny, a proto je velmi náchylná na padlí. Nemocné, povadlé rostliny minipetunie vykopejte a zlikvidujte, aby neinfikovaly jiné rostliny. Dezinfikujte všechny nástroje, které přišly do styku s infikovanými rostlinami.

Padlí na listech minipetunie

Lepkavé listy – Přestože se maximálně snažíte, aby vaše rostliny měly dostatek všeho co potřebují, může se stát, že je napadne nějaký škůdce. Přijdete na to nejčastěji lepkavými listy nebo drobnými pavučinkami na rostlinách či bílým povlakem.

Zelené mšice – Nejčastěji je napadnou zelené mšice, které se maskují na zelených listech a vysávají šťávu z mladých výhonků. To, co vylučují, je právě ta lepkavá tekutina, která naopak láká mravence. Mravenci dokonce slouží mšicím jako dopravní prostředky, tedy je jednoduše přenesou i na jiné části rostlin nebo i do jiných květináčů. Třeba urychleně zasáhnout postřikem na mšice a ostříhat nejvíce napadené části.

Padlí – Minipetunie může zasáhnout i padlí, což je houbové onemocnění, převážně z nadměrné vlhkosti, nedostatečně větraného prostoru a nedostatečného slunečního záření.

Kadeřavost – Může je však také napadnout virus – mozaika nebo kadeřavost. Virové onemocnění přenáší hmyz, například komáři, mšice a roztoče. Po napadení je nutno zlikvidovat celou rostlinu.

Roztoče – jsou malinký pavoučci, kterých uvidíte na minipetunii poměrně těžko, ale všimnete si určitě pavučinky. Třeba zakročit chemickým postřikem.

Chloróza – bledé listy s výraznou kresbou a žilnatinou. Způsobuje ji nedostatek světla, nedostatek hořčíku, manganu a železa, či naopak – nadbytek vápníku.

Žloutnutí listů – důvodem je nedostatek železa, dusíku nebo nadměrná zálivka

Kořenová hniloba – Kořenová hniloba nebo infekce plísní se může projevit, jsou-li tyto rostliny promočené. (Rostliny, které po zalévání vadnou, mohou trpět hnilobou kořenů.) Nejlepší volbou je předcházet těmto problémům dobrou cirkulací vzduchu, správným hospodařením s vodou a dobrou pórovitostí půdy.

Vadnutí – může být způsobeno nedostatkem vody nebo velmi vysokými teplotami. Pokud vaše rostlina po zalévání stále vadne, může trpět hnilobou kořenů, v takovém případě je nejlepší rostlinu odstranit a kompostovat. Plíseň šedá na listech je také znakem promoknutí.

Odrůdy Million Bells

Million Bells je nejznámějším hybridem rodu Calibrachoa. V rámci této skupiny je na výběr mnoho odrůd a barev, včetně:

Kabloom: semena dostupná v růžové, bílé, červené, žluté a tmavě modré barvě
Crackling Fire: tmavé neonově oranžové květy mramorované žlutou barvou
Tangerine: veselé jasné oranžové květy s červeným žilkováním
Terra Cotta: žlutá s červenými skvrnami
Trailing Sky Blue: jasné levandulově modré květy se zelenými hrdly
Cherry Pink: sytě růžové květy se žlutými hrdly

 

S čím kombinovat minipetunie

Hitem posledních dvou let se staly tři různobarevné sazenice v jednom květináči. Takový mix je velmi efektní, zvláště když zvolíte kontrastní barvy, jako jsou červená, žlutá atp. Neutlačuje ostatní druhy, ale na druhou stranu se umí prosadit. Její výhodou je, že potřebuje minimální údržbu.

Dobře se snáší také s ostatními okrasnými rostlinami, které můžete vysadit do stejného květináče. Můžete je vysazovat samostatně v jedné barevné kombinaci nebo vytvářet barevné variace. Do jedné závěsné nádoby vysaďte 3 kusy Million Bells. Během krátké doby jej vyplní a vytvoří bohatě kvetoucí převis. Rovněž se po 3 ks do kulatých nádob sází i petunie. Tumbeliny stačí i 2 ks. Do podlouhlých květináčů je můžete kombinovat i s jinými letničkami, trvalkami a okrasnými trávami. Sázíte-li sazenice do květináče, rozmístěte je asi 20-25 cm od sebe.

Zdroje informací a zajímavé informace:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (15 votes)
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *