Jak doma pěstovat mučenku bělasou, nebo není passiflora jako passiflora

Georgina Babinová Téma
14. března 2022 0

Mučenky jsou něčím speciální. Vypadají zvláštně a okouzleně a často jako by patřily na korálový útes, kolem kterého plavou pestrobarevné rybky. Nebo je to jen naše představivost? Možná jste i vy právě dostali mladou sazeničku jako dárek a jste zvědaví, jestli vám přinese i ovoce. To je velmi dobrá otázka, protože mučenky jsou mimořádně dekorativní rostliny, které ale nevidíte vždy rodit. Jsou hlavním představitelem rodu Passiflora, přičemž některé druhy přinášejí jedlé plody – takovou je Mučenka jedlá (Passiflora edulis) známá jako marakuja, zatímco jiné se využívají k okrasným účelům, jako například Mučenka belasá (Passiflora caerulea). A právě jí věnujeme dnešní článek.

💡 Tuto mimořádně atraktivní rostlinu můžete pěstovat i v takových květináčích ⤵️

Ukázat více

 

Mučenka šedá – charakteristika

V dobách Moctezumu se mučenka pěstovala v zahradách aztéckých boháčů. Do Evropy se dostala v 17. století a okamžitě se stala součástí místní nauky o léčivých rostlinách jako účinný prostředek proti křečím. V květu samotném tehdejší věřící viděli symboly ukřižování Krista (10 apoštolů jako 10 okvětních lístků, kladivo a hřebíky, trnová koruna…). To je to, co dalo květu jméno Passiflora (passio – utrpení, mučení, flóra – květ). Druh, který lze pěstovat i v našich zeměpisných šířkách, je Passiflora caerulea – Mučenka šedá.

Réva Passiflora také známý jako Sweet granadilla nebo Granadilla, Passiflora caerulea je stálezelená, dřevnatá liána, která může dorůst až do výše 25 metrů, pokud jsou k dispozici opěrné stromy. Listy jsou tmavě zelené, s 5-7 prstovitými laloky. Bílé a fialovo-modré květy, které se objevují v létě, mohou mít průměr až 10 cm. Plodem je oválná oranžovo-žlutá bobule, 6 cm dlouhá a 4 cm široká, obsahující množství semen. Když je zralá je jídla, ale má tendenci mít nežádoucí chuť. Mučenka šedá je navíc známá tím, že přitahuje včely a užitečný hmyz. Má květiny bohaté na nektar/pyl.

Květ mučenky modré

 

Pěstování

Mučenky vysazujte do dobře propustné půdy na plném slunci na chráněném místě, například při úpatí chráněné sluneční stěny. Můžete je táhnout na pergole, nebo pozinkovaných drátech vedených přes zeď. Zasaďte rostlinu tak, že ji mírně nakloníte ke stěně nebo plotu, na kterém ji budete pěstovat. Dobře polijte a zpevněte. Rostlinu na podpěru naveďte pomocí zahradního kolíku. Mučenky jsou díky úponkům „samopřilnavé“, takže když dospějí, nebudou potřebovat přivázat.

 

➡️ Kdy sázet?

Mučenka šedá se může zasadit na podzim nebo na jaře, když už pominuly mrazy. Je to rostlina, která se moc nestará o druh půdy, ve které je zasazena, ale jak jsme již zmínili, nejkomfortněji se bude cítit v bohaté a dobře odvodněné půdě. Vyhněte se její výsadbě v zimě a také během veder, protože by ji to mohlo zabít. Zajistěte časté zavlažování, zvláště pokud jste sázeli na jaře. Mučenka si musí svůj kořenový systém rozvinout v zemi během prvního roku.

Sazenice mučenky

 

💡 Při výsadbě se vám zaručeně sejdou zahradní rukavice ⤵️

Rukavice Flower lila 8 Rukavice Flower lila 8
69 Kč
Rukavice Tommi "malina" S Rukavice Tommi “malina” S
89 Kč
Pracovní rukavice TOMMI HIMBEERE vel. XS Pracovní rukavice TOMMI HIMBEERE vel. XS
79 Kč

Ukázat více

 

Pěstování v květináči

Mučenku lze pěstovat i v květináči, budete ji však muset hnojit a zalévat častěji a navíc nebude růst tak bujně jako ty, které rostou v zemi. Vyberte sypký kompost bez obsahu rašeliny a s dobrým odvodněním.

Mučenka šedá potřebuje velký květináč. Pokud rostlinu přesazujete, vyjměte nádobu, která je dvakrát až třikrát větší než vaše současná. Naplňte ji dobře odvodňovaným na živiny bohatým substrátem. Mučenky jsou úžasně popínavými rostlinami a často dosahují délky 4,5 – 6 m za jediný rok. To znamená, že je nezbytné dát révě nějaký druh struktury, která bude sloužit jako opora. Umístěte mučenky pěstované v květináči asi 30 cm od konstrukce. I když plánujete přemístit révu na zimu dovnitř, je v pořádku nechat ji vylézt na pevný venkovní objekt. Když přijde zima, můžete révu zkrátit na výšku 30 – 60 cm, aby se dal snadno skladovat uvnitř. Roste tak rychle, že ztracenou délku na jaře snadno doběhne.

 

➡️ Vypěstovat mučenku ze semínek, nebo z řízků?

Semena mučenky je nejlépe klíčit čerstvá, dokonce přímo z ovoce a lze je sít po celý rok. Špatně se skladují a obvykle se rychle uloží ke spánku. Abyste přerušili stav klidu a zlepšili klíčení semen, která byla chvíli skladována, můžete případně jednoduše vzít kousek jemného brusného papíru a lehce potřít jednu nebo obě strany semen. Potom semínka namočte na cca 24 hodin do vlažné vody. Vyhoďte všechna semena, která plavou na vodě, nebudou dobrá.

Semínka zatlačte asi 0,5 cm do vlhké květináčové směsi nebo kompostu – cokoli použijete, mělo by se dobře odvodňovat. Zakryjte ventilovaným plastem, abyste udrželi vlhkost. Odstraňte jej, když začne klíčení – do dvou až čtyř týdnů. (Poznámka: Klíčení starších semen může trvat čtyři až osm týdnů, nebo i déle.) Sazenice chraňte před přímým slunečním zářením, dokud nevyvinou druhou sadu listů. Neočekávejte okamžité kvetení u rostlin pěstovaných ze semen. Některým druhem mučenky může trvat až deset let, než rozkvetou.

Mučenku můžete rozmnožit i řízky během léta, ideální od června do září. Navíc, příprava odřezků mučenky modré je velmi jednoduchá:

  • Odstřihněte 15 cm odřezků z nových stonků, které ještě nekvetly.
  • Odstraňte spodní páry listů a ponechte pouze horní pár.
  • Pokud chcete, ponořte odřezky do práškových zakořeňovačů.
  • Odřezky zasaďte do směsi půdy na sazenice, nejlépe ve skleníku.
  • Úspěšnost zvýšíte, pokud odřezky uchováváte v teplém a vlhkém prostředí.

Nový růst byste si měli všimnout do měsíce, tehdy můžete řízky jemně zatáhnout, abyste otestovali jejich zakořenění. Když dojde k výraznému zakořenění, mohou se přesadit na svá trvalá místa.

Mučenka šedá - plod

Plody mučenky modré jsou sice jedlé, ale vůbec ne chutné. Semínka je ovšem nejlepší klíčit přímo z plodu.

 

Péče

Mučenka šedá sice vypadá jako z tropů, ale ve skutečnosti se dá pěstovat téměř všude, včetně chladnějších oblastí. Obvykle by se měla pěstovat na plném slunci až částečném stínu, v průměrné, ale dobře propustné půdě. Silné větry nebo nepříznivé počasí ji mohou poškodit, proto se doporučuje chráněné místo, například u zahradní stěny.

 

➡️ Světlo

Aby vaše mučenky zůstaly zdravé a kvetoucí, vysazujte je na plné slunce až do polostínu. Rostliny oceňují odpolední stín v extrémně horkém počasí. Obecně potřebují nejméně čtyři až šest hodin slunečního světla denně (nebo více v chladnějších klimatických podmínkách). Přinesete-li rostliny ve hrncích na zimu do interiéru, dopřejte jim jasné, nepřímé světlo a chraňte je před průvanem.

 

➡️ Půda

Půda, do které zasadíte révu, by měla být dobře propustná, ale bohatá a vlhká. pH půdy není příliš důležité a může být v neutrálním až kyselém rozsahu, kdekoli od přibližně 6,1 do 7,5. Přidání kompostu do výsadbové jámy pomůže poskytnout živiny a mulčování kolem základny rostliny pomůže udržet vlhkost, aniž by se rostlina promočila. K tomu, aby réva rostla, je zapotřebí nějaký typ podpory – mřížka, struktura nebo dokonce jiná rostlina.

 

➡️ Zalévání

Mučenky je třeba ihned po vysazení pořádně zalít. Kromě toho se jim během vegetačního období obvykle daří s jednou nebo dvěma zálivkami týdně. Ujistěte se, že pokud neprší, každý týden dostanou asi 2,5 až 3 cm vody, protože nezvládají dobře sucho.

 

➡️ Hnojení

Prospěje jim pravidelná snadná aplikace vyváženého univerzálního hnojiva se stejným podílem dusíku, fosforu a draslíku. Rostlinu přihnojujte dříve, než se na jaře objeví nový růst a poté opakujte každé čtyři až šest týdnů až do začátku podzimu.

 

➡️ Ořezávání

Mučenka šedá je během vegetačního období nenáročná na údržbu a není třeba odstraňovat uvadlé hlávky. Prořezávání se provádí, aby se udržela velikost révy pod kontrolou, odstranilo se mrtvé dřevo a podpořil se plnější růst.

Prořezávání se může provádět koncem zimy, nebo brzy na jaře – v chladnějším podnebí může vinná réva stejně odumřít. Tyto rostliny kvetou na novém růstu, proto je nezapomeňte každé jaro před začátkem růstu oříznout, aby se zachovaly sezónní květiny.

 

💡 Tipy na kvalitní záhradní nůžky:

💡💡 u nás naleznete celý test zahradních nůžek

 

➡️ Přesazování

Mnoho zahrádkářů upřednostňuje pěstování mučeník v květináčích, kde budou růst docela šťastně a nabídnou vám současně výhodu, že je můžete přemístit na slunečnější místo, nebo dokonce přenést na zimu do interiéru. Pěstování v květináčích navíc zabraňuje nekontrolovatelnému šíření této rostliny, která se ve skutečnosti řadí mezi invazivní.

Použijte půdu bohatou na živiny a ujistěte se, že květináč (z jakéhokoli materiálu) má na dně několik velkých drenážních otvorů. Udržujte půdu vlhkou, ale nedovolte, aby kořeny stály ve vodě. Rostliny pěstované v květináči budou potřebovat pravidelnější hnojení, protože se polévají častěji a živiny se obvykle vyplavují, když se půda odvodňuje.

 

💡 Při výběru květináče se nechte inspirovat těmito dekorativními možnostmi ⤵️

Ukázat více

 

💡 „Smrtelné tajemství“ mučenky

Mučenka šedá - listíAno, mučenka šedá okamžitě poutá pozornost svým květem a nemůžete kolem ní jen tak projít. Ale v jejích listech se skrývá smrtelné tajemství – obsahují kyanid, chemikálii, která je jedovatá pro většinu živočišného světa.

Přesněji řečeno, listy obsahují kyanid v neaktivní formě – vázaný na cukry, známé jako kyanogenní glykosidy. Když je kyanid takto navázaný, je neškodný. Avšak nezůstává vždy neaktivní – listy obsahují i další specializované chemikálie, které tyto cukry rozkládají. Známé jako enzymy, zapadají do sebe s kyanogenními glykosidy jako zámek a klíč. Když se spojí, cukry se rozloží a uvolní se jedovatý kyanid. Jed působí na hmyz i zvířata a je to skvělý evoluční mechanismus, který brání požírání rostliny.

 

Příprava mučenky modré na přezimování

Tato polotropická kráska se pěstuje po celém světě a je oblíbená pro své nádherné květiny. Mučenku bělasou byste měli být schopni v našich jižnějších oblastech úspěšně přezimovat i venku. Prvním krokem, který musíte udělat, je ujistit se, že tam, kde ji venku pěstujete, bude šťastná po celý rok. Čili potřebujete zajistit, aby byla réva vysazena v chráněné oblasti.

Mučenku zasaďte blízko základů budovy, blízko velkého kamene nebo betonového povrchu. Tyto typy struktur mají tendenci absorbovat a vyzařovat teplo a také pomáhají udržovat révu v teplejším prostředí, než by jinak byla. Část rostliny, která je nad zemí, odumře, ale kořenová struktura přežije.

Když se blíží zima, budete muset snížit množství hnojiva, které rostlině dáváte. To odradí jakýkoli nový růst. Oblast kolem révy silně pokryjte mulčem. Čím chladnější je oblast, ve které žijete, tím více budete muset oblast mulčovat. Kromě toho, zima je také skvělým obdobím pro prořezávání mučenky. Réva Passiflora není třeba stříhat, aby byla zdravá, ale možná ji budete chtít táhnout nebo tvarovat. V chladnějším podnebí sice část rostliny, která je nad zemí odumře, ale během mírné zimy bude čas provést jakékoli prořezávání, které si myslíte, že je třeba udělat.

Mučenka šedá v květináči v okně

Přezimování hrnkových rostlin je snadné – přesunete je do interiéru

 

Nemoci a škůdci

Mučenka šedá je citlivá na mráz. V zimě je třeba ji chránit. Je také náchylná k chorobám přenášeným půdou, houby, viry, bakterie a háďátka.

Jedním z největších problémů mučenky je houba, která způsobuje vadnutí fuzarií. Fuzarové vadnutí je nemoc přenášená půdou, která může být smrtelná. Prvními příznaky jsou žloutnutí listů, po kterých následuje odumírání a opadávání listů. Potom se větve a kmeny štěpí a vylupují se z kůry. Nakonec se kořeny zbarví a odumřou.

Virus okurková mozaika také může ovlivnit mučenku. Běžně se přenáší prostřednictvím brouků a mšic. Virus se může šířit i mezi rostlinami nebo infikovanými semeny. Rostliny, které jsou postiženy, vykazují mozaikový typ skvrnitosti v listech spolu se zakrslým růstem a deformací listů. Neexistuje žádný jiný lék než prevence, proto je třeba napadené rostliny odstranit.

Mezi škůdce mučenky patří i vysoce škodlivá bakteriální skvrnitost způsobená bakterií Xanthomonas. Je velmi obtížné ji kontrolovat a způsobuje velké škody na komerčních plodinách. Nemoc začíná malými kulatými skvrnami na listech. Tyto skvrny se mohou zvětšit, zabít listy, snížit fotosyntézu, dostat se do cévního systému, snížit vitalitu rostliny a dokonce zdecimovat celou rostlinu. Na trhu nejsou žádné chemikálie, které by tuto chorobu zvládly.

Mozaikový virus na listech

Takto vypadají listy napadené mozaikovým virem

 

Mučenka nekvete – jaké jsou důvody?

To, že mučenka nekvete, nemusí nutně znamenat, že při péči o rostlinu děláte něco nesprávného. Mnohé mučenky budou růst a táhnout se mimo kontrolu, ale odmítnou kvést. „Jak přinutím mučenku kvést?” je otázka, která se běžně objevuje na zahrádkářských fórech na webu. Bylo by logické, že pokud vinná réva roste divoce a nekontrolovaně, měla by kvést, ale není to vždy tak. Ve skutečnosti mučenky vyžadují splnění velmi přísných podmínek, aby se u nich probudila touha kvést. Nekvete téměř vždy kvůli něčemu v prostředí, takže si zahrajte na detektiva a pečlivě zkontrolujte životní prostory vaší rostliny, přičemž mějte na paměti následující:

 

➡️ Věk

Mučenky ne vždy kvetou hned. Potřebují čas na vytvoření pevného kořenového systému, než začnou kvést.

 

➡️ Hnojivo

Mučenka šedá je ve své podstatě stále více divoká než domestikovaná. Nepotřebuje se nechat hýčkat a opravdu by byla nejraději, kdybyste se neobtěžovali. Zejména hnojení dusíkem může vést k rychlému, vegetativnímu růstu na úkor květin. Přídavek fosforu, podobně jako kostní moučka, to může obvykle pomoci vyrovnat. Stejně jako mnoho jiným původním rostlinám, i mučence se daří, když je opomíjena.

 

➡️ Světlo

Rostliny, které mají plody potřebují tolik slunce, kolik se jen dá a mučenka šedá není výjimkou. I když je nikdy neplánujete sbírat, mučenka je pevně odhodlána k tomu, aby přeměnila květiny, které vám chybí, na ovoce a to znamená, že potřebuje hodně slunce. Kontrolujte rostlinu během dne, abyste se ujistili, že dostane alespoň osm hodin přímého slunečního záření; jinak nemusí kvést nikdy nebo kvete jen řídce, když se o to pokusí.

 

➡️ Zalévání

Mučenka šedá je dostatečně odolná na to, aby zvládla podmínky sucha, ale nejlépe roste, když je vysazena na dobře odvodněném místě a často polévána. Půda by měla být vlhká, ne mokrá. Voda pomáhá všem rostlinám transportovat suroviny do listů, kde se přeměňují na potravu pro rostlinu. Bez dostatečného množství vody mohou být tyto systémy narušeny.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4/5 - (16 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *