Velké srovnání 9 odsávaček hlenů, které jsou v 2021 nejlepší a jak je používat?

Redakce CestakBydlení.cz Test 0

Celkoví víťezové testu

Baby Vac Arianna 2 s čistícím kartáčkem (na vysavač) Microlife Miobebee (na baterky) Nosátko odsávačka z plastu (na vysavač)
Vítěz testu Pro náročné Zlatá střední cesta
Baby Vac Arianna 2 s čistic.kart. odsávačka hlenů
Microlife Miobebee Dětská odsávačka nosních hlenů
RANYAK UVEGTECHNIKA Nosátko Odsávačka nosních hlenů sada
 1. jednoduchá manipulace
 2. efektivní a rychlá pomoc
 3. kvalitní materiál
 1. 3 silikonové nástavce
 2. relativně méně hlučná
 1. šetrné a rychlé odsávání
 2. praktická velikost nástavce
 3. obsahuje kartáček na čištění
 1. náročnější čištění hadice
 2. nástavec může být pro některé nosíky velký
 1. slabší výkon
 1. krátká hadice
 2. těžší čištění hadice
Dobrá kvalita výrobku, který splňuje svůj účel efektivním a rychlým způsobem. Odsávačka na baterie nikdy nebude mít takový výkon jako ty, které pracují na principu několik-wattového vysavače. A za pohodlné používání na cestách si třeba připlatit. Výrobek známé značky, jehož účel se plní na výbornou u všech věkových kategorií.
315 Kč 1 028 Kč 249 Kč
Ukázat nabídku
DrMax.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
DrMax.cz
Odsávačky na hlen by měly být součástí povinné výbavy rodičů už od narození jejich dítěte. Soplíky, mohou být i neškodné, no mohou děťátko pořádně potrápit, protože se jich ještě neví zbavit sami. Odsávání soplíkov je velmi důležité, protože hlen může dětem způsobit řadu problémů. V našem testu jsme vybrali a porovnali 9 nejlepších odsávaček hlenů různých druhů a při každé z nich jsme si všímali její výhody i nevýhody. Ve srovnání odsávaček za rok 2021 nejlepší obstály produkty značek Baby Vac a Nosátko.

V článku se dozvíte, jaké typy odsávaček na soplíky najdete na trhu, jak jednotlivé typy fungují a v čem spočívají jejich pozitiva i negativa při používání. Kromě užitečných rad týkajících se toho, jak si vybrat odsávačku na hleny a co si při výběru všímat, vám přinášíme i praktické tipy, jak správně odsávat soplíky. 

Jak vybrat odsávačku na hlen

Výběr odsávačky na hlen pro děti může být někdy náročný. Může se totiž stát, že vám známí doporučí nějaký typ odsávačky, ale ten u vás fungovat nebude tak, jak byste chtěli. Viz základní faktory, které byste si měli všímat při výběru odsávačky:

 • typ – na trhu najdete odsávačky na vysavač, balónkové odsávačky na hlen, elektrické odsávačky a hadičkové odsávačky
 • bezpečnost – ta je pro každého rodiče prvořadá, a tak v případě, že máte neposedné dítě, nebo dítě, které prostě nechce při odsávání soplíkov spolupracovat, raději si nekupujte levnou hadičkovou odsávačku. Hrozí při ní menší poranění sliznice.
 • cena – odsávačky na hlen nezruinují váš rodinný rozpočet, ty obyčejné hadičkové nebo balónkové stojí pár korun. Zlatou střední cestou jsou z hlediska ceny odsávačky na vysavač. Pokud vám nedělá problém připlatit si, elektrické odsávačky na hlen by vás mohly zaujmout hlavně tehdy, když potřebujete s vaším „usopleným” děťátkem někam cestovat.
 • efektivnost odsáváníbalónkové a hadičkové odsávačky si s hustším hlenem poradí jen velmi těžko a je poměrně náročné vytáhnout nimi soplík tak, aby zůstal nosík zcela čistý. Zkušenosti maminek říkají, že ani cenově náročnější ruční elektrické odsávačky si s hlenem neporadí podle jejich představ. Nejefektivnější jsou odsávačky na vysavač, které pomohou i při pořádné rýmě a vytáhnou i hustý soplík.

Recenze 9 nejlepších odsávaček hlenů pro rok 2021

Vítěz testu

1. Baby Vac Arianna 2 s čistícím kartáčkem (na vysavač)

typ: na vysavač ● počet nástavců v balení: 2

Baby Vac Arianna 2 s čistic.kart. odsávačka hlenů

Odsávačka Baby Vac 2 je účinný bojovník proti hlenem vašeho děťátka. Pomáhá účinně a bez námahy pomoci při rýmě. Víte ji připojit na všechny typy v běžné domácnosti využívaných vysavačů, u nichž je předpoklad, že mají výkon do 1,8 KW. Při silnějších vysavačích musíte použít regulaci výkonu. Odsávačka je kompletně rozebíratelná, takže nemáte žádné velké starosti s údržbou a čištěním.

Materiál, ze kterého je tato odsávačka vyrobena je z kvalitního nerozbitného materiálu, tzv. polykarbonátu. Rovněž tvarování odsávacího nástavce neumožňuje nedopatřením zavést hluboko do nosu a tím poškodit nosní sliznici.

Výhody

 • jednoduchá manipulace
 • efektivní a rychlá pomoc
 • kvalitní materiál

Nevýhody

 • náročnější čištění hadice
 • nástavec může být pro některé nosíky velký

Verdikt: Dobrá kvalita výrobku, který splňuje svůj účel efektivním a rychlým způsobem.

Naše hodnocení:

Cena: 315 Kč

Ukázat nabídku
DrMax.cz
Detail


Zlatá střední cesta

2. Nosátko odsávačka z plastu (na vysavač)

typ: na vysavač ● počet nástavců v balení: 2

RANYAK UVEGTECHNIKA Nosátko Odsávačka nosních hlenů sada

Oblíbená odsávačka hlenů nosík vám nabízí náhradní nástavec na odsávání hlenů spolu s čistícím kartáčkem. Díky možnosti připojit ji na jakýkoliv domácí vysavač vykonává svou funkci efektivním a rychlým způsobem.

Vaše děti už nebudou mít problémy s ucpaným nosem, protože nahromaděné hleny s lehkostí vysajete do plastové odsávačky, kterou následně jednoduchým způsobem vypláchnete. Rychlé odsátí hlenů napomáhá regeneraci podrážděné či zanícené nosní sliznice u novorozenců, batolat, dětí či dospělých.

Výhody

 • šetrné a rychlé odsávání
 • praktická velikost nástavce
 • obsahuje kartáček na čištění

Nevýhody

 • krátká hadice
 • těžší čištění hadice

Verdikt: Výrobek známé značky, jehož účel se plní na výbornou u všech věkových kategorií.

Naše hodnocení:

Cena: 249 Kč

Ukázat nabídku
DrMax.cz
Detail


3. Nosátko odsávačka ze skla (na vysavač)

typ: na vysavač ● počet nástavců v balení: 1

Nosátko Odsávačka nosních hlenů ze skla

Základním specifikem odsávačky nosík, kterou vám nyní představujeme, je, že je připojitelná k vysavači, běžného, domácího typu. Produkt je vyroben z plastu, až na sací hlavici, která je jako jediná ze skla.

Používá se k odstranění hlenů u malých dětí, které ještě neumějí používat kapesníky. Takže rychle uvolňuje dýchací cesty a podporuje rychlejší uzdravení zanícených dýchacích cest. Odsávačku lze bez problémů vyvařit v horké vodě a tím ji zbavit bakterií. Také prošla několika klinickými testy.

Výhody

 • dobrá údržba
 • efektivní odsávání

Nevýhody

 • válcová část vstupující do hadice vysavače se vysouvá

Verdikt: Dobře hodnocen výrobek, který je totožný s předchozím nosíkem, ovšem s jedním rozdílem. Nástavec je ze skla.

Naše hodnocení:

Cena: 284 Kč

Ukázat nabídku
ProZdravi.cz
Detail


4. Katarek complete (na vysavač)

typ: na vysavač ● počet nástavců v balení: 2

Odsávačka nosních hlenů na vysavač KATAREK complete

Vžijte se do situace malého novorozence, který je bezbranný proti rýmě, protože neví dýchat ústy. Rýma může být živnou půdou hemžiacich se bakterií a tím základem pro různá onemocnění.

Avšak těmto nepříjemným scénářem víte předejít používáním Katarek complete odsávačky hlenů. Funguje na principu odsávání pomocí vysavače. Jediným omezením je použití vysavače s výkonem 1800 W. Bez problémů odsajete hleny i z oblasti nosohltanu. V balení máte i roztok s mořskou solí, která způsobuje, že se nosík vašeho dítěte nevysuší.

Výhody

 • roztok s mořskou solí v balení
 • dobře se čistí

Nevýhody

 • cena

Verdikt: Odsávačka hlenů, která stojí dvakrát více než konkurenční, ale nebude dvakrát taková účinná.

Naše hodnocení:

Cena: 623 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


5. Haxe NS 1 (na baterky)

typ: na baterie ● počet nástavců v balení: 4

Odsávačka HAXE NS 1

Odsávačka soplíka na baterky značky Haxey NS 1 je snadno použitelná, přenosná a lze ji mýt i sterilizovat. Určená je pro novorozence a děti do tří let. Zajímavé na ní je, že obsahuje až 12 melodií, které dítě během odsávání mohou rozptýlit či zabavit.

Součástí této odsávačky jsou i čtyři koncovky, přičemž dvě jsou určeny na hustý a dvě na řidší soplík. Přestože nejde o známou značku, jde o odsávačku s poměrně silným výkonem. Napájena je bateriemi, které jsou součástí balení. Tak, jako většina elektrických odsávaček na hlen, i tato je kompaktní a přenosná.

Výhody

 • možnost pustit 12 melodií
 • baterie součástí balení
 • až 4 nástavce
 • poměrně silný výkon

Nevýhody

 • nic jsme nenašli

Verdikt: Celkem výkonná elektrická odsávačka, která navíc dítě zabaví různými melodiemi.

Naše hodnocení:

Cena: 849 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


6. Chicco Physioclean (hadičkou, ústy)

typ: hadičkový ● počet nástavců v balení: 1 ● materiál odsávací hlavice: silikon

CHICCO Nosní odsávačka Physioclean

Hadičkový odsávačka na soplíky značky Chicco je vhodná už pro novorozence a oceňujeme ergonomickou rukojeť. Vyrobena je z příjemného a měkkého materiálu, který zajišťuje šetrné a jemné odsávání.

O maximální hygienu se postará absorpční filtr bránící šíření choroboplodných zárodků. Cenově dostupná hadičková odsávačka vám pomůže hlavně při řídkém soplíku, protože při tom hustším byste se skutečně nadělali, kým byste ho vysáli. Na běžné čištění je však zcela dostačující.

Výhody

 • snadné použití
 • zajištěna hygiena
 • poměrně efektivní

Nevýhody

 • někomu může vadit příliš měkký nástavec do nosíku

Verdikt: Mezi hadičkovými odsávačkami patří ta od Chicca k těm efektivnějším a praktičtějším.

Naše hodnocení:

Cena: 212 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


7. Suavinéx anatomická 0% BPA (hadičkou, ústy)

typ: hadičkový ● počet nástavců v balení: 4

Suavinex Anatomická odsávačka

Tato anatomická hadičkový odsávačka na soplíky odsává hlen, aniž by dto způsobovalo miminku nepříjemné pocity. Součástí balení jsou i čtyři náhradní nástavce. Pozor si však dejte na čištění této odsávačky, protože není vhodné ji sterilizovat varem, ale jen zastudena.

Funguje jednoduše, ale jak to již u hadičkové odsávačky chodí, při hustých hlenech je velmi náročné vyčistit nosík vašeho děťátka. Výhodou je, že odsávačka neobsahuje BPA.

Výhody

 • anatomický tvar
 • náhradní nástavce v balení

Nevýhody

 • možné čištění jen zastudena

Verdikt: Anatomicky tvarovaná hadičkový odsávačka, která vyčistí nosík miminku bez nepříjemných pocitů. Efektivnost je srovnatelná s ostatními hadičkový odsávačkami.

Naše hodnocení:

Cena: 249 Kč

Ukázat nabídku
Mall.cz
Detail


Pro náročné

8. Microlife Miobebee (na baterky)

typ: na baterie ● počet nástavců v balení: 3 ● materiál odsávací hlavice: silikon

Microlife Miobebee Dětská odsávačka nosních hlenů

Odsávačka hlenů malých dětí je neocenitelný pomocník v domácnosti. Miobebee je odsávačka od společnosti Microlife, firmy z Taiwanu s 37-letou tradicí. Můžete ji používat kdekoli a kdykoli, protože je na baterie typu AA, které vydrží až 1000 odsátí.

Nástavec na odsávání je ze silikonu, takže si můžete být jisti, že nebude ani příliš velký a ani příliš malý na jakýkoliv nos. Díky této specifikaci předchází podráždění nosní sliznice prostřednictvím poranění. Toto zařízení, které přichází do styku s bakteriemi je plně sterilizovatelné, protože všechny komponenty přicházející do styku s hlenem můžete vyvařit v horké vodě.

Výhody

 • 3 silikonové nástavce
 • relativně méně hlučná

Nevýhody

 • slabší výkon

Verdikt: Odsávačka na baterie nikdy nebude mít takový výkon jako ty, které pracují na principu několik-wattového vysavače. A za pohodlné používání na cestách si třeba připlatit.

Naše hodnocení:

Cena: 1 028 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


9. Miniland Nasal Care (na baterky)

typ: na baterie ● počet nástavců v balení: 2 ● materiál odsávací hlavice: silikon

Miniland Odsávačka hlenů Nasal Care

Pomocí této odsávačky hlenů na baterky odsajete soplíky z nosu vašeho dítěte rychle a jednoduše, a to i na cestách. Výhodou je, že má dvě velikosti silikonových nástavců, a tak můžete odsávačku přizpůsobit nosánku vaší ratolesti. Na ovládání odsávačky vám stačí i jedna ruka, a tak druhou můžete uklidňovat a hladit děťátko.

Líbí se nám také jednoduchá údržba a čištění odsávačky, protože jednotlivé díly lze sterilizovat horkou vodou, ale i párou. Výkon je však slabší, a tak tuto odsávačku při větších dětech nebo silné rýmě s hustým soplíkom velmi nevyužijete.

Výhody

 • relativně tichá
 • skladná

Nevýhody

 • slabý výkon

Verdikt: Na to, že jde o cenově náročnou odsávačku, bychom očekávali silnější výkon. Pro novorozence a řídký soplík však může postačovat.

Naše hodnocení:

Cena: 1 199 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Proč potřebujete odsávačku na soplíky?

Odsávačka na soplíky by měla být ve vaší výbavě již od narození vašeho potomka, resp. byste si ji měli opatřit ještě předtím, než se vám narodí. Nemůžete totiž vědět, zda ji náhodou nebudete potřebovat už pro vašeho novorozence. Někdy totiž může zahlenění v nosní dutině vzniknout i mimo nemoci. Během dne se do nosíku dostávají různé nečistoty, ale i bakterie. No a nosní sliznice se jim brání tak, že tvoří sekret, který bývá živnou půdou pro viry a bakterie.

Pokud v nose hlen zůstává a hromadí se, může se dostat postupně i hlouběji do dutin nebo do uší. Navíc miminka nejsou schopny dýchat ústy, a tak jim může ucpaný nosík být pořádně nepříjemný a dokonce ztěžuje i kojení. Pravidelným odsáváním můžete těmto problémům účinně předejít.

💡  V případě, že má vaše děťátko rýmu, pomůže usnadnit dýchání nejen odsávání soplíkov, ale i zvlhčování vzduchu. Kvalitní zvlhčovat vzduchu si můžete vybrat i díky informacím v našem testu nejlepších zvlhčovačů vzduchu.

 

Typy odsávaček na hlen

Při výběru odsávaček na soplíky se můžete setkat až se čtyřmi druhy, což je docela dost, no a v hlavě rodiče to může nadělat pořádný zmatek. Odsávačky hlenů pro děti se odlišují nejen tím, jak vypadají, ale i cenou, způsobem použití, efektivností a hlučností, která je v případě dětí zcela podstatný parametr. Která je ta nejlepší odsávačka na hleny? Pojďte se s námi podívat na jednotlivé druhy, jejich výhody i nevýhody.

 

Hadičkové odsávačky hlenů

Hadičkové odsávačky hlenů pro děti si pamatují zřejmě ještě i vaši rodiče. Princip jejich fungování je velmi jednoduchý. Odsávání pomocí ní trvá poměrně dlouho, v porovnání s jinými odsávačkami je méně efektivní a o dost náročnější. Osvědčit se však může jako nouzové řešení například na dovolené či na cestách, ale i v případě pouze mírnější rýmy, kdy dítě nemusíte zbytečně stresovat použitím jiného, sice efektivnějšího, ale hlučnějšího typu odsávačky.

Hadičkové odsávačky na soplíky pro děti jsou tvořeny průhlednou nádobkou z plastu s víčkem, do kterého vedou dvě hadičky. Jedna hadička se zaobleným koncem nebo s nástavcem se vkládá do nosíku dítěte a druhou hadičku s náustkem si vkládáte do úst a pomocí ní odsáváte hlen. Ten se zachytí v nádobce. Co se týče údržby tohoto typu odsávačky, není nijak komplikovaná. Obvykle stačí nádobku a hadičku vypláchnout horkou vodou.

Hlavní výhodou hadičkové dětské odsávačky na soplíky je nízká cena, za kterou ji zakoupíte. V lékárně či na internetu, případně v drogeriích, za hadičkovou odsávačku zaplatíte jen pár korun. Dalšími výhodami jsou nulová hlučnost, ale také to, že jsou kompaktní a snadno přenosné. Nevýhodou je však v případě většího či hustšího zahlenění slabší efektivita odsávání. No a někdy se také může stát, že jelikož trvá odsávání déle, dítě jednoduše nespolupracuje, a tak je celý proces náročnější. Občas může během „souboje” dojít i k menšímu poranění nosní sliznice.

hadičková odsávačka hlenu

Odsávání hadičkovou odsávačkou může být náročné

Výhody

 • cenově dostupné
 • kompaktní
 • nulová hlučnost

Nevýhody

 • slabá účinnost odsávání
 • při některých hrozí menší poranění sliznice nosu

 

Balónková odsávačka hlenů

Tento typ odsávačky hlenů vypadá jako balónek s malým nástavcem na nos a zakoupit ho můžete v různých barevných provedeních, přičemž vám však doporučujeme zakoupit si průhlednou odsávačku. Budete tak mít lepší přehled o tom, jak se vám podařilo vyčistit nosík dítěte a zároveň ji budete vědět lépe vyčistit. Balónková odsávačka soplíka pro děti funguje tak, že balónek nejdříve stisknete, poté ho zavedete do nosíku a následně uvolníte stisk, čímž dojde k odsátí hlenů.

I v případě této odsávačky hlenů však platí, že je vhodná spíše pro použití v případě nouze či jen na čištění nosíku v rámci hygieny. S hustým soplíkom by si poradila asi jen těžko. Výhodou této odsávačky na soplíky je nulová hlučnost a také cenová dostupnost. Určitě ji oceníte jako součást inventáře na dovolené, pro případ nouze.

balónková odsávačka hlenů

Balónková odsávačka na soplíky vám při hustém hlenu velmi nepomůže

Výhody

 • nízká cena
 • kompaktní
 • nulová hlučnost

Nevýhody

 • slabá účinnost odsávání
 • při neprůhledných odsávačky nevíte, kolik hlenu jste odsáli

 

Odsávačka hlenů na vysavač

Odsávačka soplíkov na vysavač patří mezi rodiči k nejoblíbenějším a mezi dětmi asi k nejnenáviděnějším. Důkazem toho, že tyto odsávačky mají rodiče rádi díky jejich účinnosti, je i několik recenzí.

Je pravda, že vysavač je hlučný a děti se ho mohou během odsávání bát, ale odsávačka soplíkov na vysavač je jednoduše nejúčinnější. Pokud máte vysavač s možností regulace síly tahu, doporučujeme nastavit ho nejdříve na nejslabší tah. Uvidíte, že i ten může být dostatečně silný na to, aby vytáhl soplíky z nosíku vaší ratolesti. A můžete si být jistý, že pokud je soplík příliš hustý a vy přidáte na síle, bude nos dokonale čistý a dítě, ačkoli rozzlobené, bude moci lépe dýchat.

Hlučnost, která může vystrašit dítě či v případě nočního odsávání naštvat sousedy, je však asi jedinou nevýhodou tohoto typu dětské odsávačky na hleny. Samozřejmě, pokud pomineme to, že při cestování si zřejmě do zavazadla spolu s odsávačkou na soplíky nepřibalujete vysavač. Na druhé straně, mnohé tyto odsávačky víte použít i jako hadičkové odsávačky a hlen vytáhnete pomocí úst.

Výhod je však více – jak jsme zmínili, největší je efektivnost a také rychlost odsátí hlenů. Navíc je odsávačka soplíkov na vysavač velmi šetrná k dětské nosní sliznici. Dětská odsávačka hlenů na vysavač váš rodinný rozpočet také nezruinuje, ceny jsou srovnatelné s těmi hadičkovými, případně jsou dražší o pár korun. Ani čištění by nemělo být ve většině případů náročné, postačí vypláchnutí teplou vodou.

Odsávačka na vysavač je velmi účinná

Odsávačka na vysavač je velmi účinná

Výhody

 • nízká cena
 • efektivní odsávání
 • šetrné k sliznici

Nevýhody

 • hlučnost
 • nejsou zrovna nejvhodnější na cesty

 

Elektrická odsávačka hlenů (nebo odsávačka hlenů na baterky)

U mnoha rodičů patří elektrické odsávačky hlenů k těm nejoblíbenějším. Některé modely jsou totiž velmi výkonné a zároveň nejsou tak hlučné jako vysavač. Elektrické odsávačky jsou tvořeny plastovým držákem, do kterého vkládáte baterie a na něj se nasazuje sběrná nádoba na hleny a silikonový nástavec na odsávání. Tento typ odsávaček je kompaktní a jsou výborné hlavně na cesty. Výhodou je, že některé z nich mají na výběr několik nástavců podle hustoty soplíka či věku dítěte.

Tento typ odsávaček si sice říká elektrický, ale ve skutečnosti je napájen tužkovými baterkami. Nevýhodou je, že se docela rychle vybijí, a tak byste si v případě, že cestujete, měli přibalit i náhradní baterie. Čištění tohoto typu odsávačky na soplíky je jednoduché, protože všechny části, které s ním přicházejí do kontaktu lze umýt a i sterilizovat vařící vodou. Nevýhodou může být poměrně vysoká cena a také to, že ne každá elektrická odsávačka je i výkonná a efektivní při odsávání.

Elektrická odsávačka

Elektrická odsávačka na soplíky je praktická

Výhody

 • poměrně výkonná (ale jen některé tipy)
 • skladná
 • nižší hlučnost

Nevýhody

 • některé modely nejsou velmi efektivní
 • vyšší cena

 

Jaké jsou ceny?

O cenách jsme už něco načrtli, ale podívejme se na ně lépe. Jak jsme již zmínili, odsávačky soplíkov by neměly chybět v žádné domácnosti s miminkem či malým dítětem. Nemusíte se však obávat toho, že by šlo o drahé produkty. Nejdražší jsou elektrické odsávačky, které jsou praktické a pohodlné, ale v klidu zvládnete dítěti odsát soplíky i s levnějšími odsávačkami. Podívejme se tedy na cenové relace.

 • cena od 50 do 250 Kč – v této cenové hladině se pohybují odsávačky balónkové, hadičkové i ty na vysavač. K nejlevnějším však patří hadičkové a balónkové, které v některých lékárnách dostanete koupit dokonce i za méně než 50 korun. Odsávačky hlenů na vysavač se blíží obvykle k částce 250 korun.
 • cena od 500 do 1300 Kč – v této cenové relaci naleznete výkonnější i méně výkonné elektrické odsávačky hlenů, no a v našem testu jsme vybrali i jednu odsávačku na vysavač v této ceně, která se však v porovnání s ostatními liší jen tím, že součástí balení je i fyziologický roztok.

 

Čištění a údržba

Jelikož odsávačky na soplíky přicházejí do kontaktu s hlenem, který může být plný virů a choroboplodných zárodků, měli byste je pečlivě a pravidelně čistit. Zde je několik tipů na jejich údržbu:

 • před prvním použitím odsávačku omyjte horkou vodou, nebo pokud to výrobce doporučuje, sterilizujte ji povařením
 • odsávačku po každém použití rozeberte a důkladně omyjte – opět platí, že pokud je to možné, můžete ji sterilizovat
 • před použitím počkejte, dokud důkladně vyschne
 • nepoužívejte dezinfekční roztoky ani alkohol, pokud výrobce neuvádí jinak
💡 Jak předcházet rýmě u dětí
zimní procházka

Nezapomeňte na prevenci vzniku rýmy

Samozřejmě, ne vždy je to možné, ale často můžete vznikla rýmy u dětí předcházet. Platí totiž, že základem je prevence. Zde je několik tipů, jak riziko vzniku rýmy co nejvíce snížit:

 • pokud je někdo v okolí či v rodině nemocný, omezte s ním kontakt
 • dodržování hygieny a mytí rukou teplou vodou a mýdlem je základ
 • udržujte v místnosti, kde je tráví vaše dítě nejvíce času a kde spí vlhkost kolem 45 až 65%
 • pokud máte doma suchý vzduch, pomůže zvlhčovač vzduchu nebo alespoň vlhké pleny či ručníky zavěšené kolem postýlky či na radiátoru
 • pravidelně větrejte
 • důležitý je i pobyt na čerstvém vzduchu, a to i v zimě, avšak děťátko dostatečně oblečte
 • nepřehánějte to s oblečením venku, dítě by se mělo i otužovat, proto oblečení raději vrstvěte
 • zvyšujte imunitu otužováním

 

Tipy, jak správně odsávat soplíky

Odsávání soplíkov není nic komplikované, ale možná někteří rodiče budou potřebovat trochu cviku. Nelekněte se, pokud to vašemu dítěti není příjemné, myslete na to, že to děláte pro jeho zdraví a pohodlí. Na závěr vám tedy přinášíme pár praktických tipů, které se vám při odsávání soplíka mohou sejít:

 • před odsáváním nasprejujte do nosíku sprej či kapky z mořské vody určený pro věk vašeho dítěte, mořská voda rozpustí hustý hlen a uvolní ho, díky čemuž se vám bude snadněji odsávat
 • mořskou vodu nechte působit alespoň tři minuty
 • při odsávání balónkovou odsávačkou stiskněte balónek, vložte ústí na okraj nosní dírky a balónek pusťte – podtlak by měl z nosu vytáhnout hlen
 • pokud se vám při odsávání odsávačkou hlenů na vysavač nepodaří zachytit soplík, koncem odsávačky zlehka při nosní dírce pohybujte
 • nosík odsávejte i v noci, pokud vaše dítě nemůže spát a slyšíte, že se mu špatně dýchá
 • pokud vám lékař doporučil léčivé kapky či sprej do nosu, aplikujte je až poté, co nosík vyčistíte

 

Zdroje informací:

Do testu jsme vybrali Odsávačky hlenů pouze z ověřených eshopů

Ohodnoťte náš test:

Odsávačky hlenů v našem katalogu

Autor článku
Redakce CestakBydlení.cz

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.