15 odsávaček na mléko v testu 2021 – jak si vybrat tu nejlepší?

Redakce CestakBydlení.cz Test 0

Celkoví víťezové testu

Medela Swing Starter set 1 (elektrická) Philips Avent Natural SCF330 20 (manuální) Medela Swing Maxi 2 fázová (elektrická)
Vítěz testu Lidová volba Pro náročné
Medela Prsní Swing Starter set 1 elektrická
Philips Avent Natural manuální SCF330 20
Medela Swing Maxi 2 fázová elektrická
 1. tichá
 2. elektrická
 3. volitelný tlak
 4. přenosná
 5. pohodlné a bezbolestné používání
 1. cena
 2. velmi jednoduchá obsluha
 3. masážní vložka na odsávací hlavici
 1. rychlé a šetrné odsávání
 2. vhodná i na cestování
 3. možné odsávání z obou prsů najednou
 4. může se mýt v myčce nádobí
 1. vyšší cena
 1. vhodná na občasné používání
 2. zdlouhavé odsávání
 1. vysoká cena
 2. hlučnější
Vyšší cena reflektuje kvalitu a spokojenost zákazníků. Odsávačka nabízí vysoký standard. Kvalitná odsávačka z rady manuálnych odsávaček. Jednoduchá manipulácia a šetrnosť k vášmu telu. Sice drahá, ale velmi výkonná odsávačka pro pohodlné odsávání i z obou prsů najednou. Bonusem je bohaté příslušenství.
3 200 Kč 950 Kč 6 595 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Budoucí či čerstvé maminky chtějí dát svým novorozeně to nejlepší, no a mateřské mléko tento přívlastek jednoznačně má. Jde o to nejdůležitější a nejzdravější, co může maminka svému miminku dát. Kojení je pro dítě i matku mimořádně důležité z několika hledisek, ale někdy, hlavně na začátku, to nejde tak, jak bychom si představovali. Tehdy vám mohou pomoci odsávačky na mléko, díky kterým můžete dosáhnout jednodušší ideální stav tvorby mléka.

V našem testu jsme pro vás vybrali 15 nejlepších odsávaček na mléko za rok 2021, přičemž jsme do něj zařadili manuální i elektrické odsávačky na mléko. U jednotlivých produktů jsme si všímali nejen to, o jaký typ odsávačky jde, ale zaměřili jsme se i na různé parametry a pohodlnost používání. V našem testu se nejlépe umístili odsávačky značek Medela, Philips a BabyOno.

Jak je již při našich testech produktů zvykem, přidali jsme i užitečné rady týkající se parametrů, které byste si při výběru odsávaček mléka měli všímat, a samozřejmě nechybí ani rozdělení typů odsávaček. Dozvíte se také, kdy je vhodné je použít. Věříme, že vám pomůžeme vybrat tu nejlepší odsávačku, která vám bude dokonale vyhovovat.

Jak si vybrat odsávačku na mléko?

Při výběru odsávačky si všímejte tyto ukazatele:

 • typ – manuální (páková, balónková, pístová) nebo elektrická
 • způsob odsávání – jednofázová nebo dvoufázová odsávačka
 • vyberte si, zda chcete odsávat jen z jednoho prsu nebo z obou najednou

Nejlepší Odsávačky na mléko na základe porovnávacího testu 2021

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo 6. místo 7. místo 8. místo 9. místo 10. místo 11. místo 12. místo 13. místo 14. místo 15. místo
Vítěz testu 2021 Lidová volba Pro náročné
Medela Swing Starter set 1 (elektrická) Philips Avent Natural SCF330 20 (manuální) BabyOno Natural Nursing (elektrická) Medela Mini Electric (elektrická) Nuk Jolie (manuální) Medela Harmony dvoufázová (manuální) Nuk LUNA (elektrická) Zopa Comfy (elektrická) Tommee Tippee (elektrická) Philips Avent Natural s VIA pohárky (manuální) Medela Swing Maxi 2 fázová (elektrická) Canpol babies 12/205 Basic (manuální) Canpol Babies EasyStart (elektrická) Beurer BY 40 (elektrická) Akuku transparentní (manuálna)
Medela Prsní Swing Starter set 1 elektrická Philips Avent Natural manuální SCF330 20 BabyOno Elektrická Natural Nursing MEDELA Mini elektrická Nuk manuální Jolie MEDELA Harmony dvoufázová manuální NUK Elektrická Prsní pumpa LUNA Zopa Comfy elektrická mléka Tommee Tippee elektrická Philips Avent Natural s VIA pohárky Medela Swing Maxi 2 fázová elektrická Canpol babies BASIC ruční Canpol Babies Elektrická EasyStart Beurer BY 40 Akuku Ruční
3 200 Kč 950 Kč 1 586 Kč 2 792 Kč 709 Kč 873 Kč 2 290 Kč 1 490 Kč 2 599 Kč 989 Kč 6 595 Kč 549 Kč 1 890 Kč 1 949 Kč 275 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Market-24.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Pilulka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Mall.cz
Ukázat nabídku
Mall.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Feedo.cz
Ukázat nabídku
Pilulka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz

4 nejlevnější kvalitní Odsávačky na mléko do 950 Kč

Recenze 15 nejlepších odsávaček na mléko pro rok 2021

1. Medela Swing Starter set 1 (elektrická)

počet fází odsávání: 2 ● nastavitelnost intenzity: ano ● typ: elektrická ● odsávání obou prsů najednou: ne

Medela Prsní Swing Starter set 1 elektrická

2-fázová odsávačka Swing od společnosti Medela přináší rychlé a komfortní řešení pro všechny maminky. Je vhodná na časté a každodenní odsávání mléka z prsu. 2-fázový systém znamená, že odsávačka funguje ve dvou krocích. Prvním je fáze stimulační a druhým je fáze odsávací. Tímto způsobem pomáhá udržovat tvorbu mléka a svou efektivností vám ušetří čas.

Používání je snadné a šetrné ke každé ženě, protože si můžete nastavit vlastní intenzitu vakua. Tato odsávačka je kompaktním řešením pro použití kdykoliv a kdekoliv, protože je možné ji použít připojenou do elektrické sítě, ale také prostřednictvím baterii.

Výhody

 • tichá
 • elektrická
 • volitelný tlak
 • přenosná
 • pohodlné a bezbolestné používání

Nevýhody

 • vyšší cena

Verdikt: Vyšší cena reflektuje kvalitu a spokojenost zákazníků. Odsávačka nabízí vysoký standard.

Naše hodnocení:

Cena: 3 200 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


2. Philips Avent Natural SCF330 20 (manuální)

počet fází odsávání: 1 ● typ: manuální

Philips Avent Natural manuální SCF330 20

Odsávačka Philips Avent Natural SCF330 20 má jednoduchou a nenáročnou obsluhu. Je vybavena nástavcem, který je šetrný k vašemu prsu, a jeho tvar umožňuje napodobit přirozený sací reflex dítěte. Odsávat můžete přímo do lahví či nádob, které můžete následně uskladnit v chladničce.

Odsávačka má ergonomicky řešený tvar. Je možné nastavit ji do různých poloh, které vyhovují i vzpřímené poloze těla. V balení je i dudlík, jehož design je napodobením prsu, aby bylo dítě přirozeně stimulováno jako během kojení. Ruční zařízení má snadné skladování a nemusí vás trápit žádné připojení na elektrickou síť.

Výhody

 • cena
 • velmi jednoduchá obsluha
 • masážní vložka na odsávací hlavici

Nevýhody

 • vhodná na občasné používání
 • zdlouhavé odsávání

Verdikt: Kvalitná odsávačka z rady manuálnych odsávaček. Jednoduchá manipulácia a šetrnosť k vášmu telu.

Naše hodnocení:

Cena: 950 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail

Lidová volba


3. BabyOno Natural Nursing (elektrická)

počet fází odsávání: 3 ● nastavitelnost intenzity: ano ● typ: elektrická ● odsávání obou prsů najednou: ne

BabyOno Elektrická Natural Nursing

Tato odsávačka BabyOno Natural Nursing nese přívlastky jako komfortní, či efektivní. Není divu, protože má až 10 nastavitelných úrovní odsávání. Má možnost zvolit 3 fáze, kde můžeme rozlišovat mezi fází 1, kdy odsávačka provádí stimulující masáž pro rozproudění toku mléka. Dále fází 2, kdy se k masáži přidává tlak na pozvolné odsávání, a nakonec fází 3, kdy odsávačka plní svou funkci na sto procent.

Díky tichému provozu a nabíjecí baterii můžete odsávačku BabyOno použít všude. Je jednoduchá na ovládání a údržbu. Základním výrobním materiálem je speciální plast určený pro styk s potravinami.

Výhody

 • cena
 • 3 fáze
 • 10 nastavitelných úrovní odsávání

Nevýhody

 • nic jsme nenašli

Verdikt: Cenově dostupná elektrická odsávačka, která umožňuje dokonce až 10 úrovní odsávání.

Naše hodnocení:

Cena: 1 586 Kč

Ukázat nabídku
Market-24.cz
Detail


4. Medela Mini Electric (elektrická)

počet fází odsávání: 1 ● nastavitelnost intenzity: ano ● typ: elektrická ● odsávání obou prsů najednou: ne

MEDELA Mini elektrická

Švýcarský výrobce Medela nabízí chytré řešení pro příležitostné nebo i krátkodobé každodenní odsávání mléka. Je vhodná pro odsávání mléka, které zůstalo v prsu po kojení. Medela Mini Electric se nehraje na nic luxusní. Je to kapesní a rychlý pomocník s jednofázovým odsáváním a bez obtíží jej můžete použít v jedné ruce.

Její provoz je možný na baterii nebo přes přímé připojení do elektrické sítě. Máte možnost nastavit intenzitu odsávání a dokoupit silikonovou masážní vložku, která je citlivá a jemná vůči prsní tkáni.

Výhody

 • odsáváte jen s jednou rukou
 • rozměrově malá
 • plní funkci odsávání na výbornou

Nevýhody

 • trocha hlučnější
 • základní prsní nástavec je tvrdý

Verdikt: Za Švýcarskou kvalitu si něco připlatíte. Třeba brát na zřetel, že tato odsávačka plní funkci odsávání přebytkového mléka.

Naše hodnocení:

Cena: 2 792 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


5. Nuk Jolie (manuální)

počet fází odsávání: 1 ● typ: manuální

Nuk manuální Jolie

Tentokrát tu máme manuální odsávačku na mléko značky Nuk, která se vyznačuje ergonomicky tvarovanou pákou pro snadné uchopení a plynulé odsávání. Odsávání mléka s touto odsávačkou je jemné a šetrné díky vzorovanému silikonovému polštářku, který masíruje prs a výborně k němu přilne. Polštářek zároveň podporuje tok mléka.

Má málo komponentů, a tak se snadno skládá. Oceňujeme praktickou možnost mytí v myčce. Na občasné odsávání mléka vám tato ruční odsávačka bude zcela postačovat.

Výhody

 • ergonomicky tvarovaná páka
 • vhodná do myčky nádobí
 • jednoduché používání
 • cena

Nevýhody

 • nic jsme nenašli

Verdikt: Cenově dostupná a snadné používání manuální odsávačka, která vám na občasné odsávání zcela postačí.

Naše hodnocení:

Cena: 709 Kč

Ukázat nabídku
Pilulka.cz
Detail


6. Medela Harmony dvoufázová (manuální)

počet fází odsávání: 2 ● typ: manuální

MEDELA Harmony dvoufázová manuální

Ruční odsávačka švýcarské značky Medela, která se specializuje na výrobu odsávacích zdravotnických přístrojů. Zajímavostí je, že ačkoliv se jedná o manuální odsávačku, disponuje dvoufázovým odsáváním, které se snaží o věrné napodobení sacího rytmu miminka při kojení. Jde o jedinou takovou manuální odsávačku mléka na trhu.

Prsní nástavec je k prsům velmi jemný a bradavku přirozeně stimuluje a zároveň masíruje. Oceňujeme, že obsahuje ve srovnání s jinými ručními odsávačkami málo součástek, a tak je snadno skládací. Zároveň její snadná a dobře přenosná. Líbí se nám také možnost nastavení pozice na rukojeti během odsávání, takže si umíte zajistit maximální pohodlí.

Výhody

 • Švýcarská kvalita
 • ergonomická rukojeť
 • jediná manuální dvoufázová odsávačka

Nevýhody

 • vyšší cena ve srovnání s jinými ručními odsávačkami

Verdikt: Na to, že jde o ruční odsávačku, je poměrně drahá. Na druhé straně je však odsávání příjemné a pohodlné.

Naše hodnocení:

Cena: 873 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


7. Nuk LUNA (elektrická)

počet fází odsávání: 2 ● nastavitelnost intenzity: ano ● typ: elektrická ● odsávání obou prsů najednou: ne

NUK Elektrická Prsní pumpa LUNA

Odsávačka na mléko NUK LUNA (elektrická) v sobě spojuje vysokou efektivitu odsávání a pohodlí. Jako většina kvalitních elektrických odsávaček mléka i ta od NUK-u disponuje dvoufázovým odsáváním. Maximální komfort během odsávání je zabezpečen nastavitelnou intenzitou sání, takže pokud máte citlivé bradavky či bolestivé prsa, můžete si nastavit mimořádně jemné odsávání.

Za výhodu považujeme i silikonový polštářek, který má jemný vzor, a postará se o příjemnou masáž při odsávání a zároveň k prsu dokonale přilne. Oceňujeme praktičnost, protože tuto odsávačku můžete klidně ovládat pouze jednou rukou. Jelikož obsahuje málo součástí, je jednoduchá na čištění. Napájet ji můžete nejen přímo ze sítě přes adaptér, ale i pomocí baterií.

Výhody

 • kompaktní rozměry
 • příjemná silikonová vložka
 • jednoduché skládání
 • snadná údržba a čištění

Nevýhody

 • krátká výdrž při napájení přes baterie
 • vyšší hlučnost

Verdikt: Odsávačka na mléko kompaktních rozměrů, která je vhodná spíše na rozjíždění kojení. Myslete však na to, že baterky v ní dlouho nevydrží, a tak je vhodnější napájení ze sítě.

Naše hodnocení:

Cena: 2 290 Kč

Ukázat nabídku
Mall.cz
Detail


8. Zopa Comfy (elektrická)

počet fází odsávání: 2 ● nastavitelnost intenzity: ano ● typ: elektrická ● odsávání obou prsů najednou: ne

Zopa Comfy elektrická mléka

I tato elektrická odsávačka usiluje o co nejdokonalejší napodobení přirozeného sání dítěte, a to právě dvoufázovým odsáváním, kterému ještě předchází masáž. Je vybavena silikonovou vložkou, která je příjemná na dotek.

Můžete si nastavit tři stupně intenzity odsávání a vybrat si tak způsob, který vám bude co nejpříjemnější. Odsávání je efektivní, pohodlné a bezbolestné. Zajímavá je možnost napájení i micro USB kabelem.

Výhody

 • dobrý poměr ceny a kvality
 • možnost napájení micro USB kabelem
 • rychlé odsávání

Nevýhody

 • nic jsme nenašli

Verdikt: Pokud hledáte levnější a výkonnou odsávačku, doporučujeme tento model. Zajímavostí je možnost napájení přes micro USB.

Naše hodnocení:

Cena: 1 490 Kč

Ukázat nabídku
Mall.cz
Detail


9. Tommee Tippee (elektrická)

počet fází odsávání: 2 ● nastavitelnost intenzity: ano ● typ: elektrická ● odsávání obou prsů najednou: ne

Tommee Tippee elektrická

Tato elektrická odsávačka mléka Tommee Tippee je tak, jako většina jiných elektrických odsávaček navržena tak, aby napodobovala přirozené sání dítěte. O vaše pohodlí během odsávání se postará možnost nastavení intenzity. Zároveň takto můžete docílit maximální efektivitu odsávání. Odsávačka Tommee Tippee je kompaktní a snadno přenosná.

Silikonová přísavka je pohodlná a zajistí vám příjemné odsávání. Výhodou této odsávačky je, že součástí balení je i velký box na sterilizaci, ale také láhev a nádobka na uchovávání mléka a prsní vložky. Napájení je možné přes baterie, ale i pomocí adaptéru. Ve srovnání s jinými elektrickými odsávačkami má nižší výkon.

Výhody

 • bohaté příslušenství
 • box na sterilizaci

Nevýhody

 • vyšší cena
 • nižší výkon

Verdikt: Cenově náročnější elektrická odsávačka, která má sice bohaté příslušenství, avšak poměrně slabý výkon.

Naše hodnocení:

Cena: 2 599 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


10. Philips Avent Natural s VIA pohárky (manuální)

počet fází odsávání: 1 ● typ: manuální

Philips Avent Natural s VIA pohárky

Značka Avent patří mezi odsávačkami k těm nejkvalitnějším. Philips Avent Natural s VIA pohárky (manuální) je jednoduchá ruční odsávačka na mléko je v porovnání s jinými manuálními odsávačkami jemnější a zároveň efektivnější. Příjemné odsávání je zajištěno kombinací silikonové masážní vložky s výstupky a silikonovou membránou, které vytvářejí pocity podobné těm, které vznikají při kojení.

Odsávání je bezbolestné, a tak můžete tuto odsávačku používat i v případě, že máte bolestivé či popraskané bradavky. Odsávačka se snadno skládá a také její čištění je jednoduché.

Výhody

 • počet fází odsávání: 1
 • typ: manuální

Nevýhody

 • některé maminky se stěžují na vrzání

Verdikt: Tato ruční odsávačka mléka v sobě spojuje cenovou dostupnost a kvalitu. Na občasné odsávání je ideální.

Naše hodnocení:

Cena: 989 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


11. Medela Swing Maxi 2 fázová (elektrická)

počet fází odsávání: 2 ● nastavitelnost intenzity: ano ● typ: elektrická ● odsávání obou prsů najednou: ano

Medela Swing Maxi 2 fázová elektrická

Pro maminky, které hledají co nejefektivnější možnost odsávání mléka je zde tato elektrická odsávačka Švýcarské značky Medela Swing Maxi 2 fázová (elektrická). Pomocí ní můžete odsávat mléko z jednoho prsa, ale také z obou prsů najednou.

Tato odsávačka vám pomůže nejen při začátcích kojení, ale i při zvýšení laktace, protože provoz si můžete přizpůsobit sobě tak, jak vám to vyhovuje. Odsávání je šetrné i k citlivým bradavkám. Napájení je možné přes baterie i adaptér. Součástí balení já bohatá výbava.

Výhody

 • rychlé a šetrné odsávání
 • vhodná i na cestování
 • možné odsávání z obou prsů najednou
 • může se mýt v myčce nádobí

Nevýhody

 • vysoká cena
 • hlučnější

Verdikt: Sice drahá, ale velmi výkonná odsávačka pro pohodlné odsávání i z obou prsů najednou. Bonusem je bohaté příslušenství.

Naše hodnocení:

Cena: 6 595 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail

Pro náročné


12. Canpol babies 12/205 Basic (manuální)

počet fází odsávání: 1 ● typ: manuální

Canpol babies BASIC ruční

Odsávačka Canpol Babies 12/205 Basic je manuálním a snadno obsluhovatelná zařízením. Je složena z menšího počtu komponent, takže její údržba nezabere mnoho času a ani námahy. Velkým plusem je tvarování páky na odsávání, která svou ergonomickou polohou umožňuje bezproblémové odsávání mléka.

Tento výrobek je dobré používat až po stabilizování laktačního procesu. Pokud však nekojíte, začněte hned a to až 7-8 krát denně, abyste nastartovali laktaci a postupně zastabilizovali. Balení obsahuje silikonovou vložku, která má masážní účinek a také pomáhá proti zánětu bradavek.

Výhody

 • rychle sestavitelná
 • jednoduchá manipulace
 • cena

Nevýhody

 • nepříliš prestižní značka

Verdikt: Odsávačka od nepříliš prestižní značky, ale za tu cenu splňuje svůj účel.

Naše hodnocení:

Cena: 549 Kč

Ukázat nabídku
Feedo.cz
Detail


13. Canpol Babies EasyStart (elektrická)

počet fází odsávání: 2 ● nastavitelnost intenzity: ano ● typ: elektrická ● odsávání obou prsů najednou: ne

Canpol Babies Elektrická EasyStart

Odsávačka Easy Start se postará o důkladné odsátí mléka. Obsahuje tři stupně regulace intenzity odsávání, které je dovjfázové, a tak simuluje přirozený způsob sání miminka. První fáze napodobuje rychlé sání dítěte, které má stimulovat vytékání mléka, no a druhá fáze je již samotné sání. Regulace síly sání je pohodlná, a víte si ji přizpůsobit tak, aby byla pro vás co nejpohodlnější. I tato odsávačka má silikonovou masážní vložku.

Napájení je možné bateriemi i síťovým adaptérem. Zajímavostí je, že balení obsahuje i adaptéry, díky kterým můžete mléko odsávat přímo do láhve. Výkon odsávání je slabší a dražším odsávačkám se nevyrovná. Výhodou je však jedoduché čištění.

Výhody

 • cenová dostupnost
 • snadné čištění

Nevýhody

 • slabší výkon
 • nepříliš prestižní značka

Verdikt: Cenově dostupná elektrická odsávačka, od které však neočekávejte zázraky. Výkon je slabší, a tak je vhodná spíše pro sporadické používání.

Naše hodnocení:

Cena: 1 890 Kč

Ukázat nabídku
Pilulka.cz
Detail


14. Beurer BY 40 (elektrická)

počet fází odsávání: 2 ● nastavitelnost intenzity: ano ● typ: elektrická ● odsávání obou prsů najednou: ne

Beurer BY 40

Elektrická odsávačka Beurer se vyznačuje snadnou údržbou a jednoduchým ovládáním. Disponuje až 10 úrovněmi stimulace a stejný je i počet úrovní odsávání. Výhodou této odsávačky je, že ji můžete napájet nejen přímo přes síťový adaptér, ale také pomocí baterií.

Zajímavostí je podsvícený a dobře čitelný displej s indikátorem stavu baterie. Součástí odsávačky je i měkká silikonová vložka, která zaručuje pohodlné a bezbolestné odsávání.

Výhody

 • tichý chod
 • nástavce na různé typy lahví
 • dobře se myje

Nevýhody

 • nic jsme nenašli

Verdikt: Cenově dostupná elektrická odsávačka, která splní přesně to, na co je určena. Jedním slovem – standard.

Naše hodnocení:

Cena: 1 949 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


15. Akuku transparentní (manuálna)

počet fází odsávání: 1 ● typ: manuální

Akuku Ruční

Ruční odsávačka Akuku je ideálním řešením pro ty maminky, které si mléko potřebují odsávat skutečně jen výjimečně. Odsávačka je levná, a tak od ní neočekávejte zázraky. Svůj účel však splní. Chod je tichý a měkká silikonová vložka se postará o pohodlí během odsávání.

Rukojeť odsávačky je pohodlná a dobře se s ní manipuluje. Vhodná je spíše na odsátí nadbytečného mléka, ne na rozběhnutí laktace.

Výhody

 • levná
 • dobře se s ní manipuluje

Nevýhody

 • jen na příležitostné odsávání

Verdikt: Pokud hledáte odsávačku jen na opravdu příležitostné odsávání, tento levný model by vám měl stačit.

Naše hodnocení:

Cena: 275 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz


Potřebuji odsávačku na mléko?

Toto je zřejmě otázka, kterou si klade při nákupu výbavičky pro miminko nejedna budoucí maminka. To, zda budete odsávačku potřebovat, vám před porodem neřekne asi nikdo. Může se vám hodit, ale také nemusí. Kupujte si ji proto raději až v případě, že ji budete potřebovat. Vhodné však je, pokud si ještě před porodem uděláte malý průzkum a zjistíte si o odsávačku více, případně si i díky našemu testu vyberete odsávačku pak už jen novopečenému tatínkovi řeknete, co přesně má koupit.

Přejděme však k tomu, k čemu je vlastně odsávačka na mléko určená a kdy vám může pomoci. To, že tato pomůcka odsává mléko, je jasné už z jejího názvu. No to, proč byste si měli mléko odsávat, když máte na to miminko, už tak jasné být nemusí.

Někdy se může stát, že matka a dítě jsou po porodu odloučení od sebe a z různých zdravotních důvodů není možné okamžité kojení. Proto by mohlo dojít k problémům s laktací. Na to, aby se u čerstvé maminky tvořilo mléko, je nezbytný častý kontakt s miminkem a jeho neustálé přikládání k prsům. V případě, že to však možné není a máma chce dát dítěti to nejcennější, a sice své mléko, bude vhodné, pokud si ho začne odsávat. Pravidelným odsáváním se produkce mléka začne zvyšovat, no a když už bude kojení možné, bude mít miminko o stravu postaráno.

odsávačka na mléko laktace

Odsávání mléka pomůže nastartovat laktaci

Nastávají i takové situace, kdy děťátko z různých zdravotních či vývojových důvodů není schopno sát. Samozřejmě, určitě to nevzdávejte a neustálým kontaktem kůže na kůži můžete po čase přisátí docílit. Do té doby však lze používat odsávačku a vaše děťátko krmit svým mlékem. Pokud však nechcete, aby zcela ztratilo naději na vybudování sacího reflexu, nedoporučuje se krmení z lahve. Využijte laktační pomůcku nebo krmte dítě lžičkou či z pohárku. Dá se to.

Odsávačku na mléko lze využít i tehdy, když matka potřebuje někam odběhnout bez dítěte. Pomocí odsávačky mu umí vytvořit zásobu mléka a člověk, který na děťátko dohlíží v její nepřítomnosti, ho může klidně nakrmit mateřským mlékem.

No a v neposlední řadě využijí odsávačku na mléko i ty ženy, kterým se vytvořilo příliš mnoho mléka a mají těžké a bolestivé prsa. To může být často příčinou toho, že se miminko neví pořádně přisát, a tak je vhodné prsa uvolnit odsátím přebytečného mléka. Tento stav se tak po čase upraví a kojení se optimalizuje.

 

Typy odsávaček na mléko

Při koupi této pomůcky se můžete setkat s manuálními nebo elektrickými odsávačkami, přičemž každý z těchto druhů mas své výhody i nevýhody. Pojďme se tedy na jednotlivé typy odsávaček na mléko podívat podrobněji.

 

Manuální odsávačky na mléko

Pokud nepotřebujete odsávačku vyžívat neustále, ale spíše příležitostně, případně potřebujete rozběhnout laktaci či ulevit přeplněným prsům, měla by vám postačit i manuální odsávačka. Ruční odsávačky na mléko využívají jen vaši sílu, no a někdy je jejich použití celkem náročné, a tak nejsou velmi pohodlné na časté používání.

Jejich výhodou je cenová dostupnost a také tichý provoz, protože zvuk vydávají pouze minimální. Naopak nevýhodou je, že ruční odsávání není velmi šetrné k prsům. Pokud si tedy chcete odsávat mléko z důvodu poraněných bradavek, rozhodně to nedělejte ruční odsávačkou.

Manuální odsávačky na mléko mohou být:

 • balónkové – jsou vhodné pro ženy, které nemají problémy s tvorbou mléka. Jsou docela dobře výkonné a jejich cena není vysoká.
 • pístové – tento typ není velmi efektivní a je levný, vhodný je pouze na sporadické použití
 • pákové – ty tvoří jakýsi mezistupeň mezi manuálními a elektrickými odsávačkami. Vyznačují se velkou efektivností.

 

Elektrické odsávačky na mléko

Elektrické odsávačky na mléko rozhodně doporučujeme těm maminkám, které jsou od děťátka hned po porodu ze zdravotních důvodů odloučené, případně se miminko narodilo předčasně. Díky elektrické odsávačce nastartujete tvorbu mléka a nemusíte se bát toho, že by o vaše maličké nebylo postaráno.

Stejně dobře využijí elektrické odsávačky i ty maminky, kterým se tvoří příliš mnoho mléka. Elektrická odsávačka na mléko jejich prsům rychle uleví a postará se o jejich pohodlí.

Použití elektrické odsávačky na mléko je v porovnání s tou ruční mnohem jednodušší a komfortnější. Mléka, které získáte elektrickým odsáváním, bude víc. Ručně byste tolik z prsů neodsali.

Snad jedinou nevýhodou elektrických odsávaček na mléko je v porovnání s těmi ručními výrazně vyšší cena. No a protože jde o elektroniku, vydává motor při činnosti i nějaký ten hluk, který někomu může vadit. Pokud bychom dali do porovnání elektrické odsávačky na mléko s těmi manuálními, manuální jsou o dost lehčí a jednodušší se přenášejí. Naopak, manipulace s elektrickou odsávačkou je výrazně jednodušší.

elektrická odsávačka mléka - časté použití

Elektrické odsávačky jsou vhodné pro časté použití

 

Co si všímat při koupi

Kromě typu odsávačky byste si měli při její koupi všímat i několik parametrů. Týkají se však především elektrických odsávaček. Podívejme se na ně tedy podrobněji.

 

Způsob odsávání

Elektrické odsávačky na mléko se od sebe liší způsobem, jakým mléko z prsů odsávají. Můžete se setkat s jednofázovými a dvoufázovými odsávačkami.

➡️ Jednofázové odsávačky jsou vhodné spíše pro ty maminky, které nemají potíže s tvorbou mléka. Jsou určeny spíše na občasné použití, protože k prsům a bradavkám nejsou zrovna nejšetrněji.

➡️ Dvoufázové odsávačky mléka jsou k prsům mnohem jemnější a šetrnější a jsou určeny především těm ženám, které mají potíže s tvorbou mléka. Jejich výhodou je to, že se snaží co nejdokonaleji napodobit způsob, jakým z prsu pijí mléko miminka. Proto odsávání probíhá ve dvou fázích. První fáze je stimulační, která připravuje prsa na to, aby z nich následně odsála mléko. Logicky je tedy druhá fáze už samotné odsávání. No a přesně takto to funguje i při kojení, kdy dítě nejprve prsa stimuluje a až potom z nich pije. Dvoufázové odsávačky by si měli rozhodně pořídit ty z vás, které si potřebují odsávat mléko několikrát denně.

 

Na jedno nebo na dve prsa

Nabídka odsávaček na mléko je vcelku široká a svědčí o tom i možnost vybrat si z nich takové, které jsou určeny na ➡️ jedno prso, ale i takové, které odsávají mléko ➡️ z obou prsů současně. Pokud byste chtěli právě druhý typ odsávačky na mléko, budete si za něj muset i připlatit. No v případě, že budete odsávat jen příležitostně, úplně vám bude postačovat i odsávačka na jedno prso. Naopak, pokud potřebujete pořádně nastartovat laktaci a zajistit například ze zdravotních důvodů vašemu miminku dostatečné množství mléka, doporučujeme odsávačku, která odsává mléko z obou prsů najednou.

 

Další výbava

Některé odsávačky na mléko mají jako součást balení i sáčky na skladování mateřského mléka, láhev či vložky do podprsenky nebo mast na poraněné bradavky. To však obvykle nebývá součástí každé odsávačky. Docela užitečné je, pokud je součástí balení například i cestovní taštička, ve které můžete odsávačku pohodlně přenášet.

💡 Jak skladovat mateřské mléko

mateřské mléko v lednici

V lednici můžete mateřské mléko skladovat 24 hodin

Při hledání informací o tom, jak dlouho je možné skladovat mateřské mléko v lednici a jak dlouho v mrazničce, se můžete setkat s různými názory. Obvykle vám však už v porodnici poradí, že pokud chcete mateřské mléko skladovat v ledničce, měli byste ho spotřebovat do 24 hodin. V mrazničce vám však vydrží i několik měsíců. 

Rozhodující je, aby mateřské mléko stále dobře chutnalo. Obsahuje totiž látky, které pomáhají štěpit jeho jednotlivé složky, čímž může docházet ke změně chuti při skladování. Zároveň však obsahuje i látky umožňující jeho skladování dlouhou dobu po odsátí nebo odstříkaným.

Odsáté mateřské mléko byste měli skladovat buď ve speciálních sáčcích k tomu určených, které si zakoupíte v lékárně, nebo v jakékoliv čisté a zdravotně nezávadné nádobě. Mléko můžete mrazit v menších dávkách, což má výhodu v tom, že si budete vždy jistá, že po rozmrazení miminko všechno vypije. (zdroj)

 

Ceny odsávaček

Důležitým údajem, který vás při výběru odsávačky mléka zřejmě bude zajímat, je její cena. Mezi manuálními a elektrickými je cenový rozdíl velmi výrazný, avšak jak jsme již zmínili několikrát, pokud potřebujete odsávačku, kterou budete používat i víckrát denně, určitě si pořiďte elektrickou. Ta je k prsům mnohem jemnější a šetrnější.

My jsme pro vás vybrali odsávačky v různých cenách a takto jsme je rozdělili:

 • od 200 do 750 Kč – v této cenové relaci naleznete jednoduché manuální odsávačky určené pro příležitostné použití. Obvykle jde o pákové odsávačky, které jsou z ručních odsávaček na mléko nejefektivněji.
 • od 700 Kč do 1800 Kč – za takovou částku koupíte manuální i elektrické odsávačky, přičemž ty manuálně mohou být například dvoufázové nebo je možné najít odsávačky, které umožňují ruční i elektrické odsávání mléka.
 • 1800 Kč a více – v této cenové rovině se pohybují téměř výhradně elektrické odsávačky na mléko a najdete mezi nimi i takové, které jsou určeny na odsávání z obou prsů najednou. Případně takové, které umožňují nastavení intenzity odsávání.

 

Kde je koupit

Odsávačky na mléko lze zakoupit v kamenných, ale i v internetových obchodech. Najít je můžete v lékárnách, jako je například Dr. Max, no a také si je můžete koupit v obchodech s elektronikou nebo přes Heureku.

 

Oblíbené značky

K oblíbeným značkám odsávaček na mléko patří Philips Avent, Medela, ale i Lovi, Baby Nova, Baby Ono či Tommee Tippee. V našem testu najdete i odsávačky na mléko Nuk či méně známé značky, jako jsou Canpol Babies či Zopa Comfy. Některé maminky používají odsávačku na mléko Mam, ale ta se do naší recenze nedostala.

 

Odsávačky na mléko Philips Avent

Odsávačky na mléko Philips Avent

Značka Philips Avent je zaměřena na výrobky pro maminky a jejich děti. V portfoliu této značky najdete i dětské vysílačky či monitory dechu, ale i dudlíky, láhve, sterilizátory a jiné pomůcky, které jsou určeny k péči o naše nejmenší.

 

Odsávačky na mléko Medela

Odsávačky na mléko Medela

Švýcarská značka Medela se zaměřuje na vývoj, výzkum a výrobu zdravotnických odsávacích systémů – chirurgických odsávaček tělesných tekutin používaných ve zdravotnických zařízeních. A svou výrobu rozšířila i na odsávačky na mléko. Zajímavostí je, že dbá na kompletní servis a péči o zákazníky.

Odsávačky na mléko Baby Ono

Odsávačky na mléko Baby Ono

Značka Baby Ono možná nemá takové zvučné jméno, ale výrobě produktů pro děti se věnuje již od roku 1990. V sortimentu značky najdete nejen odsávačky na mléko, ale i čistící produkty, hračky či kusadla, ale i přebalovací tašky a jiné.

 

Odsávačky na mléko Nuk

Odsávačky na mléko Nuk

Značka Nuk je starou známou. Na trhu je již od roku 1956, kdy začala s výrobou dudlíků. Dnes má ve své nabídce nejen dudlíky a láhve, ale i zubní kartáčky a pasty pro nejmenší, odsávačky na mléko, či kusadla a hračky.

 

Jaká je údržba odsávačky na mléko + užitečné rady

Jelikož mléko z odsávačky následně použijeme na krmení miminka, je důležité dodržovat určité hygienické zásady a také odsávačku pravidelně a dostatečně čistit. Pojďme se tedy podívat na to, jaká je údržba odsávačky a co je třeba při odsávání mléka dodržovat.

 • před odsáváním si umyjte ruce i prsa vlažnou vodou
 • hned po odsátí mléka, odsávačku omyjte teplou vodou a použijte čistící kartáček, díky kterému se dostanete i na méně dostupná místa
 • pokud používáte odsávačku několikrát denně, měli byste ji jednou za den sterilizovat povařením
 • elektrické části nemyjte, nepřicházejí do kontaktu s vaším tělem
 • nekupujte odsávačky z druhé ruky, nikdy nevíte, jak se s nimi zacházelo

 

Jak odsávat mléko

Na závěr dodáme několik užitečných rad, které vám usnadní odsávání mléka:

 • připravte si vše potřebné tak, abyste to měli po ruce
 • ideální poloha na odsávání je v sedě, přičemž se můžete i jemně předklonit
 • odsávejte si mléko tehdy, když jste v klidu a máte dostatek času
 • před samotným odsáváním je vhodná jemná masáž na uvolnění prsů
 • pokud máte problém s uvolněním mléka, zkuste teplý obklad
 • buďte k prsům jemná, nemačkejte jejich příliš
 • pro důkladné vyprázdnění prsů můžete po odsátí zkusit ještě odstříkat poslední kapky mléka

 

Zdroje informací:

Do testu jsme vybrali Odsávačky na mléko pouze z ověřených eshopů

Ohodnoťte náš test:

Odsávačky na mléko v našem katalogu

Autor článku
Redakce CestakBydlení.cz

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.