Jak pěstovat okrasný cesnak, vytrvalou okrasnou cibulovitou rostlinu časného léta

Georgina Babinová Téma
28. července 2022 1

Svou typickou vůní a jemnými květy je okrasný česnek (Tulbagaia violacea) oblíbenou volbou „líných“ zahrádkářů. Nejenže toleruje období zanedbávání, ale také období mimořádných veder. Ožívá v létě, kdy se jeho jemné fialovo-růžové květy objeví vysoko nad šedozelenými listy. A i když miluje léto, je mrazuvzdorný, což znamená, že jej máte na dosah během opravdu dlouhého vegetačního období.

V čem se okrasný česnek liší od klasického česneku? Jaké jsou nejlepší metody pěstování a péče? Čtěte dál a zjistíte, že je to jednoduchost sama.

Okrasný česnek můžete pěstovat i v květináčích

Airflor květináč
2 249 Kč
Timberflor květináč
3 299 Kč
Winegrow kvetináč
1 259 Kč
Solidflor květináč
1 469 Kč

Ukázat více

 

Okrasný česnek – jedlý člen rodiny Amaryllidaceae

Okrasný česnek, Tulbaghia violacea, dostal své anglické pojmenování Society garlic (společenský česnek) díky jeho schopnosti ochutit pokrm bez nežádoucího zápachu z úst. Rod Tulbaghia zase dostal svůj název na počest Ryka Tulbagha, guvernéra základny holandské Východoindické společnosti na Mysu dobré naděje v Jižní Africe v 50. letech 18. století. Tato trsovitá bylinná trvalka totiž pochází z Jižní Afriky a byla naturalizována také v Tanzanii a Mexiku.

 

➡️ Fakta, která je dobře vědět

Od objevení okrasného česneku v 70. letech 18. století se postupně začal šířit po celém světě jako oblíbená zahradní rostlina díky atraktivním fialovým květům ve tvaru hvězdy, které chutnají kořeněně a pikantně, ale voní sladce. Její dlouhé listy podobné trávě vydávají lehkou česnekovou vůni, když jsou poškozené nebo narušené. Vůně a chuť okrasného česneku je způsobena vysokou koncentrací 2,4-ditiapentanu (bis(metylthio)methanu) ve všech částech rostliny (ale zejména v oddencích). 2,4-Ditiapentan je chemikálie používaná především v koření a nachází se i v lanýži.

Kromě toho bylo zjištěno, že tyto sloučeniny a jejich složky jsou vysoce antimikrobiální, antibakteriální, antioxidační a protiplísňové. Historicky listy a cibule okrasného česneku používal kmen Zulu v Jižní Africe po staletí k léčbě nemocí, jako jsou žaludeční nevolnost, krevní sraženiny a problémy s krevním tlakem, astma, horečka a dokonce i rakovina. Některé z těchto použití byly dokonce podpořeny studiemi, zejména těmi, které zkoumaly schopnost T. violacea inhibovat růst rakovinných buněk.

Okrasný česnek není česnek. Patří do stejné čeledi jako česnek a cibule (čeleď Amaryllis) a patří do stejného rodu jako jiné hlízovité jihoafrické rostliny, které jsou si velmi podobné. Na rozdíl od běžného česneku a cibule roste rychle, přičemž semena klíčí do jednoho až dvou týdnů. Kvetení však trvá rok nebo dva. Používá se v polévkách, salátech a pokrmech stejně jako pažitka. Všechny části (včetně kořenů) dodávají pikantnost každému kulinářskému úsilí.

Kromě toho, že je okrasný česnek odolný vůči nájezdům býložravých savců a některému hmyzu, je to také cenná rostlina pro opylovače. Jeho drobné květiny s trubkovitými koróny jsou vhodné pro menší opylovače, jako malé včely a menší druhy motýlů, které by jinak musely soutěžit s většími opylovači o zdroje u větších květin.

Vysazený Okrasný česnek

Multifunkční Tulbaghia violacea nejenže tvoří úžasný barevný akcent vaší zahrady, ale najde své uplatnění i v kuchyni

 

Výsadba

Okrasný česnek může být vysazen jako sazenička nebo může růst ze semen. Sázejte česnek do písečné, mírně úrodné, mírně kyselé půdy. Písek pomáhá rostlinám odvádět vlhkost a předcházet tak hnilobě kořenů. Tyto rostliny rostou i v chudé půdě, pokud je dobře propustná. Zvažte to i při přípravě květináčů. Doporučený rozsah pH pro pěstování okrasného česneku je mezi 6,8 a 7,5.

 

➡️ Výsadba sazeniček

  • Vyberte místo v zahradě, které dostává plné slunce až částečný stín, s dobře odvodněnou půdou.
  • Výsadbovou jámu vykopte dvakrát tak širokou a do stejné hloubky jako kořenový bal.
  • Vyjměte sazenici z květináče, jemně otřeste kořeny a odřízněte všechny zkroucené nebo zamotané.
  • Umístěte do jámy a zasypte zeminou, jemně zpevněte. Vytvořte vyvýšený nebo koblihový prstenec půdy kolem vnějšího okraje kořenové zóny rostliny. To pomáhá udržovat vodu tam, kde je to zapotřebí.
  • Po výsadbě vždy dobře zalijte, aby se půda kolem kořenů usadila. Půdu udržujte vlhkou několik týdnů, než se nová rostlina usadí.
  • Mulčujte kolem základny organickým mulčem, jako je kůra, dřevní štěpka nebo hrachová sláma, přičemž ji držte dále od spodní části rostliny.

 

➡️ Pěstování ze semene

Semena vysévejte na jaře, když nebezpečí mrazu pomine a půda je teplá. Semena rychle vyklíčí a rostliny krátce nato dosáhnou velikosti kvetení. Přeřeďte je, když už mají silné kořeny a jsou vysoké asi 8 cm, přičemž zajistěte, aby jejich konečný rozestup byl asi 45 cm od sebe.

 

Při výsadbě budete zahradní nářadí určitě potřebovat

Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks
939 Kč
Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks
749 Kč
Gardena 8966-30 Gardena 8966-30
632 Kč
Gardena Základní vybavení - drobné nářadí, 4ks Gardena Základní vybavení – drobné nářadí, 4ks
579 Kč

Ukázat více

 

Péče

Jakmile je česnek usazen, není třeba toho moc dělat. Ale pojďme se podívat na základy péče o Tulbaghia violacea.

 

➡️ Slunce a teplota

Jak již bylo zmíněno výše, okrasný česnek potřebuje plné slunce až polostín, s nejméně 6 hodinami přímého slunečního záření denně. Nevyžaduje žádné „chladné hodiny“ a dobře zvládá vysoké teplo, ale také chlad. Jelikož je to trvalka, při pěstování venku žádnou ochranu před teplem ani chladem nepotřebuje, ale pokud jde o květináč, můžete jej přenést do interiéru. Usazené rostliny dokáží přežít dlouhodobá sucha, chlad a lehké mrazy. Listy, které se poškodí mrazem odstraňte.

 

💡 Náš tip!

Všimněte si, že vzory slunce a stínu se během dne mění. Západní strana domu může být dokonce až stinná kvůli stínem vrhaným velkými stromy nebo konstrukcí z přilehlého pozemku. Pokud jste si právě koupili nový dům, nebo právě začínáte se zahrádkářstvím, najděte si čas na zmapování slunce a stínu během celého dne. Získáte přesnější představu o skutečných světelných podmínkách vašeho stanoviště.

 

➡️ Zalévání

V případě sucha na jaře nebo v létě rostliny zalévejte pomalu a hluboko. Je důležité, abyste dávali pozor, abyste rostlinu nepolévali nadměrně. Hlízy jsou náchylné k hnilobě, zejména jsou-li zasazeny do promočené. nebo mokré půdy. Vašim rostlinám se bude nejlépe dařit, když je budete pravidelně zalévat během vegetačního období, kdy je necháte mírně vyschnout, když kvetou a necháte je téměř úplně vyschnout během zimního klidu.

 

➡️ Hnojení

Tyto rostliny dokáží přežít a zůstat jedlé i v extrémních podmínkách, takže není třeba aplikovat žádná hnojiva. Každoročně na jaře však zapracujte kolem rostliny několik centimetrů kompostu. Tímto způsobem si můžete vychutnat jejich krásné, květiny a organicky bohaté listy po celý rok.

Pokud pěstujete okrasný česnek na skalnatých travnatých porostech, skalkách nebo chudé půdě, nějaké to hnojivo může pomoci zlepšit zdraví listů a květin. To platí i pro květináče. Pokud se rozhodnete hnojit, použijte 5-10-10 granulovaný typ s pomalým uvolňováním do vrchních pár centimetrů půdy s kompostem.

 

➡️ Prořezávání

Kromě sběru jedlých listů není nutné žádné prořezávání kromě odstranění mrtvých, poškozených nebo rozdrcených listů. Může k tomu dojít po mírných mrazech. Pokud rostliny přežijí dlouhodobá sucha, možná je pak bude třeba trochu ostříhat.

 

➡️ Rozmnožování

Okrasný česnek nejjednodušeji rozmnožíte dělením. Rostlina může být rozdělena každé dva nebo tři roky. Začněte vykopáním všech přerostlých trsů koncem podzimu nebo začátkem zimy, když odkvetou. Ručně oddělte jednotlivé části a přesaďte je na požadované místo. Zasaďte je do stejné hloubky, v jaké byly původně.

Okrasný česnek lze rozmnožovat i semeny sklizenými po vyschnutí květů na rostlinách. Rozmnožování ze semen je však o něco náročnější než rozmnožování cibulemi. Nejjednodušší způsob, jak rozmnožit česnek semeny, je zasadit semeno přímo do země. V chladnějších oblastech by se semena měla vysazovat následující jaro. Udržujte semena vlhká a zakryjte je ne více než 0,5 cm jemné půdy.

 

➡️ Sezónní opatření

Pokud jsou zimy tam, kde žijete, chladné, měli byste česnek po odumření na podzim přikrýt tlustou vrstvou mulče. Můžete použít seno, slámu, nebo i spadané listí. Mulč pomůže chránit rostlinu před nízkými teplotami během zimy.

Květ Okrasného česneku

Péče, kterou tato vděčná rostlina vyžaduje, je minimální

 

Jak sklízet, skladovat a použít okrasný česnek

Okrasný česnek chutná stejně jako medvědí česnek a je připraven ke sklizni brzy v létě (někdy na jaře) a na teplejších místech až do zimy. Postupujte podle tohoto průvodce, abyste si osvojili osvědčené postupy sběru a skladování listů a květin.

 

➡️ Sběr

Pokud přemýšlíte, jak sklízet okrasný česnek, nemusíte se tím trápit. Všechny části jsou jedlé. Vegetační období je od léta do podzimu. Odstřihněte listy nůžkami, přičemž si vezměte jen tolik, kolik budete potřebovat na právě připravované jídlo nebo na sušení. Květy můžete sbírat když kvetou; květiny i stonek jsou jedlé. Kořeny můžete sbírat celoročně vykopáváním, obvykle na vnějších okrajích trsu česneku. Kořeny budou vypadat jako malé cibulky.

 

➡️ Skladování

Česnek využijete v čerstvé i sušené formě. Opět platí, že všechny části jsou jedlé (i květiny). Pamatujte na jeho anglický název „Společenský česnek“, který pochází ze skutečnosti, že nezpůsobuje typický česnekový zápach, ale chutná stejně dobře jako česnek.

Části rostliny zavěste sušit asi na týden (po umytí) a budete je mít po ruce i v těch nejchladnějších zimách. Hlízy nepotřebují sušit, ale vydrží spolu s listy v ledničce jeden týden. Květy by se měly konzumovat okamžitě. Zmražené hlízy a listy vydrží v mrazničce až jeden rok.

 

➡️ Jak si ho vychutnat

  • květiny a listy přidejte do salátů
  • nasekané listy použijte do polévek, omáček a salátů
  • květinové poupata se používají jako dekor a poskytují jemnou česnekovou chuť
  • listy a květiny použijte jako pikantní koření do brambor a masa
  • mladší listy přidejte do těstovinových pokrmů, aby se přidala chuť a textura

 

➡️ Tradiční využití

  • používá se k léčbě nachlazení, horečky, tuberkulózy, astmatu, rakoviny jícnu a vysokého krevního tlaku, žaludečních problémů, jako jsou bolesti břicha, gastroenteritida a akutní zánět
  • odvar z čerstvých cibulí uvařených ve vodě pomáhá při kašli a nachlazení
  • cibulka je pomoc při plicní tuberkulóze
  • listy jsou užitečné při rakovině jícnu
  • naneste rozdrcené listy na pokožku, abyste odpuzovali klíšťata, blechy a komáry
  • drcené listy se používají k léčbě sinusových bolestí hlavy
  • v Jižní Africe se používá k léčbě astmatu, nachlazení, horečky a tuberkulózy
  • odvar z cibulí se používá k likvidaci střevních parazitů

 

Pro uskladnění sušeného česneku jsou ideální klasické zavařovací sklenice

Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Fruit 0,425 l, 4 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Fruit 0,425 l, 4 ks
229 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem, 720 ml, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem, 720 ml, 8 ks
189 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem VERINE, 0,26 l, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem VERINE, 0,26 l, 8 ks
199 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem Sturzglas 0,44 l, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem Sturzglas 0,44 l, 8 ks
199 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem TON, 80 ml, 12 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem TON, 80 ml, 12 ks
219 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem 0,3 l, 12 ks Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem 0,3 l, 12 ks
219 Kč
Tescoma 6dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,2 l Tescoma 6dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,2 l
279 Kč
Tescoma 3dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,7 l Tescoma 3dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,7 l
259 Kč

Ukázat více

 

Okrasný česnek a jeho běžné problémy

Díky silné vůni přitahuje okrasný česnek jen málo škůdců. Příležitostně můžete na rostlinách najít hlemýždi nebo louže. Pokud ano, ošetřete okolní půdu přípravky proti šnekům, nebo rozložte vrstvu rozdrcených vaječných skořápek, nebo jiného hrubého materiálu kolem základny rostlin, abyste odradili všechny škůdce s měkkým tělem. Pokud si koupíte nové rostliny ze skleníku, mohou mít mšice nebo molice (ze skleníkových podmínek). K vyhubení těchto škůdců postříkejte česnek insekticidním mýdlem. Insekticidní mýdlo musí přijít do přímého kontaktu se škůdcem, aby bylo účinné a rostlina může potřebovat více ošetření ke zvládnutí škůdců.

 

➡️ Česnek neprosperuje

Jedním z nejčastějších důvodů je hniloba kořenů. Pokud se česneku nedaří, vadne nebo umírá, může za to pravděpodobně právě hniloba kořenů.

Jak už název napovídá, kořeny budou hnít a česnek nebude schopen přijímat živiny nebo vodu, které potřebuje. Můžete si všimnout vadnutí nebo žloutnutí listů a slabý, zakrslý růst. Nakonec to zabije rostlinu. Hniloba kořenů je obvykle způsobena příliš vlhkou půdou. Podmáčená půda nastává tehdy, když se do půdy dostane více vody, než může odtéct za přiměřenou dobu. To může být vážný problém tam, kde je hladina podzemní vody vysoká nebo půda je zhutněná. Nedostatek vzdušného prostoru v podmáčené půdě téměř znemožňuje odvodnění půdy. Jen málo rostlin, kromě bažinatých rostlin, snese tyto podmínky. Zalévejte česnek méně často, nebo jej přesuňte na sušší místo ve vaší zahradě.

 

Společná výsadba

Jen málo rostlin funguje na zahradě jako solitér, většina ostatních profituje ze sousedství a vydá ze sebe to nejlepší. A také pro okrasný česnek existují ideální doprovodné rostliny. Při výběru doprovodných rostlin věnujte pozornost zejména požadavkům podobného stanoviště a péče. Stejně jako okrasný česnek by měla upřednostňovat slunečná místa a neměla by mít extrémní potřebu vody.

Přestože úžasné květiny okrasného česneku jsou velmi působivé a uplatní se i samotné, partnerskou výsadbu přesto velmi doporučujeme. Důvodem jsou listy česneku. Těsně před nebo během kvetení žloutnou. Nevypadá to zrovna hezky, ale nedá se tomu vyhnout. A tyto žluté listy byste neměli hned uříznout. Ukládají se tam živiny, které se při vadnutí přenášejí do cibule. Tento proces nesmíte přerušit, pokud chcete, aby česnek v příštím roce opět bohatě kvetl. Odřezávají se jen úplně povadlé listy.

 

➡️ Ideální partneři pro okrasný česnek

  • různé okrasné trávy ve vhodné velikosti
  • Pivoňky (Paeonia)
  • Kocourník (Nepeta)
  • Pakost (Geranium)
  • Levandule (Lavandula angustifolia)
  • Oregano (Origanum vulgare)
  • Alchemilka (bot. Alchemilla)
  • záhonové růže, které jsou vhodné barvou i velikostí

Se správnými doprovodnými rostlinami lze žloutnoucí listy okrasného česneku během jejich kvetení velmi dobře skrýt.

 

💡 Tip na článek

Krásné Bidens květiny

Podobně atraktivním barevným akcentem zahrady jako je Tulbaghia violacea je i záplava úžasně barevných kvítků Bidens. Všechno, co o této stálezelené rostlince s neobvyklým názvem potřebujete vědět, se dozvíte z článku „Bidens (Dvojzub)

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (12 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *