Vybíráme vhodný posilovač břišních svalů + návod jak na něm správně cvičit

Veronika Štrbová Téma
5. října 2021 0

Posilovač břišních svalů je skvělou pomůckou pro všechny, kteří sní o krásné vysportované postavě. Bez pohybu vám totiž žádné diety ani zázračné pomůcky, které prý „pracují za vás”, nepomohou. Nicméně nezapomínejte na to, že základem je zdravá strava, která ve velké míře přispěje k vašemu vytouženému cílu.

Existuje mnoho způsobů jak si vypracovat břišní svaly. Ať už různými cvičeními, posilovacími pomůckami nebo ideálně i posilovači břišních svalů, resp. posilovacími stroji. Na výběr máte skutečně široké spektrum pomůcek a strojů a záleží jen na vás, pro který se rozhodnete. Společně se nyní podíváme, jaké jsou vaše možnosti, jak správně cvičit na posilovači břišních svalů a také na to, jak si vybrat ten správný.

Proč si pořídit posilovač břišních svalů

Chcete zhubnout nebo si vypracovat břišní svalstvo? Pravděpodobně jste již uvažovali o koupi nějakého posilovacího stroje. A děláte dobře, protože právě tato pomůcka vám velmi pomůže při naplnění vašeho cíle. Myslete však i na to, že to nebude všechno jen o jednom stroji. Mít fit tělo znamená preferovat zdravý životní styl, jehož základem je zdravá strava a pravidelné cvičení.

muž cvičí na posilovači břicha

Při zdravé stravě jde hlavně o správné jídla konzumováné ve správném čase a vyhýbání se tučným jídlům. Co se týče pravidelného cvičení, může jít o běh, vaši oblíbenou posilovnu, plavání a vše ostatní, co potřebujete k tomu, aby vám srdce pumpovalo více. Můžete se udržovat zdraví a fit, pokud si z těchto činností uděláte svou rutinu. Ale jak jistě víte, břišní svalstvo není snadné na vývoj a skutečně vyžaduje hodně pomoci od klasických sklapovaček, až po tréninky břišních svalů s pomocí cvičebních pomůcek, nástrojů, jako jsou například posilovače břišních svalů, díky kterým si dokážete vypracovat tzv. cihličky. Hlavně trpělivost a pravidelné cvičení a výsledky se dříve či později určitě dostaví.

 

Které břišní svaly si chcete vypracovat

Neméně důležité je i to, které břišní svaly si chcete vypracovat. Břicho tvoří tyto svaly:

Přímý břišní sval – je to největší břišní sval. Pokud je dostatečně rozvinutý a není obalen velkým podílem tuku, vytváří tzv. pekáč (Sixpack). Jeho funkce je ohyb páteře do předklonu a podsazování pánve. Kromě toho pomáhá při vydechování.

Šikmý břišní sval – jde o plochý sval tvořící první vrstvu svalů na boku. Tvoří ho vnější a vnitřní svaly. Zapojuje se při úklonem do boku, při rotaci horní části těla, ale také pomáhá přímému břišnímu svalu při předklonu.

Zadní břišní sval – představuje plochý podélný sval, který se nachází na zadní straně břišní dutiny. Tento sval bývá velmi často zkrácen, a proto se musí přetahovat. Pomáhá šikmým břišním svalům při ukláňaní do stran.

 

Jaké druhy posilovačů břišních svalů máte na výběr

Na trhu existuje množství druhů posilovačů břišního svalstva. Existují typy na kolečkách, typy s pružinami, různé lavice co stroje, a mnoho dalších pomůcek, které slibují dobrý výsledek při jejich pravidelném používání. Na druhé straně, ne všechny mohou mít dobrý rozsah pohybů, aby maximalizovaly vaši sílu a flexibilitu. Je tedy skutečně důležité, abyste pochopili, co je pro daný stroj charakteristické a jaké jsou jeho nejlepší vlastnosti, abyste si zvolili ten správný typ přesně pro vás.

Většina posilovacích strojů včetně těch, které můžete vidět na televizních obrazovkách v reklamách, jsou kolové zařízení, které vyžadují použití pomocí rukojetí, aby se vaše tělo naklánělo dopředu, posouváte kolo tam a zpět, což vám může natáhnout a ohnout břišní svaly a zároveň natáhnout svaly na hrudi. Pokud však máte nadváhu a nemáte dostatek energie v bicepsů a, tyto stroje na břišní svaly vás mohou snadno unavit, takže je pravděpodobné, že po nich nesáhnete.

Naštěstí v dnešní době inovací a technologií přišly další typy břišních strojů, které eliminují bolestivý způsob ohýbání břišních svalů. Například různé typy sedacích strojů nebo lavice nebudou uživatele nutit používat svou tělesnou hmotnost jen na to, aby se mu břišní svaly ohnuly. Typy houpacích stroje na břicho jsou také velmi prospěšné, protože také eliminují náročný úkol spojenej s napínáním dalších svalů v těle, ale zaměřují se pouze na oblast břicha. Tak, podívejme se na to, co všechno dokážete využít při posilování břišních svalů.

 

➡️ Posilovače břišních svalů

Klasické posilovače břišních svalů představují několik tipů posilovacích strojů, kde zapojujete různé druhy svalů. Patří mezi nejoblíbenější, avšak vyžadují nejvíce místa ze všech možných druhů posilovacích pomůcek. Tyto stroje se dají využít jako v posilovnách, tak v domácích podmínkách. Posilovače břišních svalů patří mezi ty dražší varianty, na druhé straně vás ale určitě potěší výsledky cvičení. Představíme vám několik tipů posilovačů břišních svalů, ze kterých si můžete vybrat podle svých představ nebo prostorových či finančních možností.

👉 Výběr vhodných posilovačů břišních svalů:

Ukázat více

 

Jak správně cvičit na posilovači břišních svalů

Aby vaše cvičení mělo význam a dosáhli jste požadované výsledky, musíte na každém stroji cvičit správně. Je velmi důležité, v jaké poloze cvičíte, zda dodržujete doporučené rady, cvičební série apod. Jak správně cvičit na klasickém posilovači břišních svalů, ať už doma nebo v posilovně?

  • pokud je to možné, nastavitelné části stroje přizpůsobte vaší postavě, aby bylo cvičení pro vás pohodlné
  • při sklápění dejte pozor, aby mezi vaším hřbetem a opěrkou nebyla velká mezera, nejlépe žádná
  • nenaklánějte zbytečně rychle vrchní část těla dopředu, ale postupným tahem opřeni o opěrku provádějte vaše cvičení
  • ideální je, pokud při zpětném tahu stroj nepřivedete do výchozí pozice (ve které zvykne jemně bouchnout), ale těsně před koncem zastavíte a z této pozice pokračujete dále ve cvičení
  • nakonec je důležité, abyste nedělali příliš rychlé kmity na stroji, tah provádějte pomalu, protože tehdy vaše břišní svaly nejlépe pracují a formují se

👉 Pro vaši lepší představivost je zde názorná ukázka správných a nesprávných poloh při cvičení, které jsme si popsali:

Video Correction Series Ab Crunch Machine.mpg

 

➡️ Cvičební míč, resp. gymnastický míč

Gymnastický míč je jednou z nejdostupnějších možností a je také jedním z nejlépe hodnocených produktů. Cvičební míče, které se také nazývají míče na stabilizaci, jsou skvělé na cílení na břišní svaly, například na tzv. „Sklapovačky”. Použitím cvičebního míče se aktivuje více svalů – kvůli tomu, že vaše jádro musí pracovat mimořádně tvrdě, aby udrželo rovnováhu, stabilitu a držení těla.

👉 Gymnastický míč koupíte v každém dobrém sportovním obchodě, například i zde:

Gymnastický míč inSPORTline Top Ball 85 cm - modrá Gymnastický míč inSPORTline Top Ball 85 cm – modrá
399 Kč
Gymnastický míč inSPORTline Top Ball 75 cm - červená Gymnastický míč inSPORTline Top Ball 75 cm – červená
539 Kč
Gymnastický míč inSPORTline Top Ball 55 cm - fialová Gymnastický míč inSPORTline Top Ball 55 cm – fialová
279 Kč
Gymnastický míč inSPORTline Top Ball 55 cm - tmavě šedá Gymnastický míč inSPORTline Top Ball 55 cm – tmavě šedá
279 Kč

Ukázat více

 

Cvičební míč, tzv. Gymnastický míč je vhodný pro lidi, kteří právě začali svou cestu směrem k vypracované postavě, je to dobrá volba, jak se do toho pustíte a nakonec přejdete na další vybavení, když budete připraveni postoupit dále. Vyznačuje se snadným použitím, vysokou odolností a využitím u všech věkových skupin.

👉 Střed těla dokonale procvičíte tímto způsobem na míči:

Cviky na fitlopte pre pevný stred tela l Simona Kozerawski l GymBeam

 

➡️ Posilovací kolečko (Ab Wheel)

Posilovací kolečko je považováno za jeden z nejlevnějších, ale velmi efektivních nástrojů pro vyladění břišních svalů. Mohou ho používat začátečníci i profesionální sportovci. Pokud jste začátečník, stačí chytit jeho rukojeti a pokleknout na kolena při přetočení kolečka zcela dopředu a dozadu a vytvořit tak velké napětí v břišní oblasti. Pokud je používají pokročilí sportovci, kteří již mají silné paže a pevnost horní části těla, mohou si snadno zpevnit břišní svaly pomocí kolečka a snadno si vytvořit Sixpack.

👉 K dispozici máte například tyto produkty:

Ukázat více

Porovnání dvou druhů posilovacích kol

1. Nenechte se oklamat jednoduchostí těchto nádherných strojů. Jsou malé a princip je jednoduchý, klekněte si na kolena, předkloňte se a tlačte kolečko před sebe a zpět. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud budete mít záda zcela rovnoběžně s podlahou, aniž se vám břicho dotýkalo země. Vyžaduje to praxi, a pokud právě začínáte, možná nebudete moci udělat ani jeden z těchto úkonů, aniž by jste spadli. Vyšší level od tohoto cvičení je mít nohy natažené a provádět stejný pohyb s rukama.

👉 Cvičení pro začátečníky v klasickým kolečkem:

Core trénink: Posilovací kolečka

2. I když už máte dost pevné jádro, posilovací kolečka jsou pro vás stále skvělé. Obtížnost můžete zvýšit provedením cvičení ze stojící polohy, držením prstů na nohou a přechodem zcela na zem, pak se vraťte zpět do stoje. Na tomto posilovacím kole je hezké to, že pracuje s každým břišním svalem, který máte. Pro pokročilé uživatele existují i posilovací kolečka s úchyty na nohy, které jsou perfektní pro ztížení cvičení a samozřejmě přidáním dalších cviků a posilování dalších svalových partií.

👉 Cvičení s úchyty pro pokročilé:

Posilovací kolečko inSPORTline AB Roller AR1000

 

➡️ Ab Roller

Ab Roller je navržen tak, aby usnadňoval vypracování břišních svalů, protože věřte nebo ne, stisk je nejefektivnějším způsobem utažení břišních svalů. Tento stroj má opěrku hlavy a horní rukojeti. Lehnete si na zem, hlavu si položíte na opěrku hlavy a rukama uchopíte rukojeť, kterou pomalu kývate dopředu. S opakovaným přitahováním můžete roztáhnout a ohnout celou vaši svalovou skupinu břišních svalů a učinit je silnějšími. Ab Roller můžete najít v provedení s celistvou rukojetí nebo dvěma jednotlivými rukojeťmi.

👉 Další cviky, které lze realizovat na takovém stroji:

inSPORTline AB Shaper AB Roller a popruhy

 

Do této kategorie můžeme zahrnout i tento druhý, podobný typ posilovacího stroje, na kterém se cvičí téměř stejně, nemá však horní rukojet. Je to pomůcka pro posilování břišních svalů, která je určena převážně pro začátečníky, kteří mají břišní svaly oslabené. Nabízí účinný a rychlý způsob, jak posílit střed těla a vytvarovat horní, střední i spodní část břicha včetně šikmých břišních svalů.

Možná vás překvapí, že tento posilovací stroj umožňuje provádět až 6 různých cviků. Sedy lehy, sklapovačky, mosty, kliky, bicepsové a tricepsové kliky, nůžky a další kardiovaskulární cviky, které posílí vaše tělo a podpoří spalování. Uživateli tento stroj pomáhá ve správném provedení cviku a zpevnění břišního svalstva bez negativních dopadů na záda. Dosáhnete tak výsledky, které by nebyly docíleny ani po stovce klasických sedů-lehů.

👉 Takto dokážete naplno využít například posilovač břišních svalů inSPORTline AB Perfect Dual:

Posilovač břišních svalů inSPORTline AB Perfect Dual

 

Pro srovnání, ještě vylepšeným variantou předešlého InSPORTline AB Perfect Dual je posilovač Gymbit Wonder Core Smart. Tento stroj disponuje rozdělenou opěrkou, resp. dvěma krátkými opěrkami, které umožňují posilovat nejen břišní svaly, ale i svaly nohou. Jeho výhodou je, že si úroveň zátěže víte sami nastavit podle potřeby. Volíte si tím pádem odpor, který následně používáte při cvičení.

👉 I na tomto stroji víte posilovat množství svalů, podívejte se jak:

Posilňovač Gymbit Wonder Core Smart - pre pevné a štíhle telo

 

➡️ Ab Rocker

Pokud máte problémy se zády nebo krkem nebo se chcete jen při cvičení sklapovaček cítit pohodlněji, může být Ab Rocker vaším ideálním strojem na posilování. Může posílit váš přímý sval břišní a boční šikmé svaly, protože umožňuje provádět cvičení, zatímco vaše hlava bude odpočívat a záda budou dostávat masáže z gumových válečků. Tento stroj je ideální kromě běžných lidí, i pro starší, pro lidi s těžkými váhami nebo s nějakým fyzickým postižením, pokud jsou jejich ruce a horní část těla dostatečně silné na to, aby vytáhli tělo nahoru.

 

Mezi oblíbené Ab Rockery patří i tento model:

Ukázat více

 

👉 Cvičení na Ab Rockeři je opravdu jednoduché:

BeautyRelax BR-610B

Zaujal vás tento model posilovače břišních svalů? Podívejte se, jak může vypadat intenzivní trénink na tomto stroji v domácím prostředí. Procvičíte skutečně všechny břišní svaly, posílíte je a vyformujete si postavu již za pár minut denně.

ZKZ Home Fitness | Ab Rocket Twister Intense Ab Workout

 

➡️ Posilovací lavička (Ab Bench)

Tento stroj poskytuje pohodlné a přímé posilování břišních svalů. Je také dostatečně cenově dostupný, takže ho můžeme mít přímo u vás doma. Většina laviček tohoto typu je nastavitelná a poskytuje vám různé polohy.

👉 Na trhu najdete různé druhy posilovacích šikmých laviček, zde je několik z nich:

Ukázat více

 

💡 Tip: Přečtěte si náš článek Vybíráme posilovací lavici a vyberte si tu nejlepší posilovací lavici, která bude splňovat všechny vaše požadavky pro co nejpohodlnější a nejefektivnější cvičení.

 

Můžete začít s plochou lavičkou a zvýšit úroveň obtížnosti zvýšením sklonu nebo výšky nohou. Lavičky jsou také skvělé, protože se neomezujete pouze na jediný pohyb, můžete být skutečně velmi kreativní svými pohyby, aby byly zajímavější, a aby změnily konkrétní svaly, na které zaměřujete.

👉 Jak cvičit na lavičce Ab Bench:

XMark Adjustable Ab Bench - XM-7608 - Get a Rock Hard Core Workout

 

💡 Pamatujte:

Existuje mnoho přístrojů na posilování, které mohou nejen upoutat vaši pozornost, ale také nabídnout vám okamžité výsledky. Výběr správného stroje může být však z vaší strany těžký. Pamatujte, že přístroje na posilování jsou velmi užitečné a umožňují dosáhnout dobré zdraví. Než budete mít štíhlé tělo s vypracovanými břišními svaly, musíte však dodržovat tři základní pravidla – správná strava, pravidelný trénink a správné používání posilovače břišních svalů.

 

➡️ Stimulátory

A nakonec na trhu najdete i různé značky stimulátorů břišních svalů, které vám pomohou ve formování vaší postavy. Samozřejmě, nemůžete čekat, že všechno půjde jen tak, samo od sebe. Třeba dodržovat zdravé stravování, pravidelné používání stimulátoru, ale také se doporučuje i nějaká pohybová aktivita, nebo jen každodenní svižné procházky.

Výhody tohoto stimulátoru jsou velmi příjemné:

  • můžete jej využívat i při jiných aktivitách
  • pomáhá vám vypracovat svaly na různých částech těla, nejen břišní
  • je velmi skladný, díky čemuž si ho můžete vzít všude s sebou
  • díky kompaktním rozměrům vám doma nebude překážet a uložíte ho prakticky kamkoli
  • slouží i jako forma regenerace svalstva po zranění

 

👉 Pokud vás zaujal tento typ posilovače zvaný stimulátor, doporučujeme produkt:

 

💡 Nezapomeňte na rozcvičku!

Rozcvička před tréninkem je důležitá

Aby byl váš trénink efektivní a vy jste se zároveň vyhnuli nechtěnému zranění, nezapomeňte na úvodní rozcvičku, ale i závěrečný strečink. Nezaměřujte se však jen na břicho, ale na celé tělo. Nyní přinášíme pár tipů:

Warm-up: Ruce si položte na čelo a snažte se do nich co nejvíce zatlačit hlavu. Tím se zatěžují svaly na krku a tím dochází k jejich prokrvení.

Rozcvička od hlavy až dolů: Začněte kroužením krku, pomalu rozpohybujte ramena, lokty, zápěstí. Nevynechejte trup a pokračujte přes kolena až po kotníky.

Závěrečné protažení: Svaly po cvičení potřebují pořádně protáhnout, aby dosáhli své maximum.

 

Jak si vybrat ten správný posilovač břišních svalů

Jelikož nejsou všechny posilovací stroje skutečně užitečné pro každého, musíte být při výběru správného stroje, který vám zaručuje úspěch, velmi opatrní. Vždy si před koupí posilovacího stroje položte několik zásadních otázek.

Může vám pomoci při dosahování vašich cílů?
Pamatujte, že úkolem stroje je posílit vaše základní svaly a musí tonizovat vaše břišní svaly. Pokud jste si ho vyzkoušeli a necítili jste tam žádné napětí, stroj nemůže být ten ideální.

Máte nějaké potíže nebo fyzické problémy, které vám mohou bránit v používání stroje?
Lékaři obvykle doporučují lidem s fyzickými chorobami lehké cvičení, ale nepoužívat přístroje typu posilovačů břišního svalstva, protože na jejich získání je třeba vyvinout značné úsilí. Ale pokud se váš problém týká pouze krku nebo zad, stále můžete najít přístroje na břišní svaly, které mají funkce na podporu těchto částí těla, a stále mohou vytvářet dobře tónované břišní svaly.

Může vám pomoci při tréninku břišních svalů?
V případě, že už máte nadváhu, může vám trvat déle, než si vypracujete strukturu břišních svalů. Proto se zeptejte sami sebe, zda vám daný břišní přístroj, který chcete, může pomoci při cvičení a podpoří vaši tělesnou hmotnost a velikost. Pokud ne, vyzkoušejte jiné přístroje na posilování, které mohou být pro vás vhodné.

Má nastavitelné části a pohodlně se vám s ním pracuje?
Většina strojů skutečně pomáhá lidem při formování jejich břišních svalů. Ale na druhé straně, někteří lidé nedokáží přiměřeně používat své břišní posilovače, protože se v zásadě velmi pohodlně nepoužívají. Pokud se vám při každém použití stroje objeví bolesti zad, kolen nebo krku, určitě byste je nemohli dále používat. Obvykle, pokud má stroj nastavitelnou část, může být pohodlí jeho použití po ruce. Pokud má ale stroj nastavitelné části a stále vás „zabíjí”, vyhoďte ho a hledejte stroj, se kterým si rádi zacvičíte.

Máte na to doma prostor?
Posilovače břišních svalů se liší ve velikostech. Velké, obvykle nákladnější, mají těžké velké konstrukce, ale nejde o velmi skladné typy. Levnější jsou menší a skladateľnejšie a můžete je kdekoliv uložit nebo nechat pro snadný přístup v rohu místnosti. Pro těžký strukturovaný stroj na posilování, nezapomeňte na to mít vyhrazený svůj vlastní prostor.

 

💡 TIP: Hledáte multifunkční stroj, na kterém posílíte více skupin svalů, nejen ty břišní? Samostatný článek Vybíráme posilovací věž vám poradí, na co se zaměřit při výběru správné posilovací věže.

 

Na co je třeba se zaměřit při výběru

⭐ Styl a cíle tréninku

Pokud potřebujete něco malé, aby se vám stroj vešel do skříňky, a nejste opravdu velký sportovec, pravděpodobně si budete chtít pořídit menší produkt. Pokud jste začátečník, zvažte použití něčeho jako cvičební míč. Pokud máte domácí posilovnu, garáž nebo jste pokročilejší v cvičení, rozhodněte se pro posilovací kolo nebo lavici. Tyto nabízejí největší univerzálnost, největší výzvu a jsou vždy mimořádně odolné.

⭐ Velikost stroje

Dost záleží i na tom, jaká je vaše stavba těla. Pokud jste totiž vysocí, některé posilovací stroje vám nemusí zcela vyhovovat a cvičení na nich by nemělo pro vás takový efekt. Stejně lidé s nadváhou, kteří usilují o formování postavy a shození nadbytečných kil by si měli dávat při výběru pozor. Určitě třeba sledovat maximální nosnost stroje, abyste ho například nepoškodili. Kvůli těmto záležitostem byste se tedy měli předem informovat o parametrech a výkonu stroje u výrobce nebo na internetu.

⭐ Úroveň odporu

Toto je kritérium, které musíte vždy brát v úvahu, protože zde hraje roli vaše zdraví a kondice. Ti, kteří nejsou skutečně ve formě, by měli hledat posilovací stroje, které nabízejí nízkou úroveň odporu, aby zabránili únavě a zranění svalů. Pokud jste již fit, tonizování nebo máte svaly, vyhledejte si stroj na břišní svaly, který má vysokou úroveň odporu, aby byl váš břišní sval pevnější a dobře tvarovaný. Pokud je druhá možnost i váš případ, udělejte z něj prioritu při hledání stroje, který je velmi odolný, má nastavitelné díly a nabízí vysokou úroveň odolnosti. Tento přístroj lze používat při běžném tréninku včetně kardio tréninku.

Pokud jste v cvičení nováčkem, je pravděpodobné, že si kupujete stroj na základě vaší současné úrovně schopností. Je třeba zvážit, zda se dá odpor stroje časem upravit, když se posílí vaše jádro. Pokud máte v domácnosti další lidi, kteří budou stroj používat na různých cvičebních úrovních a mohly by měnit odpor.

⭐ Kvalita stroje

Určitě chcete, aby vám stroj sloužil co nejdéle. Proto si všímejte, z jakých materiálů je vyroben, resp. jak je kvalitní. Vzhledem k tomu, že na stroji byste měli cvičit pravidelně, abyste si udrželi svoji postavu, měli byste dbát na kvalitní díly. Většina levných posilovacích přístrojů má nekvalitní díly, které se během přibližně jednoho roku pravidelného používání postupně zvyknou pokazit, takže si raději vyberte stroj, který má pružné a odolné díly, ale stále cenově dostupné.

⭐ Záruka

Na jakýkoliv výrobek, který si koupíte, zejména tedy posilovač břišních svalů, a který je vystaven opotřebení, se musí vztahovat záruka. Pokud by vám stroj nemohl nabídnout dobrou záruční dobu, určitě by se vám nelíbilo, kdyby se za pár dní používání pokazil, aniž jste z toho něco získali. Proto si nezapomeňte nechat všechny stvrzenky a záruční dokumenty spolu s příslušnou položkou. Samozřejmě si záruční dobu předem zjistěte u prodejce.

⭐ Dobrý zákaznický servis

Existují běžné případy stížností na to, že stroje jsou dodávány s nedostatkem dílů, nesprávným dodáním modelu nebo nefunkčními díly. I když si objednáte ten nejlepší posilovač břišních svalů, některé části vám mohou chybět nebo být zkažené. Je tedy vždy nezbytné, aby vám zákaznický servis výrobce mohl poskytnout potřebnou pomoc.

 

Pro koho jsou posilovače břišních svalů vhodné

Obecně jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, avšak je třeba brát ohled na několik zásadních věcí. Vzhledem k tomu bychom mohli uživatele rozdělit na dvě skupiny.

První skupinu tvoří ti, pro které se posilování stalo koníčkem, chtějí dosáhnout nárůst svalové hmoty a síly. Posilovací stroj domů většinou kupují kvůli ztrátě času při dojíždění do posilovny, či z důvodu cvičení v pohodlí domova kdykoliv mají chuť a čas, bez nutnosti čekání na obsazený stroj. Pro tuto skupinu je důležité zvolit sestavu, která obsáhne všechny důležité cviky a svalové partie, umožní cvičení s dostatečnou zátěží a s použitím „volných vah”, tedy činek.

Druhou skupinou jsou pak kromě mladých lidí i lidé středního a staršího věku, jejichž cílem je ať už ze zdravotních nebo estetických důvodů touha po zdravé tělesné schránce bez ochablých svalů, vrstev tuku a bolavých zad. Jejich volbou bývá většinou univerzální posilovací věž, případně doplněná obyčejnou polohovací lavičkou umožňující cviky s jednoručními činkami. Obě skupiny uživatelů by neměli zapomenout procvičení důležitého „svalového korzetu” tedy břišních svalů a vzpřimovačů páteře, k čemuž slouží samostatné specializované lavičky.

Posilovací stroj na břicho třeba vždy vybírat podle pokročilosti cvičence. Pro začátečníky jsou nejlepší jednoduché kolébky na břicho, jako je AB Roller nebo AB Master, případně lavice typu AB Rocker, které pomáhají cvičenci se správným provedením cviku. Variantou je i cvičení břicha na BOSU, či podobných pomůckách. Pro pokročilejší cvičence je stále nejoblíbenější šikmá lavice na břicho. Ať už zvolíte jakýkoliv posilovací stroj na břicho, před zahájením cvičení vždy doporučujeme přečíst si návod ke stroji a dodržovat pravidla správné polohy při cvičení (podsazená pánev, atd…).

 

💡 Nepřehlédněte!

Rozhovor s odborníkem Martinem Kubicou ze společnosti inSPORTline

Martin Kubica

Martin Kubica, vedoucí zákaznické podpory inSPORTline

Byli jsme zvědaví i na názor odborníků, a proto jsme poslali několik otázek ohledně posilovačů břišních svalů i panu Martinovi Kubicovi, na které nám ochotně odpověděl a přiblížil nám toto téma i z jeho pohledu. Pracuje ve společnosti inSPORTline, ve které nabídce najdete také mnoho druhů posilovačů.

„Ve firmě inSPORTline pracuji už bezmála 6 let, přes 4 roky jsem na pozici vedoucí zákaznické podpory. Náplní práce našeho oddělení a tedy mou zodpovědností je komunikace se zákazníky, odborné poradenství, zákaznická podpora – od výběru produktu až po úspěšné doručení. Také mám na starosti návrhy domácích či klubových posiloven a individuální cenové nabídky.“

 

Které posilovače břišních svalů jsou podle Vás vhodnější pro začátečníky a které pro pokročilé uživatele?

Martin Kubica: Pro začátečníky je vhodné vybrat posilovače břišních svalů, které podpírají záda při cvičení a tak není cvičení tak namáhavé. Alternativou pro začátečníka může být gymnastický míč. Při cvičení na něm posilujete břišní svaly a také tzv. CORE těla. Pro pokročilé jsou vhodné posilovací kolečka, šikmé lavičky a pro náročné velké posilovací stroje, kde si umíte nastavit i odpor při cvičení.

 

Podle čeho je ideální volit správný posilovač břišních svalů?

Martin Kubica: Vybírat třeba zejména podle zkušeností s posilováním, fyzické kondice, úrovně odporu vybraného stroje a také podle prostorových možností.

 

Nakolik je důležitá při cvičení úroveň odporu daného stroje?

Martin Kubica: Jde o velmi důležitý parametr. Pro začátečníky je třeba vybírat stroje s nižším odporem. Pokročilí a náročnější uživatelé ocení možnost nastavení odporu, díky čemuž si umí trénink přizpůsobit svým potřebám.

 

Je domácí cvičení břišních svalů dost efektivní pro dosažení našich cílů?

Martin Kubica: I v domácím prostředí, při pravidelném cvičení lze dosahováhnout cílů a pokrok. Důležité je vybrat si kvalitní pomůcky a vědět, resp. poradit se, jak správně jednotlivé cviky procvičovat.

 

Který posilovač břišních svalů nebo jiné posilovací pomůcky jsou ve vaší nabídce nejoblíbenější u zákazníků?

Martin Kubica: Dlouhodobě oblíbenými posilovači na břišní svaly jsou AB Perfect Twist a Ab Lifter Easy. Náročnější uživatelé si aktuálně vybírají trenažéry, které jsou zaměřeny nejen na břicho, ale na celé tělo – lezecké trenažéry: Verticon, nebo veslovací trenažéry.

 

Stačí pro vypracování břišních svalů jen používání posilovacího stroje či posilovacích pomůcek?

Martin Kubica: Kromě posilování břišních svalů je důležité v tréninku zakomponovat i kardio cvičení, při kterém rozhýbete a prokrvíte celé tělo, spálíte kalorie a budujete si kondici. K tomu vhodně slouží naše kardio trenažéry, mezi nejoblíbenější patří  běžecké pásy, nebo aktuální hit AirBike.

 

Mohou se zákazníci v případě potřeby obrátit na váš zákaznický servis? Jak jim víte vyjít vstříc?

Martin Kubica: Je našim záměrem přinést zákazníkům jistotu, že se na nás mohou obrátit. Jednak odbornou radou při výběru správného produktu a pak i jistotou do budoucna díky našemu servisu. K našim výrobkům značky inSPORTline nabízíme odborný servis i přímo u zákazníka, odbornou montáž, záruční i pozáruční servis, jistotu náhradních dílů. inSPORTline se vždy snaží najít pro zákazníka řešení k jeho spokojenosti.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (5 votes)
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *