Zdravotní matrace – správný výběr a jejich využití

Veronika Štrbová Téma
1. dubna 2024 0

Zdravotní matrace jsou tou nejlepší volbou, pokud trpíte bolestmi páteře či krku. A nejen tím. Mají řadu výhod a investici do kvalitního matrace určitě neprohloupíte. Vaše tělo se vám za ni v budoucnu poděkuje. Co je však nejdůležitější, musíte si vybrat ten správný. A který to může být z toho velkého množství nabízených matrací?

Nyní vám řekneme vše o zdravotních matracích a pro koho jsou vlastně vhodné. Jak však vybrat ten správný matraci? Třeba se zaměřit na to, z jakých materiálů je vyroben. Některé jsou tvořeny z PUR pěny, ze studených pěn, z RE pěny, latexových pěn nebo paměťových pěn nebo jejich kombinací. Přečtěte si všechny důležité  informace potřebné ke správnému výběru zdravotní matrace.

Jaký je to vlastně zdravotní matrace

Zdravotní matrace je investicí na několik let. Proto netřeba hledat ten nejlevnější. Dobrá cena nemusí vždy znamenat i dobrou kvalitu výrobku. Proto se nebojte investovat do kvalitního matrace, budete na něm spát přece několik let. V konečném důsledku to bude dokonce i výhodná koupě, protože levný matrace vám vydrží mnohem kratší než ten kvalitnější, který budete muset častěji vyměňovat.

Při výběru zdravotní matrace buďte obezřetní. Ptáte se proč? Někteří výrobci nazývají zdravotními matracemi klasické matrace, které mají možná dobré vlastnosti, nesplňují však kritéria pro zdravotní matrace. Může jít tedy jen o chytrý marketingový tah. Abyste se mu vyhnuli a byli si na 100% jisti, že kupujete pravý a kvalitní zdravotní matrace, vyžádejte si vždy od prodejce certifikát.

Muž na posteli má bolesti páteře

Zdravotní matrace odstraní vaše bolesti páteře

Každý zdravotní matrace musí mít zmíněný certifikát. Ten získá v případě, kdy je hypoalergenní, hygienický nebo určený pro osoby, které jsou upoutané na lůžko. Zdravotní matrace jsou tvořeny s ohledem na co nejzdravější spánek a to jak z hlediska ortopedických vlastností, tak z hlediska prostředí spánku. Materiály by měly být zvoleny a zkombinovány tak, aby byl každý matrace co nejodolnější vůči plísním, roztočům a prachu, což zároveň prodlužuje jeho životnost a dělá to matraci antialergickým (vhodným pro alergiky). Vedle mechanické životnosti matrace je totiž důležitá i ta hygienická.

💡 Věděli jste že... Nejsnáze si zdravotní matrace vyberete, pokud si na něj lehnete a vyzkoušet ho. Pokud se na něm budete cítit pohodlně i po delší době, je to ten pravý matrace pro vás.

 

Jaké druhy zdravotních matrací známe

Zdravý spánek bez bolestí je velmi důležitý pro každého z nás. Ovlivňuje nejen naše fyzické zdraví, ale i psychické. Proto bychom si měli klást na matraci opravdu vysoké požadavky. Nekvalitní, nebo nesprávně vybrán matrace může dokonce negativně ovlivnit naši náladu a celkově každý aspekt života. Naopak, kvalita a správný výběr zajistí vašemu tělu:

  • správnou polohu krku, uvolnění a regeneraci svalů, šlach a mezižeberních plotének, podporu funkce krční tepny, zmírnění bolestí hlavy
  • uvolnění kloubu v kloubní jamce (při ramenních a kyčli), odstranění tlaku a podporu regenerace chrupavčitých částí kloubů
  • udržení bederní páteře v ideální poloze, regenerace mezižeberních plotének šlach a svalů, uvolnění napětí, pomoc od bolesti
  • regeneraci a polohu kolen bez nepřirozené rotace
  • pomoc od otoků nohou po celodenní námaze, správnou matraci nevyvíjí tlak a nohy mohou odpočívat

 

Rozměry zdravotních matrací

Rozměry matrací jsou základem pohodlí. Délka matrace by měla být o cca 20 až 25 centimetrů větší než vaše výška, aby byl váš spánek opravdu komfortní. Ideální výška matrace by měla mít více než 15 cm. Pokud je matrace nižší, vypovídá to o její kvalitě. Také je velké riziko, že ho budete muset brzy vyměnit kvůli proleženinám.

Čtyři matrace různých velikostí

Vybrat si můžete různé velikosti matrací nebo si dát vyrobit na míru

Zdravotní matrace jsou vyráběny ve všech možných rozměrech, ať už se jedná o ty standardní nebo atypické, vyrobené přesně vám na míru. Můžete tedy zakoupit matrace 90 × 200 cm, 100 x 200 cm, 140 × 200 cm, 160 × 200 cm nebo 180 × 200 cm. Většina výrobců je dnes schopna vyrobit i atypické matrace.

 

Známe následující typy zdravotních matrací

Ortopedické matrace

Ortopedické matrace se vyrábějí většinou z tvrdších a odolnějších pěn, často se však na zpevnění používá i latexem ošetřené přírodní kokosové vlákno. Tyto matrace je možné uložit na všechny typy podkladů jako jsou pevné nebo lamelové rošty, jakož i na plnou desku. Vysoce kvalitní ortopedické matrace jsou vhodné zejména pro lidi s problémy s páteří. Ortopedická matrace poskytne vaší páteři tu nejkvalitnější podporu a během spánku ji udržuje v přirozené poloze.

Jelikož ortopedické matrace patří mezi ty tvrdší, dokáží se přizpůsobit přirozenému tvaru těla při zajištění vynikající ortopedické podpory. Zabraňují tak vzniku bolestí zad. Pokud vám však tvrdé matrace nevyhovují, vyberte si raději středně tuhé a měkčí matrace. Na tvrdé matrace by si měli dát pozor především starší lidé, protože by u nich mohly vytvářet nepříjemný bodový protitlak na citlivé klouby. Materiál zdravotních matrací je prodyšnýantialergickýantibakteriální a hygieničnost použitého materiálu proto ocení zejména alergici a astmatici.

Ortopedická zdravotní matrace Dormisan SIRIUS

Ortopedická zdravotní matrace Dormisan SIRIUS

 

Ortopedická zdravotní matrace zabraňuje bolestem páteře, pokud jimi však již trpíte, při výběru postupujte následovně:

  • pokud vás bolí horní část páteře, jako je krční páteř a oblast lopatek, je vhodný tvrdší matraci v případě, že spíte v poloze na zádech
  • středně tvrdý nebo zónování matrace, pokud častěji spíte na boku (při problémech s krční páteří je velmi dobré investovat do kvalitního anatomického polštáře a preferovat spánek v poloze na boku)
  • při bolestech křížové části páteře investujte do středně tvrdého nebo měkčího matrace, který dostatečně bude kopírovat její zakřivení a přiměřeně ji podepře

Výhody ortopedických matrací:

  • nejen uleví od bolesti, ale zajistí i zdravý a nepřerušovaný spánek
  • ortopedické matrace vaše tělo netlačí
  • perfektně kopírují tvary těla
  • poskytují výjimečnou oporu
  • podporují správné prokrvení organismu, díky němuž dochází k regeneraci zatížených kloubů a svalů
  • jsou testovány na správné rozložení váhy těla
💡 Věděli jste že... Výška ortopedického matrace by měla být minimálně 12 cm, optimálně 16-20 cm. Při lidech s vyšší hmotností může být minimální výška i vyšší, protože v tomto případě dochází k většímu ohybu lůžka.

Vybrat si můžete z následující nabídky:

 

Anatomické matrace

Pro vaše klouby a svaly je velmi důležité správné rozložení váhy těla. Nesprávné rozložení totiž na ně vytváří tlak a tělo si neodpočinou. Právě na toto jsou stavěny anatomické matrace, které zohledňují anatomii těla včetně váhy jeho jednotlivých částí.

Anatomické matrace se tedy přizpůsobují křivkám těla. Tato vlastnost je však stejně důležitá jako samotná tvrdost matrace. Anatomické matrace proto obsahují měkčí materiály, které poskytují vysoký komfort, ale zároveň jsou dostatečně tvrdé na to, aby podepřeli tělo do anatomicky správné polohy.

Matrace Dormeo Aloe Vera

Anatomický matrace Aloe Vera od Dormeo

Každá část našeho těla vyžaduje jinou tvrdost matrace, největší tlak je v bederní oblasti a v oblasti ramen, nejmenší pak u chodidel a hlavy. Výrobci matrací to řeší tak, že ložnou plochu rozdělí do několika zón z různě tuhých pěn. Nejvíce zatížené oblasti jsou nejtužší (kříže, kyčle), ostatní jsou měkčí.

V nabídce na internetu najdete i tyto matrace:

 

Antibakteriální matrace

Tento typ matrací je vhodný především pro alergiky a astmatiky. Matrace jsou vyráběny z materiálů, které jsou dobře odvětrávané a tak nepodporují výskyt roztočů a bakterií. Mezi tyto materiály řadíme latex, Aloe Vera nebo kokosová vlákna. Antibakteriální matrace bývají doplněné o kvalitní snímatelné pratelné potahy, které zlepšují hygienu matrací. Svou strukturou zabraňují pronikání šupinek kůže do matrace. Právě tyto šupinky kůže jsou potravou pro roztoče.

Antibakteriální zdravotní matrace Benab Antibacterial

Anatomický matrace Aloe Vera od Dormeo

Antialergický pratelný potah, například i Aloe Vera, který si můžete zvolit podle preferencí, navíc zlepšuje hygienu matrace. Proto jsou antibakteriální matrace s protiroztočovou úpravou vhodné pro alergiky a astmatiky. Roztoči a bakterie pomáhá likvidovat použité stříbro v potahu.

Do této kategorie patří například:

 

Antidekubitní matrace

Antidekubitní matrace jsou vhodné i pro dlouhodobě ležících, upoutaných na lůžko nebo pacientů v nemocnicích. Dekubity jsou vlastně proleženiny, se kterými se setkávají právě zdravotně znevýhodnění lidé. Vznikají vlivem déle trvajícího tlaku, přičemž predilekční místa jsou oblasti s tenkou vrstvou tuku nebo svalů, kde kost tlačí na podložku. Nejčastěji se dekubity objevují na kříži, loktech, ramenou, patách či kyčelních kloubech. A právě tyto matrace svým složením a ortopedickými vlastnostmi usnadňují pacientům dlouhodobý pobyt na lůžku, umožňují dokonalé kopírování křivek těla, poskytují oporu svalům a páteřizabraňují i vzniku proleženin.

Antidekubitní matrace se doporučují rekonvalescentům po úrazedlouhodobě nemocným lidem upoutaným na lůžko, imobilním starým lidem či ležícím pacientům, kteří mají ortopedické problémy. Tyto matrace se nepoužívají jen v nemocnicích, starobinci či hospicích, ale i v běžných domácnostech.

Pěnová antidekubitní matrace MPO ANTIDEKUBIT HR

Antidekubitní matrace MPO ANTIDEKUBIT HR

Výhody antidekubitních matrací:

  • Působí preventivně proti vzniku proleženin.
  • Pomáhají při léčbě dekubitů.
  • Mnohé disponují masážním efektem.
  • Aktivní podporují krevní oběh u ležících pacientů.
  • Mnohé jsou vhodné pro klasické i polohovací postele.

Ideální zdravotní antidekubitní matrace dosahuje hodnoty tlaku na rizikových místech pod hodnotu 32 mm Hg – 4,27 kPa. To je totiž tlak, při kterém dochází vlivem nedostatečného prokrvení některých oblastí kůže k uzavření drobných kapilár a následnému vzniku dekubitů.

Obecně se matrace proti proleženinám rozdělují na dvě skupiny, a to na aktivní a pasivní:

➡️ Aktivní – jsou složeny z několika vzduchových komor, které zajišťují, aby tlak nepůsobil výhradně na jedno místo na těle. Tím zabraňují vzniku dekubitů a pomáhají i při jejich léčbě. Množství vzduchu v jednotlivých komorách lze měnit speciálním kompresorem, v důsledku čehož je tlak na tělo ležícího člověka proměnlivý. Je umístěn u postele a střídavě vhání vzduch do různých výstupů.

Každých 20 až 30 minut  je polovina „bublin” na matraci nafouknutých, dokud druhá polovina je vyfukování. Na žádné místo na těla pacienta tak není vyvíjen tak déle než půl hodinu. To je dostatečně krátce na to, aby se předešlo vzniku nebezpečných proleženin. Dokonce existují matrace, u kterých je možné nastavit čas, po jakém dojde k výměně komor.

Takto vypadá antidekubitní matrace s kompresorem:

Antidekubitní matrace - Distrimed s.r.o.

 

➡️ Pasivní – patří sem pasivní pěnové matrace z kvalitní pěny typu  ANTIDEKUBIT HR nebo z tvrdších pěnových materiálů se speciální úpravou. Antidekubitní pěnová matrace se vyznačuje tím, že má po celé ploše vytvořeny podélné i příčné zářezy. Díky nim se tlak těla na podložku rovnoměrně rozloží a zabraňuje tomu, aby se soustředil na jedno místo. Některé druhy matrací jsou oboustranné, přičemž každá strana matrace má jinou tvrdost. Důležitá je i povrchová úprava matrace, díky čemuž se zmírňuje tlak vyvíjený na pokožku.

5 stádií proleženin:

  1. stupeň – ostře ohraničené zarudnutí kůže. Takový dekubit je stále reverzibilní – tedy kůži lze dostat do původního stavu.
  2. stupeň – zarudnutí pokožky se mění na její poškození. Začínají být viditelné na kůži puchýřky. Poškození pokožky však nezasahuje do nižších vrstev kůže.
  3. stupeň – v této fázi vzniká nekrotický vřed, který prostupuje všemi vrstvami pokožky
  4. stupeň – zde už nekrotický vřed zasahuje svaly a šlachy
  5. stupeň – nekróza postupuje ke svalům, dochází k destrukci svalu, nekróza se dostává až na kost

Klíčová je prevence

Dekubity, hlavně v těch těžších fázích, mohou být život ohrožující. Proto je velmi důležitá prevence. Do původního stavu je možné pokožku pacienta dostat jen v takovém případě, kdy dekubity zaznamenáte včas. Na to se však nemůžete spoléhat, zejména při dlouhodobě ležících pacientů. Zde vsaďte na prevenci, při níž je hlavním prvkem správné polohování. To znamená, že pacienta, u kterého hrozí dekubity, je třeba pravidelně obracet.

Obecně se doporučuje obracet každé dvě hodiny s tím, že nejprve se otočí z polohy na zádech do polohy na bok, následně opět na záda a pak na druhý bok a zase zpátky na záda. Takto se to opakuje. Celému procesu, resp. prevenci velkým dílem napomáhá právě kvalitní antidekubitní matrace.

K dispozici jsou na prodej i tyto matrace:

💡 TIP: Vyberte novou matraci pro děti nebo vyměňte starou za novou. Jak vybrat matraci se dozvíte v našem článku.

 

Jaký rošt k zdravotním matrací

Při výběru matrace nezapomeňte také na kvalitní lamelový rošt, který zajistí matraci dostatečnou oporu. Lamelové rošty zvyšují ortopedické vlastnosti matrací a plní důležitou odvětrávací funkci. Umožňují matrace dýchat, čímž je v posteli udržena příjemné klima a zabraňuje se tvorbě plísní a rozmnožování bakterií.

Polohovatelný rošt pod matrace

Pro seniory je nejideálnější polohovatelný rošt

Antidekubitní matrace je většinou možné uložit na polohovatelné, jakož i na klasické rošty. To, na jaký rošt je vhodné matrace položit, by měl uvádět přímo výrobce daného matrace. Převážnou většinu dlouhodobě ležících pacientů je však nezbytné pravidelně polohovat, proto je nejideálnější polohovatelný rošt. Vybrat si pak můžeme z takových roštů, u kterých se dá polohovat pouze hlava nebo nohy, případně takové, které se dají polohovat na více místech. Polohovací rošty mají také tu výhodu, že usnadňují péči o ležícího pacienta (krmení, mytí nebo ošetřování).

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4/5 - (7 votes)
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *