Vánoční růže – pěstování, péče a faktory, které je třeba zvážit při její koupi

Georgina Babinová Téma
17. února 2022 0

Vánoční růže, nebo Poinsettia (latinský název Euphorbia pulcherrima) a někdy nazývaná také vánoční hvězda, je zvláštní rostlina, odlišná od téměř čehokoli, co úmyslně pěstujeme. Její krása je neobvyklá, přičemž pozornost poutají barevné listeny, které předvádějí podivný rituál střídání odstínů, světlých a tmavých. Rostlina není mimořádně užitečná, ale v určitém období roku přináší magické kouzlo do našich domovů a to z ní činí nejpopulárnější prosincový nákup v zahradních centrech. Novější kultivary vánoční růže jsou trvanlivé na rozdíl od kultivarů, které byly k dispozici před několika lety, kouzelnou atmosféru, kterou tyto rostlinky vytvoří si můžete užívat celé měsíce.

Je to květina, která je zajímavá svojí historií a její pěstování je možné i v domácích podmínkách, pokud vás tedy zajímá jedno nebo druhé, nebo se o vánoční růži chcete dozvědět úplně vše, čtěte dále.

Plastový květináč Ratolla Square antracitová, 25 x 22 cm
149 Kč
Plastia Samozavlažovací květináč na zeď Siesta hnědá 29 cm
159 Kč
Plastia Bergamot samozavlažovací květináč 25 x 25 cm šedý
159 Kč
Plastia Samozavlažovací květináč Mareta béžová + vínová, pr. 25 cm
189 Kč

Ukázat více

Legenda o vánoční růži

Starověcí Aztékové (mexičtí Indiáni) považovali vánoční hvězdu za symbol čistoty. Nazývali ji „Cuetlaxochitl”. Během 14. až 16. století používali její mízu ke snížení horečky a z listenů (modifikované listy) získávali načervenalé barvivo. Montezuma, poslední z králů Aztéků, dával dovážet vánoční růži z území dnešního Mexico City, protože ji nebylo možné vypěstovat ve vyšších nadmořských výškách. O několik století později si mexičtí raní křesťané vánoční růži osvojili jako svůj vánoční květ. Mexické vánoční ozdoby jsou obyčejně jasně červené. Pro některé tyto květiny ve tvaru hvězdy symbolizovaly Betlémskou hvězdu.

Historii vánoční růže umíme vysledovat až po říši Aztéků

Historii vánoční růže umíme vysledovat až po říši Aztéků

 

Existuje mexická legenda, která objasňuje proč se Vánoční růže pojí s Vánocemi. Říká se, že bylo jednou dítě, které si nemohlo dovolit nabídnout dar Kristu na Štědrý večer, ale bylo mu řečeno, že i prostý dar, který je darován s láskou je v Božích očích přijatelný. Dítě posbíralo tedy nějaký plevel podél cesty. Když však vstoupilo do kostela plevel rozkvetla do zelených a červených květů a kongregace cítila, že byla svědkem vánočního zázraku. Poinsettia se stala symbolem Vánoc.

Popis vánoční růže se objevil v 17. století v záznamech botanika Juana Balma. Botanický název, Euphorbia pulcherrima, byl přidělen poinsettiím německým botanikem Wilenowem. Rostlina se totiž prodrala prasklinami v jeho skleníku. Osluněný její barvou jí dal latinský název, Euphorbia pulcherrima což znamená „velmi krásná”.

Proč Poinsettia?

Joel Roberts Poinsett byl prvním velvyslancem Spojených států v Mexiku, jehož jmenoval prezident John Quincy Adams ve dvacátých letech 20. století. V době jeho jmenování bylo Mexiko vtaženo do občanské války. Americký jilm se dostal do Mexika právě díky Poinsettovi a jeho zájmu o botaniku. Během svého působení v Mexiku putoval po zemi a hledal nové druhy rostlin. V roce 1828 našel krásný keř s velkými červenými květy rostoucí vedle cesty. Vzal odřezky z rostliny a přivezl je do svého skleníku v Jižní Karolíně. Přestože Poinsett měl vynikající kariéru jako kongresman Spojených států a jako velvyslanec, bude se vždy zmiňovat, jak ten co přivezl Vánoční růži do Spojených států. William Prescott, historik a zahrádkář, byl požádán, aby dal Euphorbia pulcherrima nový název, protože se stávala stále populárnější. V té době pan Prescott právě publikoval knihu s názvem „Dobytí Mexika“, ve které podrobně popsal příběh Joel Poinsetta. Prescott pojmenoval rostlinu Poinsettia na počest objevu Joela Poinsetta.

Vánoční růže jako ozdoba na stromeček

Vánoční růže se stala symbolem Vánoc a její umělá podoba se s oblibou používá jako ozdoba na stromeček

 

Charakteristika vánoční růže a požadavky na pěstování

Když se řekne vánoční růže, většina lidí si vybaví červenou barvu. Ale pro tyto „květy“ je typická i bílá, žlutá a růžová barva nebo i barevné kombinace „Mramorovaný“ typ je jedním z nejzajímavějších. Je dostupná v různých velikostech, průměrná velikost, resp. výška rostliny je asi 60 cm. (nepočítejte květináč). Její krása se však nachází spíše v listenech než v jejím květu.

💡 Co je listen
Vánoční růže

Ano, květiny jsou ty pupeny ve středu.

Je to struktura na rostlině, která vypadá jako list, ale jím není. „Květy” na bougainvilleu jsou ve skutečnosti listeny. Podíváte-li se do středu listenů, uvidíte skutečné malé květiny. Vezměte si slunečnice a sedmikrásky. Podíváte-li se na hlavičku květin, kolem nich uvidíte zelené jako listy, a to jsou listeny. Mají spoustu užitečných funkcí, ale zdá se, že jsou „navrženy“ především k tomu, aby přilákaly opylovače svými výraznými barvami. (zdroj)

 

Pěstování a rozmnožování

Jak pěstovat vánoční růži? Pravděpodobně je nejlepší začít odřezky z původně koupené vánoční růže, která by se poté měla rozvíjet a dorůst do velikosti, kterou obvykle kupujete na Vánoce.

  • v červenci nebo srpnu odstřihněte z nového růstu 7 – 10 cm odřezky
  • vložte každý řízek vánoční růže do malé nádoby obsahující sterilizovanou směs polopískového a půl rašelinného mechu
  • důsledné zalévání odřezků během období zakořenění – cca po dobu tří týdnů – je velmi důležité
  • pak dejte rostliny Poinsettia do větších květináčů do sterilizované směsi stejných částí půdy nebo písku, rašeliny a perlitu
  • půda, ve které rostou vánoční růže by měla být stále vlhká, ale ne příliš mokrá
  • neumisťujte rostliny na místech, kde dochází k pohybu vzduchu z oken, dveří, ventilátorů nebo radiátorů. Jsou-li umístěny na takových místech, způsobí to předčasné kvetení a ztrátu listů a listenů.
Vánoční růže různých barev

Vánoční růže není typicky jen červená

 

Čarování s barvami

A teď to bude zajímavé. Z počátkem října, musíte svou rostlinku troška oklamat, aby začala produkovat ty nádherné, zářivé listeny. A uděláte to tak, že budete střídat světlo a tmu. Takže v 17:00 hodin ji položte do absolutně tmavého šatníku a pak v 8:00 hodin ráno ji znovu vyložíte na světlo. Dělejte to každý den a rostlina si brzy začne myslet, že je to období roku, kdy má „kvést“ a začne produkovat ty šmrncovní barevné listeny. Každý zahrádkář pocítí určitě úžasný pocit úspěchu při vynucení vánočního kvetení a doporučujeme to udělat alespoň jednou, je to zábavná zkušenost.

 

Péče

Doba, po kterou vám vaše vánoční růže bude přinášet radost, závisí na zralosti rostliny a na péči, kterou jí věnujete.

1. Umístěte vaši vánoční růži v blízkosti slunečního okna

Sluneční světlo by měla Poinsettia dostávat nejméně pět hodin denně, proto je ideální ji umístit do okna. Okno, které je obráceno na jih, na východ nebo na západ, je naprosto nejlepším místem pro vaši rostlinku. Dbejte na to, aby se žádná její část nedotýkala studené skleněné tabule, která by ji mohla poškodit.

2. Nedovolte půdě vyschnout

Pokud na dotek pocítíte, že je půda suchá, zalévejte, dokud voda volně nevytéká z drenážního otvoru květináče. Květináč by měl být schopen odčerpávat přebytečnou vodu, protože hromadění vody v květináči neprospívá Poinsettii. Promočená půda neobsahuje dostatek vzduchu, což může způsobit poškození kořenů. Vánoční růže vystavené silnému světlu a nízké vlhkosti vyžadují častější zavlažování.

Vánoční růže u nápisu

 

3. Udržujte stabilní teplotu

V místnosti udržujte teplotu 18 – 20 °C během dne, abyste podpořili kvetení. Je zažitou praxí, že se vánoční růže na noc přesouvá na chladnější místo, ale to není požadované kritérium. Nemoc kořenové hniloby obvykle vzniká při teplotách nižších než 15 stupňů C, proto nedávejte vánoční růži do chladnějších místností.

4. Kvetení dosáhnete „dávkami tmy”

  • vánoční růže tvoří poupata, když jsou dny kratší než 12 hodin
  • od 1. října chraňte rostliny před světlem tím, že je umístíte do zcela tmavé místnosti mezi 17:00 h večer a 8:00 h ráno
  • vystavení i nejmenšímu množství umělého světla během tohoto období zabrání kvetení
  • po 40 dnech této „kúry” se rostliny mohou uchovávat v normálně osvětlených místnostech
  • zavlažované, hnojené a při nočních teplotách 15 – 21 stupňů C budou rostliny kvést během prosince

5. Péče po Vánocích

Poté, co rostlině začnou opadávat listy, redukujte zalévání, abyste podpořili její dormanci (spánek) a uložte na chladném místě – cca 15 stupňů Celsia.

 

Nemoci a škůdci

Poinsettia může trpět šedými plísněmi, když je nadměrně zalévána, a může být také napadena běžnými škůdci pokojových rostlin jako jsou svilušky, mšice a červci.

Pole vánočních růží v Nizozemsku

V Evropě se nám takový pohled naskytne jen v Nizozemsku

 

Rozhodli jste se vánoční růži raději koupit?

Pokud se rozhodnete pro „cestu menšího odporu” a vánoční růži koupíte v nějakém zahradním centru (v předvánočním období vám ji nabízí i Tesco, Kaufland nebo Lidl a jejich cena je opravdu dostupná), přece jen existuje pár faktorů, které je při jejím výběru zapotřebí zvážit:

  • vyberte rostlinu s tmavozeleným listím až po linii půdy
  • hledejte listeny (modifikované listy), které jsou zcela zbarveny
  • nekupujte vánoční růži se zeleným okrajem listenů
  • nevyberte rostlinu s padlými nebo zažloutlými listy
  • vánoční růže by měla vypadat bohatě, vyváženě a atraktivní ze všech stran
  • rostlina by měla být 2 až 1/2 krát vyšší než průměr květináče
  • vyberte rostlinu, které není povadlá
  • nekupujte zařízení, které je zabalená v plastovém nebo papírovém obalu. Rostliny v obalech rychle zchátrají.
  • nekupujte rostliny, které jsou vystaveny blízko sebe. Shlukování může způsobit předčasnou ztrátu listenů
  • zkontrolujte půdu. Pokud je vlhká a rostlina je povadlá, může to být indikace kořenové hniloby.
  • zkontrolujte zda na spodní straně listů nejsou mšice a molice
  • zkontrolujte zralost vánoční růže. Zkontrolujte květiny, které se nacházejí v centru barevných listenů. Pokud jsou květiny zelené nebo červeně zakončené a vypadají čerstvě, kvetení bude trvat déle, než kdyby byly květiny pokryty žlutým pylem.

 

Náš tip – Vánoční růže z papíru

Vánoční růže z papíruNelze popřít fakt, že vánoční růže je kvintesenční sváteční květinou. Přestože nic nenahradí estetiku svěží vánoční růže v nádherném květináči nebo košíku, existují i jiné, méně konvenční způsoby, jak použít k výzdobě tento sváteční must-have.

Materiál, který budete potřebovat:

  • šablony okvětních lístků – velký 20 cm květ a malý květ
  • karton v barvě dle vašeho výběru
  • perly nebo zlaté korálky do středu
  • tavnou pistoli

Vytiskněte šablony vánoční růže na karton a vystřihněte tvary. Použitím něčeho s ostrým hrotem, který však neprořízne papír udělejte rýhu přes střed každého z okvětních lístků, které jste vystřihli. Přehněte okvětní lístky podélně na polovinu. To dodá vašim květinám určitou dimenzi. Teď budeme dávat lístky k sobě. Nejdříve je naskládejte do setů zvláště velký a zvlášť malý. Použijte tavnou pistoli a ve středu k sobě přilepte každý ze setů. Potom na sebe navrstvěte sety. Velké na velké, malé na malé. Nalepte skupinu malých okvětních lístků na skupinu velkých okvětních lístků. Nyní budeme dělat střed! Tavnou pistolí naneste lepidlo do středu vaší vánoční růže. Nasypte vaše korálky na bublinu lepidla zatlačte je a vytvořte kopeček. Odstraňte přebytečné korálky. A už nezbývá jiné, jen ozdobit vaše dárky papírovou vánoční růží.

 

A na závěr důležitá otázka – je vánoční růže jedovatá?

Dlouho se věřilo, že vánoční růže je smrtelně jedovatá, pokud dítě nebo váš domácí mazlíček snědí její listy (pokud se jedí v dostatečném množství, mohou opravdu zapříčinit pocit nevolnosti). Tento mýtus však popíral názor oponentů, že vánoční růže nezpůsobuje žádné zdravotní problémy. K vyřešení dilematu stačí dvě slova: alergie na latex. Faktem je, že vánoční růže může způsobit u některých lidí nevolnost. Tato však nevzniká pojídáním listů, ale z toho, že se dotýkají rostliny nebo dokonce jsou jen jednoduše poblíž Euphorbia pulcherrima.

Mléčná šťáva (pokud chcete – latex), která vytéká z větviček může u některých lidí způsobit kontaktní dermatitidu. Takže pokud se chcete vyhnout nepříjemnému svědění, vyhněte se míze. Přinejmenším se nedotýkejte vašich očí pokud jste přišli do kontaktu s mízou. Nemoci, kterými trpí někteří lidé jen proto, že jsou v blízkosti vánoční růže (aniž by se jich dotýkaly) jsou ještě horší (například potíže s dýcháním). V extrémních případech může dojít k anafylaxi.

 

Použitý zdroj:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.2/5 - (11 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *