3 zajímavé doplňky do moderního obýváku

Georgina Babinová Téma 12. května 2020 0

Doplňky v našem domově dotvářejí prostor, dodávají mu charakter, vibraci a vytvářejí pocit provázanosti. Bez těchto, někdy celkem malých, kousků nemá prostor žádnou duši.

Tiše závidíme profesionálům v designu, kteří podle všeho mají vrozenou schopnost stylizovat místnost až do nejmenších detailů. Někteří sice mohou mít speciální dar – talent, ale většina získává své dovednosti skrze zkušenosti – a stejně tak můžete i vy. Aplikací triků z branže a dodržováním několika základních principů designu se v okamžiku stáváte odborníky na stylizování vašeho domova.

Tajemství výběru doplňků pro váš obývací pokoj

Je neuvěřitelné, jak nejmenší změny v dekoraci mohou na vás a váš domov vplývat tak pozitivním způsobem. Výběr správného dekoračního doplňku do prostorů obývacího pokoje, jako jsou například polštáře, svíčky a obrazy na zeď, to dokáže. Dokonce odborníci tvrdí, že stylizování vašeho domova má řadu psychologických výhod. Dekorovácí doplňky mají nyní mnohem větší význam než estetika!

Problém je v tom, že výběr nesprávných doplňků může také negativně ovlivnit váš prostor, což způsobí, že bude na pocit přeplněný a nepohodlný. Toto je noční můra. Je třeba vědět, že správný dekor oživí místnost, zlepší vaši náladu a učiní z vašeho obývacího pokoje přitažlivý prostor i pro vaše hosty. Pokračujte ve čtení a my vám prozradíme tajemství toho, jak „okořenit“ svůj obývací pokoj dokonalými doplňky.

Obrazy na stene

 

Wall Art a fotografie

I v těch „nejlihgtověji“ dekorovaných domovech je nástěnné umění okouzlujícím doplňkem obývacího pokoje. Na obrazech je líbivé to, že mohou být použity k vytvoření řady ústředních míst ve vašem domově a uspořádání je často založeno na osobním stylu. Jedním z nejčastějších rozvržení výzdoby zdi je ekvidistantní rozvržení, které dává obrazu stejné množství prostoru mezi svými hranicemi. Nebo můžete být jedineční a pečlivě uspořádat obrazy náhodným způsobem, abyste vytvořili eklektickou uměleckou zeď.

Toto je příklad ekvidistantního umístění obrazu:

Ekvidistantne umiestnený obraz na stene

Pokud chcete, aby místnost působila ležérně a příjemně, použijte rámované rodinné fotografie. Fotografie, jako typ nástěnného umění, vytvářejí ohniskové body a při dobrém zobrazení jsou vizuálně velmi efektivní. Když dostanou vhodnou platformu, nezapomenutelné okamžiky, oblíbení lidé a nádherná místa na fotografiích upoutají pozornost. Pokud dáváte přednost abstraktnějšímu přístupu, pověste barevný obraz. Velkoformátová umělecká díla jsou skvělá pro místnosti s vysokými stropy. Související umělecká díla můžete pověsit na zeď například jako triptych. Metoda expozice vzájemně souvisejících uměleckých děl vytváří krásný vizuální tok a lze jej provést pomocí různých obrazů i fotografií.

Série obrazů

Expozice vzájemně souvisejících obrazů

 

Vyhněte se pasti zavěšení obrazu příliš vysoko nebo příliš nízko, tím že jej ponecháte na úrovni očí. Úroveň očí se vztahuje na linii vidění osoby s průměrnou výškou, když stojí. V jídelně nebo domácí kanceláři se úroveň očí, když sedíte, snižuje. Jedna výjimka z pravidla se týká galerijních zdí nebo schodišť, kde seskupení obrázků pokrývá velkou plochu. Chcete-li vytvořit propojenost stěny galerie, vyberte rámečky s jednotícím prvkem, jako je podobná barva, velikost, tvar nebo matování.

 

➡️ 5 důvodů, proč jsou obrazy nutností pro obývací pokoje

  • je to skvělý začátek konverzace – obrazy přináší sebou mnoho vnímání a interpretací, které z něj činí dokonalý lamač ledu, pokud jde o konverzace. Jak člověk interpretuje umělecké dílo, také mluví o svých názorech a ideologiích života.
  • dodávají místnosti charakter – jsou takovým finišem obývacího pokoje. Barvy nebo jejich absence, textura, definice a osobitost přidávají místnosti charakter a činí dojem úplným. V závislosti na druhu obrazů, které si vyberete, můžete obýváku zapůjčit moderní, klasický nebo fúzní vzhled.
  • je to okno do vaší osobnosti – ať už jste milovník zvířat nebo nadšenec přírody, člověk milující zábavu nebo tajnůstkář, máte nesplněné touhy nebo jste podnikavec, vaše volba obrazu bude vaši osobnost skvěle definovat. Takže vybírejte pečlivě!
  • krásně koordinují – lze si vybrat obraz, který doplňuje nejen stěny obývacího pokoje, ale také jeho vybavení. Úžasný koberec se vzorem šedého mraku funguje velmi dobře s obrazem inspirovaným monzunem. Nebo barevný ručně malovaný polštář dobře koordinuje s obrazem vesničana nebo černobílým abstraktem. Obrazy nabízí množství možností a jsou skvělým způsobem, jak vytvořit nebo doplnit váš dekorační příběh.
  • umožňují experimentování – obrazy jsou nejvšestrannějším médiem pro vyjádření a dokonce i v jejich rámci je možné experimentovat. Oleje, akvarel, smíšená média, to vše v obýváku funguje velmi dobře. Jako jedna z největších místností v domě dovolí také experimentovat s velikostmi, kombinacemi a s rámy a vytvářet příběhy.
Obrazy nad sedačkami

Výběr obrazů hodně napoví o vaší osobnosti

 

Pohodlné polštáře

V obývacím pokoji vždy mějte polštáře. Pohovka je hlavním protagonistou této místnosti a hlídá pohodlí těch, kteří na ní odpočívají. Polštáře umožňují vytvořit odlišný obraz stylingu dvou nejdůležitějších etap roku: podzim-zima a jaro-léto. Vybrané barvy a textury se mění v závislosti na potřebách každého období. Na jaře například vitální tóny popisují samotné světlo cyklu, ve kterém příroda zažívá své chromatické znovuzrození.

První věc, kterou si musíte zapamatovat, je, že se polštáře nemusejí shodovat. Ve skutečnosti můžete dosáhnout profesionálnějšího, stylovějšího vzhledu, pokud tomu tak není. Pokud se vám to nedaří, následující tipy vám pomohou smíchat a sladit svěží vzory a nebo barvy. To vám umožní dát obýváku nový vzhled, který je koordinovaný, i když jsou polštáře různé. Existuje mnoho způsobů, jak smíchat a sladit polštáře a pravdou je, že to někdy vyžaduje cvičené oko. Je však možné, že místnost, ve které ani jeden polštář neodpovídá barvou, vzorem nebo stylem, bude vypadat neuvěřitelně vytříbeně a moderně. Pokud nemáte čas nebo trpělivost na to, abyste experimentovali, pravidlo tří je perfektním vzorcem, který řídí vaše volby a zjednodušuje proces.

Barevné polštáře

Polštáře se absolutně nemusí shodovat

 

➡️ Vyberte tři barvy

Nejprve zvolte „barevný příběh“, který bude následovat výběr polštářů. Nejlepší je použít v místnosti tři různé barvy čerpané z jiných zdrojů, například barva stěny, koberce, nebo záclon. Pokud si vyberete různé polštáře v různých vzorech, bude vzhled stále propojený, pokud budou sdílet stejné barvy.

Několik příkladů barevných kombinací, které vždy spolu skvěle vypadají:

  • tmavě modrá + tmavě červená + růžová
  • tmavě červená + oranžová + tmavě zelená
  • purpurová + fialová + hořčicově žlutá
  • tmavě zelená + zlatá + purpurová

 

➡️ Vyberte tři vzory

Můžete také kombinovat tři různé vzory, pokud každý vzor zahrnuje alespoň jednu z barev ve tříbarevném příběhu, který jste vybrali. Často je jednodušší vybrat si nejprve svůj „vedoucí“ vzor, což je obvykle největší vzor a ten, který obsahuje všechny tři barvy z vašeho barevného příběhu. Poté mohou vybrané sekundární vzory obsahovat pouze jednu nebo dvě barvy. Je mnohem obtížnější pracovat pozpátku, vybrat hlavní vzor pomocí polštářů, které již máte.

Zde je několik nápadů na míchání vzorů, které můžete vyzkoušet:

  • jeden květinový + jeden geometrický + jeden jednobarevný
  • jeden kostkovaný + jeden vzor Toile de Jouy + jeden proužkovaný
  • jeden vzor chevron (cik-cak) + jeden tečkovaný + jeden pletený

 

💡 Toile de Jouy

Toile de Jouy

zdroj: pinterest.com

Toile de Jouy (Francouzsky: „tkanina Jouy“), nazývaná také Jouy Print, bavlna nebo len s potiskem vzorů krajiny, postav a výjevů z Francouzského venkova, díky kterému se stala v 18. století továrna Jouy-en-Josas poblíž Versailles, proslulou. Továrnu Jouy založil v roce 1760 Francouzsko-Německý Christophe-Philippe Oberkampf. Jeho návrhy byly tištěny původně pouze ze dřevěných bloků a od roku 1770 také z měděných desek. Termín toile de Jouy se stal volně používaným pro typ tištěné bavlny Jouy vyráběné v Anglických a Francouzských továrnách. (zdroj)

 

➡️ Vyberte tři velikosti vzorů

Je důležité myslet na rozsah vašich vzorů, když se řídíte pravidlem tří, protože si nepřejete, aby si vaše vzory vzájemně konkurovaly. Místo toho vyberte vzory ve třech různých velikostech, což umožní jednomu vzoru dominovat. Váš hlavní vzor by měl být největším, následovaný středně velkým potiskem například pruhy nebo malá kohoutí stopa. Třetí vzor by tedy měl být nejjemnější, jako například jedna barva v zajímavé struktuře, tečkovaný Švýcarský vzor nebo slabý vzor tón-v-tónu, jako je například damaškový proužek.

Tři polštáře

Magické svíčky

Skvělý způsob, jak optimalizovat prostor při vytváření obývacího pokoje, je stylové použití svíček. Svíčky jsou často považovány jen za způsob osvětlení, zejména když doma není elektřina nebo když máte oslavu. Ano, pokud jde o „home décor“, jsou obecně ignorovány. Avšak umístění správných svíček na správné místo vytvoří úžasnou atmosféru ve vašem obývacím pokoji a vytvoří teplejší a přátelštější prostředí. A když zkombinujete tyto silné stránky svíček s aktuálními trendy, plamen inspirace se prostě vznítí.

 

➡️ Jaké jsou nejnovější trendy ve světě svíček?

  • přizpůsobené svíčky – mohou obsahovat vůně podle vašeho výběru, oblíbené citáty nebo fotografie, mohou být inspirované oblíbenou písní nebo filmem. Důležité jsou čisté a poctivé ingredience.
  • neočekávané akcenty – vyvíjí se také vůně a svícny a průmyslové skupiny a designéři se setkávají s výrobci svíček, kteří se nebojí jít mimo tradici. Neočekávaná a často i recyklované a znovu použitelné svícny, jako jsou dřevěné podnosy, hrnky, skleničky nebo kovové nádoby a plechovky, se stále více ujímají. Designéři dělají odvážnější svícny, které mísí tradiční tvary s moderním finišem. Neobvyklé materiály jako je dřevo a beton dělají ze svíček spíše kohézní součást prostoru než přechodnou dekoraci
  • vůně získávají také překvapivé aktualizace – netradiční vůně, jako je kůže nebo rajčata a vůně vyvolávající nostalgii získávají na popularitě. Zájem o naplnění místnosti výraznou a známou vůní zapadá přímo do myšlenky vytvoření útulnějšího spojení s domovem. Vůně je považována za smysl, který je nejvíc svázán s pamětí.

svíčky na dřevěném pozadí

Pokud jde o výběr svíček, pro větší místnost, jakou je i obývák budete potřebovat více než jednu svíčku, aby vůně i světlo zaplnili prostor. Designéři navrhují dvě nebo tři včetně jedné poblíž vstupu, aby hosté ucítili náznak vůně a záře, jakmile vstoupí. Nemusíte zapálit stejné vůně, ale měli byste je koordinovat. Pokud máte rádi květiny, mohli byste zapálit květinovou a pak možná jednu kořenitou, která ladí s květinou. Vyvaruje se vrstvení příliš mnoho květinových nebo sladkých vůní na jednom místě. Když v obýváku i stolujete, používejte svíčky bez vůně, aby nenarušovaly vůni jídla.

Během zimních měsíců nic nezkazíte klasickými bílými svíčkami a kovovými svícny. Po zbytek roku bude dobře fungovat svícen nebo svíčka, která nese stávající barvy místnosti, nebo neutrální svíčka, která nenarušuje celkový design prostoru.

 

➡️ Které vůně jsou pro obývací pokoj nejvhodnější?

Toto je často největší místnost vašeho domova, takže máte trochu prostoru k experimentování s vůní. Nejlépe se zde používají vůně, které by mohly být v menších prostorech příliš silné. Pokud máte oblíbenou vůni, ale zjistíte, že je pro vaši ložnici příliš silná, můžete ji raději použít ve svém obývacím pokoji. Do obývacího pokoje můžete vybrat ovocné vůně, jako je kokos a limetka, nebo dokonce marakuja. Ty jsou obzvláště skvělé v létě! Čerstvé vůně, jako jsou frangipani a prádlo, udělají zázraky, díky nimž bude váš obývací pokoj ještě otevřenější a prostornější.

Další možností by mohly být vůně pro gurmány – to jsou ty svíčky, které mají „jedlé“ tóny, jako je med, skořice nebo dokonce čokoláda. Vanilka a karamel budou také dobře fungovat!

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.