Jak vybrat antidekubitní matraci a pro koho je určena

Veronika Štrbová Téma
15. června 2020 0

Antidekubitní matrace je něco, s čím se zřejmě často nesetkáváte. Samozřejmě, jde o jeden druh matrace, nikoliv však ledajaký. Má svou specifickou funkci, složení a je vhodný pro určitou skupinu lidí. Vzhledem k tomu, že ovlivňuje zdraví člověka, je třeba dbát na její správný výběr. V tomto případě bude však mnohem jednodušší, jako například při klasických matracích, kterých je mnohem více. Vše důležité vám vysvětlíme v následujících řádcích. Na co si třeba dávat pozor při výběru antidekubitní matrace, z jakých materiálů se vyrábí nebo například i to, pro koho jsou určeny. A ještě mnohem více.

Jaká je to antidekubitní matrace?

Antidekubitní matrace dostal název podle slova dekubit, což znamená proleženina. Z toho vyplývá, že tento druh matrace je vhodný především jako prevence před vznikem proleženin. Můžeme ho zařadit do skupiny zdravotních matrací. Svým složením a ortopedickými vlastnostmi usnadňují antidekubitní matrace pacientům dlouhodobý pobyt na lůžku, umožňují dokonalé kopírování křivek těla, poskytují oporu svalům a páteři a zabraňují i vzniku proleženin.

antidekubitní matrace

Péče o pacienty na lůžku není často jednoduchá. Mnozí mají dokonce i nadváhu, což péči ještě ztěžuje. Nemůžete tak danou osobou obrátit, proto může dojít k zmiňovaným proleženinám. Ty dodávají již tak trpící osobě nesnesitelnou bolest. Proto je nejlepší tímto dekubitům předcházet, než je později léčit. A tady přichází na pomoc antidekubitní matrace. Jsou však vhodné i pro osoby, které již trpí touto nepříjemnou chorobou. Antidekubitní systémy poskytují masážní účinek, který stimuluje krevní oběh nejen v kůži, ale i v hlubokých tkáních.

💡 TIP: Před výběrem antidekubitní matrace se poraďte s lékařem. Nesprávný antidekubitní matrace může zhoršit stav pacienta.

 

Co jsou dekubity a jak jim předcházet?

Dekubity, resp. proleženiny jsou rány způsobené tlakovým poškozením tkání, které způsobuje dlouhé souvislé ležení pacienta. Kdybychom chtěli slovo dekubit přeložit úplně, pochází z latinského slova decumbere, což v překladu znamená položit, lehnout si. Tyto proleženiny se vyskytují zejména u pacientů, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko. Jde o ischemické poškození až nekrózu kůže, podkoží a svalstva vyvolané mnohými navzájem souvisejícími faktory.

Nejčastější místa, kde se zvyknou tvořit dekubity jsou ty, které disponují malou vrstvou tuku a svalových tkání, a na které působí tlak z vnějšího prostředí oproti kosti. Čím je vrstva těchto tkání tenčí, tím hrozí větší riziko vzniku proleženin. Nejčastěji se dekubity objevují na kříži, loktech, ramenou, patách či kyčelních kloubech. Z rány může také vytékat zkalená zapáchající tekutina i s příměsí kapek tuku nebo se stopami odumřelých tkání. Vzhled a množství odpovídá stupni a druhu přítomné infekce.

 

Polohování pacienta a stupně proleženin

Mezi nejúčinnější preventivní opatření patří technika polohování a pravidelné změny polohy. Změnami polohy odstraníte významný nepříznivý faktor, kterým je doba působení tlaku. Polohování pacienta je nutné dělat tak, aby se odlehčilo těm částem těla, u kterých hrozí riziko vzniku proleženin. Velmi ohroženou oblastí jsou paty, kde vznikají proleženiny často bez porušení kůže, ale s těžkým poškozením tkání v hloubce.

Obecně se doporučuje obracet každé dvě hodiny s tím, že nejprve se otočí z polohy na zádech do polohy na bok, následně opět na záda a pak na druhý bok a zase zpátky na záda. Takto se to opakuje. Celému procesu, resp. prevenci velkým dílem napomáhá právě kvalitní antidekubitní matrace. Pokožku je třeba také masírovat, udržovat ji čistou a suchou. Na ošetřování jsou určeny speciální ochranné krémy a gely.

Stupně proleženin:

  • Předstupeň – projevem je zarudnutí pokožky, kterou když stisknete, tak zbledne. V takovém případě je ještě velká naděje, že se podaří zabránit vzniku proleženin.
  • I. stupeň – erytém – tlaková léze je bez poškození kůže, zarudnutí už nebledne, oblast je oteklá, teplá, ale nebolestivá. Projevuje se pocit pálení nebo svědění pokožky.
  • II. stupeň – puchýř – tlaková léze s částečným poškozením kůže, už se vytváří puchýř. Začínají větší bolesti.
  • III. stupeň – nekróza – tlaková léze se zničením tkání mezi kostí a kůží. Poškození zasahuje do podkožní vrstvy, kde může pomalu docházet k odumírání tkáně. Vytváří se vřed krytý suchou černohnědou strupem z odumřelých buněk nebo vlhkým žlutohnědým povlakem.
  • IV. stupeň – vřed – tlaková léze, při které dochází k rozsáhlé destrukci, odumírá svalová tkáň, poškozena je i kost. Stále se může vytvářet strup, dochází ke podminovaný okrajů i k odumírání tkáně pod nimi.

Vše o dekubitech se dozvíte na následujícím videu:

1.díl Proleženiny- dekubity

 

Jak se chránit proti dekubitům

Základní a nejjednodušší ochranou proti dekubitům je úplné zamezení nebo alespoň zmírnění tlaku na ohrožené body na těle a další zatížení pokožky nemocného pacienta, který je dlouhodobě upoután na lůžko nebo má omezenou pohyblivost.

  1. Nezbytné pravidelné polohování, antidekubitní pomůcky
    Hlavním opatřením proti dekubitům je pravidelné polohování, i u sedících osob (minimálně jednou za dvě hodiny), a používání antidekubitních matrací spolu s dalšími speciálními pomůckami. Člověk ohrožen dekubity má sám co nejčastěji měnit polohu těla, například i s pomocí hrazd a dalších úchytů. Nejtěžší případy se však neobejdou bez pomoci příbuzných či ošetřovatelů.
  2. Pečlivá a šetrná hygiena, důsledné krémování kůže
    Pokud má již nemocný člověk zarudlé kostní výčnělky, je při mytí a osušení na místě největší opatrnosti, aby se zamezilo tření kůže. Pokožka má být čistá, suchá (ne vysušená) a vláčná. Pomáhá mytí v teplé, ne horké vodě, vynechání mýdla a pravidelné používání tělových krémů či olejů.
  3. Každý den dostatek bílkovin, tekutin, vitamínů a minerálů
    Nezbytná je také kvalitní bílkovinná výživa a dostatečný pitný režim, zajišťující hydrataci a prokrvení kůže nemocného. Doporučuje se i doplňování potřebných vitamínů a minerálů. Energie získaná ze stravy podporuje imunitu i vytváření nové tkáně, ve kterém se dekubity postupně vyplňují a uzavírají.
  4. Konzultace s lékařem, pomoc profesionálních ošetřovatelů
    Léčbu a péči o dekubity zda jejich riziko vzniku je třeba vždy konzultovat s lékařem. Jejich realizaci v domácích podmínkách pomůže zajistit profesionální ošetřovatelský personál. Neváhejte a obraťte se na centra domácí zdravotní péče.
Ošetřovatel polohuje pacienta

Polohování je velmi důležité

 

Další antidekubitní pomůcky

Zdravotnické antidekubitní pomůcky slouží odlehčení míst nejnáchylnější k tvorbě proleženin. Jejich používáním je možné předejít až 95% potíží. Které výrobky jsou nejúčinnější? Kyčle, paty, sedací kosti, okolí lopatek, kotníky a další ohrožené části těla dlouhodobě ležící pacienty ochrání speciální antidekubitní:

  • podložky proti proleženinám
  • matrace, vzduchové matrace s kompresorem
  • polohovací klíny a válce
  • sedáky s kuličkovou výplní
  • opěrky pod paty a lokty
  • nafukovací kola
  • antidekubitní polštáře

 

Pro koho je určena?

Antidekubitní matrace se doporučují rekonvalescentům po úraze, dlouhodobě nemocným lidem upoutaným na lůžko, imobilním starým lidem či ležícím pacientům, kteří mají ortopedické problémy. Tyto matrace se nepoužívají jen v nemocnicích, starobinci či hospicích, ale i v běžných domácnostech. Proto není nikde psáno, že si je nemůže pořídit zdravý člověk. Pokud si potrpíte na maximální pohodlí, dopřát si jej můžete také.

Jsou vhodné i pro děti?

Děti, které mají stejné zdravotní problémy mohou využívat antidekubitní matrace také. Dětská matrace se liší od dospěláckého modelu pouze velikostí a povrchovou úpravou. Měl by být hypoalergenní a měkký, doporučuje se použití přírodních tkanin.

 

Výhody antidekubitních matrací:

  • Působí preventivně proti vzniku proleženin.
  • Pomáhají při léčbě dekubitů.
  • Mnohé disponují masážním efektem.
  • Aktivně podporují krevní oběh u ležících pacientů.
  • Mnohé jsou vhodné pro klasické i polohovací postele.

Ideální zdravotní antidekubitní matrace dosahuje hodnoty tlaku na rizikových místech pod hodnotu 32 mm Hg – 4,27 kPa. To je totiž tlak, při kterém dochází vlivem nedostatečného prokrvení některých oblastí kůže k uzavření drobných kapilár a následnému vzniku dekubitů.

Videomanuál, jak připravit antidekubitní matrace používat:

Antidekubitný matrac s kompresorom - VIDEOMANUÁL

 

Jaké druhy antidekubitních matrací známe

Obecně se matrace proti proleženinám rozdělují na dvě skupiny, a to na aktivní a pasivní:

 

Aktivní

Jsou složené z několika vzduchových komor, které zajišťují, aby tlak nepůsobil výhradně na jedno místo na těle. Tím zabraňují vzniku dekubitů a pomáhají i při jejich léčbě. Množství vzduchu v jednotlivých komorách lze měnit speciálním kompresorem, v důsledku čehož je tlak na tělo ležícího člověka proměnlivý. Je umístěn u postele a střídavě vhání vzduch do různých výstupů.

Každých 20 až 30 minut je polovina „bublin” na matraci nafouknutých, dokud druhá polovina je vyfukovaná. Na žádné místo na těla pacienta tak není vyvíjen tlak déle než půl hodinu. To je dostatečně krátce na to, aby se předešlo vzniku nebezpečných proleženin. Dokonce existují matrace, u kterých lze nastavit čas, po jakém dojde k výměně komor.

Aktivní antidekubitní matrace Sensitiv

Aktivní antidekubitní matrace Sensitiv

 

Pasivní

Patří sem pasivní pěnové matrace z kvalitní pěny typu ANTIDEKUBIT HR nebo z tvrdších pěnových materiálů se speciální úpravou. Antidekubitní pěnová matrace se vyznačuje tím, že má po celé ploše vytvořeny podélné i příčné zářezy. Díky nim se tlak těla na podložku rovnoměrně rozloží a zabraňuje tomu, aby se soustředil na jedno místo. Některé druhy matrací jsou oboustranné, přičemž každá strana matrace má jinou tvrdost. Důležitá je i povrchová úprava matrace, díky čemuž se zmírňuje tlak vyvíjený na pokožku.

Pěnová antidekubitní matrace MPO ANTIDEKUBIT HR

Pěnová antidekubitní matrace MPO ANTIDEKUBIT HR

💡 TIP: Vše o zdravotních matracích se dozvíte v našem článku.

 

Jaký rošt vybrat

Při výběru matrace nezapomeňte také na kvalitní lamelový rošt, který zajistí matraci dostatečnou oporu. Lamelové rošty zvyšují ortopedické vlastnosti matrací a plní důležitou odvětrávací funkci. Umožňují matraci dýchat, čímž je v posteli udržena příjemné klima a zabraňuje se tvorbě plísní a rozmnožování bakterií.

Antidekubitní matrace je většinou možné uložit na polohovatelné, jakož i na klasické rošty. To, na jaký rošt je vhodné matrace položit, by měl uvádět přímo výrobce daného matrace. Převážnou většinu dlouhodobě ležících pacientů je však nezbytné pravidelně polohovat, proto je nejideálnější polohovatelný rošt. Vybrat si pak můžeme z takových roštů, u kterých se dá polohovat pouze hlava nebo nohy, případně takové, které se dají polohovat na více místech. Polohovací rošty mají také tu výhodu, že usnadňují péči o ležícího pacienta (krmení, mytí nebo ošetřování).

Polohovatelný lamelový rošt AHORN Primaflex motor

Elektricky polohovatelný lamelový rošt AHORN Primaflex motor

💡 TIP: Vše o výběru správného roštu se dozvíte v článku Vybíráme rošty do postele.

 

Potah na antidekubitní matrace

Antidekubitní matrace proti proleženinám disponují zipem s chlopní, chránící matraci proti přetečení (znečištění). Proto je téměř každý potah na matraci snímatelný a pratelný, což vám usnadňuje následnou péči. Snímatelný potah na matraci často bývá také antibakteriální, někdy má dokonce zdravotnickou voděodolnou povrchovou úpravu nebo je paropropustný.

 

Jak pečovat o antidekubitní matraci?

Toto jsou obecná pravidla o péči, avšak pro různé typy matrací mohou existovat různá pravidla čištění. S těmi vás seznámí výrobce, prodávající nebo je naleznete napsané na produktu.

K čištění matrací by se neměly používat abrazivní látky nebo materiály jako tvrdé houbičky nebo železné kartáče. To vše může poškodit ochrannou vrstvu modelu.

Matrace čistěte pouze v nafouknutém stavu. Ujistěte se, že materiál je dostatečně elastický – to značně usnadní proces čištění.

Po obecném čištění by se měla matrace vysušit v místnosti chráněné před slunečním zářením. Nevystavujte matraci přímému slunečnímu záření.

Matraci nelze žehlit ani ve vyfouknutém stavu. Pokud je třeba je dezinfikovat, používá se křemenné ošetření a speciální antiseptické spreje.

Pokud antidekubitní matraci právě nepoužíváte, vyfoukněte jej a skladujte ve složeném stavu.

Jak manipulovat s Antidekubitní matrace:

Antidekubitní matrace - Distrimed s.r.o.

💡 TIP: Aby byla péče o antidekubitní matraci co nejjednodušší, doporučuje se pravidelné preventivní čištění jednou týdně.

 

Kde ho koupit a jaká je cena

Antidekubitní matrace můžete dostat běžně v obchodech, ve kterých se prodávají i klasické matrace. A protože můžeme vlastně hovořit o zdravotnickém prostředku, na kterou je možné dostat i příspěvek od pojišťovny, najdete ho i ve specializovaných zdravotních potřebách, resp. na objednávku. Při ceně nelze hovořit o konkrétních číslech. Vše závisí na funkcích, rozměrů, značky apod. Ceny se pohybují od několika tisíců Kč až po 10 000 Kč.

‼️ TIP PRO VÁS: Požádat o konkrétní zdravotní pomůcku lze pouze u odborného lékaře, který předepíše lékařský poukaz. Ten je pak třeba zaslat do zdravotní pojišťovny ke schválení. Na základě takto schváleného lékařského poukazu si objednáte v jakékoli provozu zdravotních potřeb konkrétní matraci a buď ho vyzvednete, nebo si ho dáte zaslat domů kurýrem. Některé typy antidekubitních matrací jsou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou, ale některé jsou jen částečně, podle toho, jakou matraci si vyberete, resp. jakou předepíše odborný lékař.

Vybrat si můžete například z těchto antidekubitních matrací:

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.2/5 - (6 votes)
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *