Cítíte v noci bolest zad? Jakou matraci zvolit na bolavý chrbát?

Georgina Babinová Téma
26. srpna 2023 0

V noci se celé hodiny přehazujete v posteli a snažíte se najít polohu, ze které vás nebolí záda. A ráno se stejně budíte s bolestí zad. Zdá se vám tato situace povědomá? Mnozí z nás sdílejí váš problém. Je pravda, že některé příčiny bolesti krční páteře, jako například opotřebování související s věkem, nemáte pod kontrolou, na druhé straně však existuje řada věcí, které můžete udělat, abyste minimalizovali rizika. Jedním z bodů, kde začít, je podívat se kriticky na svou matraci, na svou spánkovou polohu a naučit se, jak spát při bolesti krční páteře a jak na bolest křížů.

Porovnání nejlepších matrací

💡💡 u nás naleznete celý test matrací

 

Příčiny bolesti páteře

Bolest zad a hlavně krční páteře často souvisí se špatným držením těla a/nebo nedostatkem pohybu. Především práce u psacího stolu ve shrbené poloze může vést k napětí krku. Bolest v krční oblasti se však objevuje také při spánku. Zde může často pomoci správná matrace.

Ne vždy však musí být příčinou napětí v páteři špatné držení těla. Stres, problémy či úzkosti mohou vést k bolestem zad a krční páteře, protože psychické napětí zatěžuje i svaly.

Toto jsou nejčastější příčiny bolesti:

  • špatné držení těla
  • fyzické přetížení
  • nepohodlná poloha při spánku
  • nesprávná matrace
  • poruchy spánku
  • úzkost a stres
Muž s bolavými zády

Spouštěče bolesti jsou různé

 

Nesprávná matrace

Naše tělo se v noci zotavuje z denního stresu. Regeneruje a dobíjí baterky na další den. Důležitou roli hraje zejména páteř, která je během dne vystavena velkému zatížení. A ta se může zotavit pouze tehdy, když je ve svém přirozeném, mírně zakřiveném tvaru S. Zároveň se mohou uvolnit podpůrné zádové svaly a zotavit meziobratlové ploténky.

Jaká matrace je pro vaši páteř nejlepší, závisí na mnoha různých faktorech včetně preferované polohy spánku, pohybu během noci, vaší hmotnosti a výšky.

 

Příliš tvrdá matrace

Pokud pociťujete bolest v krku, ramenou nebo nohou, když ráno vstanete, je možné, že vaše matrace je příliš tvrdá. Pokud se tedy vzbudíte s bolestí, napětím nebo omezením pohybu, budete muset hledat novou matraci.

Také, pokud se vzbudíte unavení, ačkoli jste skutečně spali dost, měli byste si položit otázku, jestli to nemůže souviset s matrací. Příliš tvrdá matrace může vést k neklidnému spánku a okrást vás o drahocenný čas dobití baterek.

Správný stupeň tvrdosti matrace závisí na vaší hmotnosti a vaší osobní citlivosti na tlak. Je důležité, aby byla páteř vždy dostatečně podepřena a mohla odpočívat uvolněně v přímé linii.

 

Příliš měkká matrace

Problémy a bolesti může způsobit i příliš měkkou matraci.
Pokud si všimnete jednoho nebo více z následujících příznaků, když vstanete, je možné, že vaše matrace je příliš měkká:

  • bolest krku
  • bolest ramene
  • neklidný spánek nebo nespavost
  • bolest zad
  • bolest hlavy
  • nadměrné noční pocení

Pokud je matrace příliš měkká, tělo se ponoří příliš hluboko. To ztěžuje hledání ergonomicky zdravé polohy vleže a zároveň pohybů při spánku. Páteř není dostatečně podepřena a upadá do nepřirozeně ohnutého držení těla. Aby se kompenzovalo nezdravé držení těla, tělo obvykle během spánku mění polohu. Příliš měkký povrch to však ztěžuje, takže se musíte vzbudit, abyste se převrátili. Bolest zad v noci, neklidný spánek a poruchy spánku jsou díky tomu předem naprogramovány.

Hluboce zapadlé tělo se také často začne více potit, jelikož je omezena cirkulace vzduchu. Vyklenutá záda také vytváří větší tlak na bederní a krční oblast. To může vést k bolesti. Mohou se vyskytnout zejména bolesti krku a zad. Při výběru matrace byste měli dbát na to, aby se pánev a ramena mohla mírně zapustit, ale záda a krk měly dobrou oporu.

Ruka na matraci

Tak jako příliš tvrdá, ani příliš měkká matrace není ideální

 

Top 5 kritérií: Na toto byste si měli dát pozor při výběru nové matrace

Správná matrace může udělat hodně pro váš klidný spánek. Ale výběr je náročný vzhledem k obrovskému sortimentu na trhu. Pro vaši orientaci jsme sestavili nejdůležitější kritéria, na která byste si při koupi nové matrace měli dát pozor.

 

1. Kritérium: Správné parametry a typ matrace

Zdravý a klidný spánek je pro tělo a mysl velmi důležitý. Během spánku se tělo regeneruje a mozek zpracovává události dne, což přispívá také k duševnímu zdraví. Ti, kteří se v noci dobře vyspí, jsou ve dne fyzicky a duševně produktivnější. Je proto velmi důležité vytvořit dokonalé prostředí pro zdravý spánek se správnou postelí a správnou matrací. Do matrace byste měli investovat trochu víc. Koneckonců, strávíte asi 24 let svého života spánkem.

„Jak si usteleš, tak budeš spát“ – to přísloví platí nejen v přeneseném, ale i doslovném slova smyslu. Levné matrace a nepohodlné mohou vést k poruchám spánku a tím negativně ovlivnit celkovou kvalitu života. Při koupi matrace dbejte na to, aby vyhovovala vaší poloze spánku a měla správný stupeň tuhosti. Matrace by měla mít také správnou velikost, která se obvykle určuje podle rámu postele. Zejména jste-li vyšší než průměr nebo máte takového partnera, měli byste tomu věnovat pozornost. Tělesná hmotnost má také vliv na výběr matrace, abyste dosáhli co nejlepšího komfortu ležení. Různé typy matrací mají vliv na komfort ležení a slouží různým preferencím.

 

Tvrdost matrace

Pokud se ráno vzbudíte s bolestí krku, většinou je na vině matrace. Hlavní roli hraje především stupeň tvrdosti. Stupeň tvrdosti je nejdůležitějším bodem pro spánek šetrný k zádům. Pokud je vaše matrace příliš měkká nebo příliš tvrdá, vaše meziobratlové ploténky mohou utrpět trvalé poškození. Kromě toho má každý své osobní preference na tvrdost matrace. Stupně tvrdosti jsou standardizovány a jsou uvedeny na stupnici od T1 (velmi měkké) po T4 (velmi tvrdé), (nebo H1-H4 z anglického slova hardness – tvrdost). Stupeň tvrdosti by měl být vždy přizpůsoben vaší tělesné hmotnosti a výšce.

Pokud vážíte méně než 60 kg a máte průměrnou výšku kolem 1,75 m, měli byste zvolit stupeň tvrdosti H1. Pokud vážíte mezi 60 a 80 kg a jste průměrné výšky, H2 je pro vás optimální stupeň tvrdosti. H3 je optimální pro osoby s hmotností 80 až 100 kg. Matraci s tvrdostí H4 je vhodné vybírat od hmotnosti 110 kg. Věnujte pozornost své preferované poloze ležení a poloze při spánku. Koneckonců, žádné pokyny nejsou k ničemu, pokud se ve své posteli necítíte pohodlně. T

  • H1: je nejnižší stupeň tvrdosti a je ideální pro děti a osoby s hmotností nižší než 60 kg.
  • H2: tyto středně měkké matrace jsou vhodné pro osoby s hmotností do 80 kg.
  • H3: středně tvrdé až tvrdé matrace jsou vhodné pro osoby s hmotností do 110 kg. Roli ale hraje i vaše výška a to, jak je vaše váha rozložena na matraci.
  • H4: tvrdé matrace jsou vhodné pro osoby s hmotností nad 110 kg. Přinášejí sebou speciální stabilitu a sílu.

 

Stupně tvrdosti pro různé polohy spánku

V závislosti na preferované poloze spánku byste si měli vybrat matraci s příslušným stupněm tvrdosti.

Nejoblíbenějším typem spánku je ležení na boku, což je obzvláště šetrné i pro záda. Více než polovina spáčů upřednostňuje tuto spánkovou polohu před usínáním. Zastánci vleže na břiše a/nebo na zádech se dělí o druhou polovinu, přičemž jen málo lidí nemá žádnou konkrétní polohu, ve které pravidelně usíná.

Názory se různí, pokud jde o to, která poloha je nejzdravější. Odborníci se domnívají, že rozmanitost je důležitá: nezůstávejte jen v jedné poloze, ale během spánku měňte polohy. Děje se tak automaticky, jakmile například prokrvení určitých částí těla není optimální nebo se poloha stane nepříjemnou.

 

Spánková polohaTvrdost matrace
Poloha na bokuměkká matrace → ramena a boky se mohou zabořit
Poloha na zádechzónová matrace → pánev se může zapustit, ramena a boky jsou podepřeny
Poloha na břiševyšší stupeň tvrdosti → zabraňuje deformaci zad

 

Při koupi nové matrace byste měli vždy najít správnou rovnováhu mezi komfortem a zdravotními aspekty. Zejména u mladších lidí je komfort matrace určitě v popředí, někdo preferuje stabilní matrace s tvrdostí H3 nebo H4, jiný raději měkčí s tvrdostí H2. Starší lidé, kteří jsou náchylnější k problémům s páteří, nebo lidé, kteří si záda při práci jednostranně zatěžují, by si měli dát pozor na to, co může pro zdraví zad udělat stupeň tvrdosti vaší matrace.

 

💡 Tip na článek

Stupeň tvrdosti matrace je rozhodujícím faktorem při výběru a proto se tomuto tématu vyplatí věnovat přiměřenou pozornost. Výběrem matrace vhodné tvrdosti vás krok za krokem provede náš článek „Tvrdá či měkká matrace“.

 

Velikost matrace

Správná velikost matrace závisí na různých faktorech. Na jedné straně by měl samozřejmě ladit s rámem vaší postele. Ale kupujete-li zcela novou postel, je třeba zvážit i další faktory, které ovlivní velikost matrace. V první řadě je klíčové, kolik místa máte pro postel a zda v ní spíte sami nebo s partnerem. Standardní šířka pro páry je 140 cm, pro nezadané je pohodlná matrace široká 90 cm. Pokud pod přikrývku vklouzne i zvířátko nebo dítě, postel se dá rozšířit, aby měl každý dostatek místa. Při výběru šířky je třeba zvážit i otázku, zda se vy nebo váš partner během spánku hodně hýbete. Standardní délka matrace je 200 cm. Pokud jste obzvlášť vysoká, existují i matrace o délce 210 nebo 220 cm. Pravidlem je, že vaše postel by měla být alespoň o 20 cm delší než vaše tělo.

 

Typy matrací

Matrace byly vyvinuty pro širokou škálu potřeb. Obvykle jsou klasifikovány podle materiálů, ze kterých jsou vyrobeny a liší se v různých aspektech. Je obtížné učinit obecné doporučení, jakou matraci by jste si měli pořídit. To vždy závisí na osobních preferencích a individuálním pocitu z konkrétní matrace.

 

Pružinové matrace

Nejznámějším typem matrace je pružinová matrace. Jeho jádro je vyplněno ocelovými pružinami. Ty zajišťují elasticitu a pohodlí. Díky skvělé prodyšnosti a dobré výměně vlhkosti nabízí pružinové matrace vynikající mikroklima v posteli.

Existují 3 typy pružinových matrací:

Pružinová jádra nabízejí pružnou, plošně elastickou lehací plochu. Matrace se pohyby takříkajíc houpe, což vytváří velmi měkký a pohodlný pocit. Jelikož zde pružiny stojí jednotlivě, je zajištěna velmi vysoká bodová elasticita. Ve spojení s velkou nosnou silou nabízí tyto pružinové matrace dlouhodobé řešení pro klidný a zdravý spánek.

Barelové taštičkové matrace jsou nejkvalitnější a nejdražší matrace tohoto typu. Zároveň jsou také nejpohodlnější možností. Cílené zpracování pružin, tj. změna tloušťky a množství pružin, umožňuje zónovat barelové matrace. Rozdělení do různých zón na ležení umožňuje optimální oporu jednotlivých částí těla. Zónování výrazně zlepšuje ergonomii vaší ležící polohy. Vašim svalům se uleví. Výsledkem je klidný a zdravý spánek. Proto je barelová matrace s taštičkovými pružinami dobrou volbou i při problémech s páteří.

Pružinová matrace

Pružinové matrace jsou při problémech s páteří ideální

 

Matrace ze studené pěny

Pěnové matrace mají dost špatnou pověst. Moderní pěny jsou ovšem technicky velmi kvalitní. U spáčů jsou dnes velmi oblíbené zejména matrace ze studené pěny. Důvod? Matrace ze studené pěny jsou tvarově stálé, ale stále elastické a přesně se přizpůsobují konturám těla. Elastická studená pěna podpírá kostru na těch správných místech, aby se odlehčily svaly. To znamená, že matrace ze studené pěny mají silný účinek proti napětí krku a bolestem zad.

Zónové matrace ze studené pěny nabízí optimální úlevu pro tělo. Zde je lehací plocha rozdělena na několik ležících zón. Dostupné jsou matrace se 3, 5, 7 a 9 ležecími zónami. Nejběžnější jsou 7zónové matrace. Tímto zónováním se v různé míře podpírá a odlehčuje hlava a krk, ramena, dříkové obratle, pánev a boky, stehna, lýtka a chodidla. Těžší části těla, jako jsou ramena, se mohou ponořit hlouběji do matrace. Zároveň jsou podepřeny bederní a pánevní oblasti, aby byla páteř vleže ortopedicky správně vyrovnaná. Nevyvíjí se ani tlak na ruce či nohy, aby byly končetiny dobře prokrveny.

Zónové matrace ze studené pěny jsou vhodné pro každý typ spánku a nabízejí dobrý poměr ceny a kvality (náš článek o levných matracích). Matrace jsou dostupné v různých stupních tvrdosti, a proto jsou vhodné pro všechny váhové kategorie. Navíc, podobně jako pružinové matrace, patří mezi nejchladnější spací systémy, díky čemuž jsou obzvláště atraktivní pro lidi, kteří se silně potí. Suchý a hygienicky čistý spánek je zajištěn díky rychlému odvodu vlhkosti a vysoké prodyšnosti. Prodyšnost zároveň zajišťuje, že lidé, kteří rychle promrznou, se v posteli nepodchladí.

Matrace z paměťové pěny

Matrace se přizpůsobí konturám těla

 

Matrace z viskózové pěny

Viskoelastické matrace dosahují optimálního přizpůsobení se tělu prostřednictvím termoelasticity. Jejich materiál, visco pěna, reaguje na tělesné teplo a přizpůsobuje se tělesné teplotě. Matrace z Visco pěny jsou bodově elastické a zajišťují mimořádně dobré uvolnění tlaku na správných místech. Tímto způsobem je páteř ergonomicky podepřena v každé poloze spánku. Nesprávné polohy či napětí při probouzení jsou minulostí. Odlehčí se kostra, klouby, svaly a nervy a krevní oběh není narušen tlakovými body.

Díky tomuto ortopedickému výkonu se termoelastické matrace často používají při profylaxi dekubitů (náš článek o antidekubitních matrací). Měli byste ovšem mít na paměti, že proces přizpůsobení se tvaru těla trvá pár minut. Když si poprvé lehnete, trvá přibližně pět minut, než se matrace přesně přizpůsobí poloze ležení. Pokud se během spánku hodně pohybujete nebo máte velmi chladnou ložnici, měli byste však nákup viskoelastické matrace zvážit. Nízká vratná síla by v tomto případě mohla ohrozit váš komfort spánku.

 

Gelové pěnové matrace

Gelové pěnové matrace jsou vyrobeny z high-tech pěnového materiálu, gelové pěny. Jádro matrace tvoří studená pěna. Nahoře je vrstva gelové pěny, která je velmi přizpůsobivá a nabízí vysoký komfort. Na rozdíl od toho, co název „gelová pěna“ napovídá, nejde o pěnový gel, ale o obzvláště elastickou pěnu s vlastnostmi napínatelného gelu.

Podobně jako výše popsané pěnové matrace, i gelové pěnové matrace zaujmou dobrým odlehčením tlaku. Materiál se přizpůsobí tvaru těla a zajišťuje přesnou, ergonomickou oporu při ležení. Gelové pěnové matrace mají zpravidla vysokou hustotu a velmi vysokou pružnost. Matrace se během spánku pohybuje s vámi a rychle se přizpůsobuje při změně polohy spánku. Materiál je nejen velmi vhodný pro neklidné spáče, ale také pro alergiky a lidi náchylné k nočnímu pocení. Gelové pěnové matrace jsou velmi prodyšné a nabízí dobrou regulaci tepla. To zaručuje komfort spánku, ať už za teplých letních nocí nebo chladných zimních měsíců.

 

Latexové matrace

Latexové matrace slibují velmi zdravý spánek. Jádro matrace z přírodního kaučuku nabízí velmi dobrou přizpůsobivost konturám těla a nastavitelným lamelovým roštům. Latexové matrace jsou pro svoji vysokou bodovou elasticitu účinné i proti bolestem zad. Ve srovnání s jinými materiály zde ležíte o něco měkčí. Pokud tedy chcete využít ergonomické přednosti latexové matrace, měli byste použít vyšší stupeň tvrdosti. Nespočet vzduchových bublin v latexu ve spojení s integrovanými vzduchovými kanálky zajišťuje dobrou ventilaci matrace. Tyto vlastnosti spolu s dobrou termoregulací dělají tuto matraci ideální pro lidi, kteří se v noci silně potí. Přírodní materiál je navíc šetrný k životnímu prostředí a zajišťuje dlouhou životnost matrace.

 

Sendvičové matrace

Sendvičové matrace nabízí komfort vrstvu po vrstvě. Dvě vrstvy přírodní latexové pěny obklopují střední vrstvu kokosového latexu. Přírodní latexová pěna boduje spoustou ventilačních kanálů. Kokosová vlákna matraci také provzdušňují. Díky tomu je matrace mimořádně prodyšná. Pokud máte sklony k nočnímu pocení, tato matrace je ideální. Kombinace kokosu a latexu zajistí, že tělo leží pevněji a mírně se zaboří. Tato matrace je ideální i pro alergiky.

 

Která matrace je nejlepší? Pomozte si naším velkým porovnáním:

💡💡 u nás naleznete celý test matrací

 

Kterou matraci koupit při bolestech zad?

Téměř každý třetí dospělý trpí bolestmi zad často nebo neustále. Jsou obvykle způsobeny sedavým zaměstnáním, chronickým stresem nebo nesprávným zatížením. Během spánku by se naše obratle měly umět dostatečně zregenerovat, aby se zmírnily bolesti. S nesprávnou matrací to nedokážete.

Pokud vás bolí záda, měli byste se ujistit, že matrace má vysokou bodovou elasticitu. Takové matrace se optimálně přizpůsobí konturám těla. V závislosti na poloze spánku se těžší části těla, jako jsou ramena a pánev, zaboří, takže páteř zůstane v jedné linii. Pokud vás bolí záda, měli byste ještě více dbát na optimální stupeň tvrdosti. Nejlepším typem matrace pro lidi s bolestmi zad je visco matrace, protože je velmi pružná a dokonale se přizpůsobí tělu.

 

Jakou matraci koupit, trpíte-li herní plotýnky nebo problémy s plotýnkami?

Hernia disku způsobuje extrémní bolest. Je to ta známá „bolest zad nad zadkem“. Meziobratlové ploténky slouží jako jakýsi „tlumič“ pro páteř. Jejich elasticita a tím i funkčnost závisí ve velké míře na zdravé poloze při spánku. Když disk sklouzne, vyvíjí tlak na spirálové nervy, které procházejí míchou. Při vysunuté plotýnce nebo problémech s plotýnkou obecně byste měli dbát zejména na zdravý spánek šetrný k zádům. Meziobratlové ploténky se během spánku regenerují výměnou tekutiny s okolní tkání. Z těchto důvodů je velmi důležitá správná matrace. Správnou volbou předejdete tomuto problému; ale i když se to již stalo, s dobrou matrací se dá opět rychle žít každodenní život bez bolesti.

90% herniovaných plotének se vyskytuje v bederní páteři, tj. ve spodní části zad. Na bolest bederní páteře byste měli použít spíše tvrdou matraci se stupněm tvrdosti H2 nebo H3, protože příliš měkké matrace zvyšují problémy s meziobratlovými plotýnkami. Jen dostatečně beztlaková matrace zajistí, že se meziobratlové ploténky se dokážou zcela zotavit z celodenního stresu.

 

Jakou matraci koupit při skolióze?

Skolióza je onemocnění zad, které se může vyskytnout již od narození. Často se však vyvine v průběhu života v důsledku opotřebení páteře. Páteř se křiví nebo kroutí do stran, což může vést k bolestem v určitých polohách ležení a sezení nebo obecně. Lidé se skoliózou často trpí problémy se spánkem – zde však může pomoci správná matrace. Při skolióze je třeba vybírat matraci s různými zónami, ideálně 7-zónovou. Díky tomu se pánev a ramena jemně ponoří a vytvoří se tak maximální možné přizpůsobení těla. Pacientům se skoliózou také doporučujeme vyjmout matraci ze studené pěny nebo latexu. Vždy dbejte na správný stupeň tvrdosti. Příliš tvrdé matrace mohou zvýšit příznaky skoliózy a nedoporučují se.

 

2. Kritérium: Poloha při spánku

Schopnost ležet rovně a relaxovat v noci je mimořádně důležitá pro zdraví krku a zad. Nesprávná poloha vleže však často vede k přesnému opaku. Správná poloha při spánku nám automaticky pomáhá cítit se ráno lépe a odpočatěji. Jaká je však správná poloha při spánku?

Trpíte-li bolestmi krku, poloha na zádech je poloha, která poskytuje nejlepší podporu krku. Zde může být prospěšný také polštář na podporu krku resp. anatomický polštář.
Trpíte-li bolestmi zad, pomoci může ležení na zádech nebo na boku.
Máte-li bolesti ramene, ležení na boku na opačné straně bolestivého ramene může mít uklidňující účinek.
Samozřejmě není jednoduché vědomě zaujmout jinou polohu při spánku, než na jakou jste zvyklí z dětství. S našimi tipy se však může podařit trvalá změna.

Bolesti krční páteře a zad

Zdraví páteře ovlivňuje i spánková poloha

 

Naučte se spát na zádech

Pozice, kterou preferujete během spánku, je rozhodující pro kvalitu spánku. To, zda spíte na boku, na zádech nebo na břiše, může ovlivnit zdraví a mělo by být rozhodujícím faktorem například při výběru správné matrace a polštáře. Ortopedové se shodují, že nejzdravější je ležet v posteli na zádech. Je to také úlevová poloha při bolesti zad. Jak si však na tuto polohu při spánku zvyknout, když v noci nevědomky měníte polohu? Pomůžeme vám konkrétními tipy a návodem krok za krokem.

Během spánku by se tělo mělo uvolnit a zregenerovat. Nejpohodlnější a nejšetrnější poloha je ležet vodorovně na zádech. Páteř zůstává v přirozeném tvaru písmene S, není přehnutá ani vybočená do stran a také je chráněna oblast krku. Navíc dochází k maximálnímu uvolnění ramenního pletence, který již nenese žádnou váhu. Kolenní klouby a kyčle také nacházejí odpočinek a ochranu v poloze na zádech.

 

Proč je poloha na zádech nejzdravější?

Z ortopedického hlediska je poloha na zádech pro lidi téměř vždy nejzdravější spánkovou polohou (zde je článek o ortopedických maracích). Uvolňuje páteř a klouby, zabraňuje škodlivému vybočení krční a bederní páteře a chrání meziobratlové ploténky, které se dokáží zotavit ze stresu ze sezení nebo stání během dlouhého dne. Poloha na zádech je nejlepší i pro kyčelní a kolenní klouby.

Proti poloze na zádech mluví obecně jen málo zdravotních aspektů. Patří mezi ně například sklon k nočnímu zastavení dýchání (tzv. spánková apnoe) nebo chronické nachlazení. Alergici, které trápí ucpaný nos, mají potíže i s volným dýcháním vleže na zádech. Také astmatici, pacienti s onemocněním srdce a CHOPN mohou mít potíže s dýcháním v poloze na zádech a měli by přednostně ležet na boku (pod lékařským dohledem). Lidem, kteří trpí refluxem (běžně známým jako pálení žáhy), je také hůře snášena poloha na zádech, protože zde se symptomy zvyšují. Mírné vyvýšení horní části těla (např. pomocí nastavitelného lamelového roštu) zde dokáže zázraky, podobně jako u lidí s nadváhou a kardiaků. I při těchto onemocněních je poloha na zádech stále nejzdravější spánkovou polohou.

 

Jak se naučit spát na zádech – pokyny

I když je ležení na zádech mimořádně zdravé, tuto polohu při spánku preferuje jen asi pětina lidí. To znamená: Tito lidé si lehnou na záda, v této poloze usnou (rychle) a často se v této poloze probouzejí. Děje se to automaticky, protože si během spánku vědomě nezvolíte určitou polohu. Neexistuje žádná vědecká shoda o tom, které faktory určují preferovanou polohu spánku. Je jasné, že mnoho lidí má svoji oblíbenou polohu už od malička a drží si ji po celý život. Jiní v průběhu života mění polohu při spánku – například kvůli těhotenství, partnerovi nebo změněné spánkové situaci. Za normálních okolností tělo během spánku zaujme polohu, která je pro něj nejpohodlnější. Vliv na to má mimo jiné i to, jak tvrdá nebo měkká je matrace, zda z určitého směru přichází rušivé světlo nebo hluk, nebo zda vedle vás někdo leží, například se toulí nebo si opírá hlavu o vaše rameno.

Jak vidíte, nejlepší způsob, jak se naučit spát na zádech, je přizpůsobit tomu prostředí, ve kterém spíte. Prolsťte sami sebe tím, že si přeuspořádáte postel, přejdete na druhou stranu postele nebo vyměníte matraci. Topper, nebo doplňková matrace je v tomto případě dobrý nástroj pro testování vhodné tvrdosti podložky na spaní: Je výrazně levnější než nová matrace a může zvýšit nebo snížit stupeň její tvrdosti.

Buďte trpěliví a nechte tomu několik týdnů k přechodu. Cvičení se může vyplatit zejména tehdy, jste-li předtím preferovali velmi nepříznivou polohu na břiše a už vás tedy trápí bolesti zad.

 

V těchto čtyřech krocích se naučíte spát na zádech:

  • Abyste usnuli, lehněte si na záda, pohodlně natáhněte ruce a nohy a položte je trochu dál od těla – nepřekřížte je! Zůstaňte v této poloze tak dlouho, jak je to možné, i když nejprve instinktivně změníte polohu, abyste usnuli.
  • Umístěte si pod kolena polohovací polštář jako oporu, abyste ztížili nevědomé převrácení a dostali záda do dokonalého tvaru S.
  • Položte si hlavu na plochý polštář s dobrou podporou.
  • Abyste se oklamali, můžete si do bočních kapes pyžama strčit tenisové míčky nebo shrnuté ponožky, které znepříjemňují ležení na boku.
Spící dítě

Pro pětinu z nás je spánek na zádech přirozený

 

3. kritérium: Bodová elasticita matrace

Bodová elasticita hraje důležitou roli při zmírňování bolesti krční páteře a zad. Popisuje způsob, jakým se matrace poddává, když je na ni vyvíjen tlak. Bodově elastická matrace povolí přesně tam, kde vzniká tlak. Páteř je dobře podepřená a zůstává v rovné poloze, i když ležíte na boku.

Ramena a boky jsou nejtěžší části těla, při ležení se musí umět trochu zapustit do matrace. Zbytek těla by měl zůstat rovný. Cílem je vždy páteř odlehčit a předejít tak napětí a bolestem.

 

4. kritérium: Zóny matrace

Mnohé matrace jsou rozděleny do několika ležacích zón s různým stupněm tvrdosti. To by mělo zlepšit komfort při ležení a tím i spánek. Těžší části těla se zaboří do matrace a lehčí části těla jsou podepřeny. Většina zónových matrací má sedm lehací zón, které jsou rozděleny následovně:

  • 1. zóna: pevná oblast pro hlavu
  • 2. zóna: měkká zóna pro ramena, aby se mohla zapustit do matrace
  • 3. zóna: pevnější zóna na podporu bederní oblasti
  • 4. zóna: poměrně měkká zóna pro boky, aby se mohli zabořit do matrace
  • 5. zóna: stejná jako zóna 3
  • 6. zóna: jako zóna 2
  • 7. zóna: jako zóna 1

Matrace by měla být rozdělena alespoň na 5 ležících zón. Zóny pod boky už nehrají hlavní roli, jelikož nohy si vždy najdou dostatek opory.

 

5. kritérium: Ložní prádlo

Výběr správného ložního prádla je důležitý i pro prevenci nebo zmírnění bolesti krku. Polštář podpírá hlavu a udržuje páteř v rovné linii bez vybočení na krku. Správná přikrývka by neměla být příliš těžká, pokud vás trápí bolesti krku nebo zad.

 

Odpovědi na nejdůležitější otázky, jak spát při bolesti krční páteře

1. Která matrace je nejlepší na bolesti krční páteře?

Aby byla matrace účinná proti napětí krku, měla by splňovat následující kritéria: Stupeň tvrdosti: Matrace nesmí být příliš měkká a ani příliš tvrdá. Zóny ležení: Matrace by měla nabízet dostatečnou oporu na správných místech, aby páteř mohla ležet ve své přirozené formě. Bodová elasticita: Těžké části těla musí být schopny zapadnout, zatímco lehčí části těla jsou podepřeny.

2. Měla by být matrace tvrdá nebo měkká při bolestech krční páteře?

Závisí to na vaší hmotnosti, výšce a poloze spánku. Lidé s hmotností do 80 kg potřebují měkčí matraci než lidé s hmotností nad 100 kg. Pokud se matrace příliš prohýbá, části těla, které skutečně potřebují podporu, se potopí a nedostanou dostatečnou podporu. Pokud se však těžší části těla nedokážou dostatečně zabořit, vzniknou tlakové body – matrace je příliš tvrdá.

3. Která doplňková matrace je nejlepší na bolest krku?

Zejména topper ze studené pěny je dobrý pro bolesti krku. Díky vysoké bodové elasticitě se dobře přizpůsobí tělu a podporuje ergonomickou polohu páteře.

4. Může bolest krční páteře způsobovat nesprávný polštář?

Bolest krku může být způsobena i nevhodným polštářem. Věnujte pozornost následujícím kritériím: Polštář by neměl být příliš velký, ramena by neměla být na polštáři. Tvar a výšku je třeba zvolit tak, aby mezi matrací, hlavou a rameny nevznikla mezera. Páteř tak zůstane v přímé linii. Čím je matrace tvrdší, tím by měl být polštář vyšší.

 

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (10 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *