Pěnové, pružinové, taštičkové matrace – který je pro koho vhodný?

Veronika Štrbová Téma
5. prosince 2022 0

Na výběr máme obrovské množství matrací. Materiály a technologie stále pokračují a my se nestíháme divit, z kolika možných produktů se dá vybírat. Každý materiál má však své vlastnosti, které nemusí být ani nejsou vhodné pro každého jednoho uživatele. Proto je dobré vědět, co konkrétně, který materiál splňuje, aby bylo rozhodování jednodušší.

Matrace rozdělujeme do několika základních skupin, které mají ještě další podkategorie. Všechny mají své výhody i nevýhody a je jen na vás, pro který matraci se rozhodnete, resp. co vám nejvíce vyhovuje. Samozřejmě, výběr správné matrace ovlivňuje i řada faktorů, které se týkají vaší osoby. Pojďte se proto dozvědět vše, co potřebujete při volbě materiálu matrace.

💡 Otestovali jsme matrace - toto jsou ty nejkvalitnější

➡️ 5 nejlepších matrací za rok 2024 podle recenzí a testů:

💡💡 u nás naleznete celý test matrací

➡️ Zde najdete → celý test matrací

 

Rozdělení matrací podle materiálu

Pěnové, pružinové nebo taštičkové? Je jich tolik, že člověk je z nich často zmatený. Pojďme však pěkně po pořádku. Řekneme si, jak matrace dělíme, čímž se jednotlivé materiály vyznačují a samozřejmě pro koho jsou které nejvhodnější. Nejčastěji se skloňují matrace pružinové, pěnové či latexové. Pružinové matrace se dále dělí na klasické pružinové matrace (Bonnell) a moderní taštičkové matrace.

Pěnové matrace se dělí na standardní polyuretanové matrace, dále na matrace ze studené pěny, nebo matrace ze studené pěny s vrstvou paměťové pěny. Vnitřek matrace se nazývá jádro (pružinové, latexové nebo pěnové). Matracové jádro je obaleno buď netkanou textilií nebo bavlněným plátnem a překryté potahů matrací.

Výběr matrací v prodejně

Nejlepší je, pokud si matraci můžete před koupí vyzkoušet

Než se však zaměříte na konkrétní materiál, berte v úvahu i jiné parametry matrace kterými jsou jeho délkašířkatvrdost či maximální nosnost. S tím samozřejmě úzce souvisí hmotnost a výška uživatele, někdy i pohlaví, a určitě jeho věk. Protože děti a dospělí mají různé nároky na zdravý spánek. Nezapomeňte myslet na to, jaká je vaše preferovaná poloha spánku. V krátkosti tedy si shrneme na co je třeba při výběru matrace myslet:

  • Tvrdost matrace vybírejte podle pohlaví, hmotnosti a podle věku uživatele. Berte také v úvahu preferované polohy v spánku.
  • Ideální délka matrace je o 20-25 cm více než je dlouhé vaše tělo.
  • Šířka je individuální, běžně se udává 90 cm na jednolůžko. U dvojlůžka se stává, že matrace může mít i 80 cm.
  • Optimální výška je alespoň 15 cm. U seniorů alespoň 20 cm.
  • Materiál volte podle roštu, spacího prostředí i osobních preferencí. To, pokud jste například alergici, zda dáváte přednost přírodním materiálům, atd.
  • Ideální nosnost záleží na hmotnosti člověka. Nejlepší je nechat si i rezervu.

 

Matrace tedy dělíme na tři základní skupiny:

1. PĚNOVÉ MATRACE

Pěnové matrace jsou tvořeny z různých druhů pěn, které mají rozlišné vlastnosti a ty se dají navzájem kombinovat. Jejich předností je univerzálnost. Dají se vytvořit v různých tvrdostech a jsou vhodné pro všechny typy lamelových roštů. Obecně existují dvě hlavní skupiny pěn, které se používají na výrobu pěnových matrací. Studená pěna (HR pěna, Eli.soft, Eli.form, Sonocell …) je ropným produktům. Viskoelastická pěna (memory pěna, lazy foam, paměťová pěna, …) je pocitově jiná než studená pěna, protože se pomalu přizpůsobuje tlaku. Představte si, že velmi rychle vstanete, tehdy zůstane v materiálu otisk, který se pomalu vrací zpět do původního tvaru. Kromě těchto dvou nejpoužívanějších pěn však ještě existují i další.

⭐ PUR pěna – je známá také pod názvem molitan, vyznačuje se vysokou stálostí a odolností, snese vyšší objemové zatížení. Vyrábí se v různé objemové hmotnosti. Polyuretanové matrace, které patří k velmi oblíbeným, existují v mnoha tvrdostech, jsou elastické, s vysokou životností a stálostí parametrůJádro mívají z odolnější pěny, která zajišťuje právě dlouhou životnost a možnost využití u lidí s vyšší váhou.

Oboustranná matrace Dormeo iMemory S Plus

Oboustranná matrace Dormeo iMemory S Plus

⭐ HR pěna – studená pěna – z Anglického názvu High Resilience (vysoce pružná) se vyznačuje vysokou pružnostíodolností a prodyšností. Vyrábí se v různé objemové hmotnosti. Má větší póry než klasická PUR pěna, díky čemuž je prodyšnější. Odvádí tak lépe teplo a omezuje výskyt roztočů. Doporučuje se proto i alergikům. Má větší elasticitu, tvarovou stálost a vynikající ortopedické vlastnosti. Často tvoří jádro sendvičových matrací.

Matrace Benab Flora Bio Plus

Matrace Benab Flora Bio Plus z HR pěny

⭐ Paměťová pěna – líná pěna – vyrábí se z visco-elastické paměťové pěny, známé také pod názvem líná pěna. Líná pěna reaguje na teplo rozloženého těla, čímž operativně mění své vlastnosti. Při zahřátí změkne a přizpůsobí se tvaru těla, čímž dochází k rovnoměrnému rozložení tlaku a váhy ležícího. Tělo je tak uloženo v optimální poloze, spánek je klidnější a uvolněnější. Matrace z paměťové pěny se kombinují s PUR pěnou a studenou HR pěnou. Není vhodná do vlhkého prostředí.

Je to ideální volba pro osoby s bolestmi zad a sklony k otlačeninám. Líná pěna v kontaktu s tělesným teplem měkne, a optimálně se tak přizpůsobuje křivkám. Zároveň tělo stabilizuje a poskytuje mu oporu. Celkově pozitivně ovlivňuje krevní oběh. Spánek je tak mnohem kvalitnější.

Matrace Fresh Prima II

Matrace Fresh Prima II s paměťovou pěnou

⭐ Bio pěna – zde se do výrobního procesu pěny přidají různé přírodní látky. V tomto případě je však třeba dávat velký pozor, zda je pěna vyrobena alespoň z 50% z přírodních materiálů, nebo je v matraci použitých jen pár procent přírodních látek. V druhém případě se jedná o zavádění a klient zbytečně zaplatí jen za drahý název „Bio-”. Základním výrobním prvkem jsou přírodní oleje, například extrakt ze sóji nebo ricinový olej. Mají tedy příznivý vliv na ekologii. Jsou velmi elastické a odolné vůči mikrobům, plísním i houbám. Pyšní se úžasnými ortopedickými vlastnostmi a padnou na každý rošt.

Matrace Benab Omega Flex

Matrace s Bio pěnou Benab Omega Flex

⭐ Flexifoam® – je to originální pěna, která spojuje kvalitu dražších matrací s nízkou cenou. Svými vlastnostmi se podobá studené pěně. Často se používá při výrobě matrací, které mají z každé strany jinou tuhost. Vyznačuje se hlavně svou vzdušností, pružností a dlouhou životností. Je vhodná na všechny typy matrací.

Komfortní matrace z pěny Flexifoam, 15cm

Komfortní matrace z pěny Flexifoam

Shrnutí, jak si vybrat pěnová matrace:

PENOVÉ MATRACE. Ako vybrať správny penový matrac | 2. ČASŤ

 

Z nabídky pěnových matrací jsme vybrali:

 

2. LATEXOVÉ MATRACE

Latex je vysoce elastický a výborně pruží. Latexové matrace jsou známé svou tuhostí 1 a 2 a velmi dobře se dokáží přizpůsobit tvaru těla. Jejich výhodou je stálost a dlouhá životnost. Latex je méně prodyšný, proto není vhodný do vlhkého prostředí. Pod latexová matrace se doporučuje použít lamelový rošt.

Jsou vyrobeny z přírodního latexu (kaučuku) a ze syntetického latexu. Z hlediska výrobního procesu se latex dělí na „dunlop latex” a „TALALAY latex”. Latexový blok se vyrábí nalitím latexové masy do formy, která se následně zahřeje na 100 °C, ztvrdne a dále se mechanicky upravuje, stříhá a čistí. Pokud se masa ještě zmrazí, mluvíme o výrobním procesu „TALALAY”.

Matrace SULTÁN latex eco plus

Latexová matrace Materasso SULTÁN latex eco plus

Díky zmrazení materiálu se dosahuje vyššího stupně vzdušnosti. Na trhu se dále setkáme s materiálem, který je mixem latexu a polyuretanové pěny (tzv. Vodní latex). Materiál má velmi nízký podíl latexu a proto je velmi náchylný na proležení. Cena je sice lákavá, ovšem i kvalita odpovídá její výšce. Výrobci a prodejci takových matrací se snaží klienty nalákat na „kvalitní” latexová matrace za nízkou cenu, proto je vždy v takových případech nutné se informovat kolik vlastně latexu v materiálu je a jaká je celková hustota (měla by být minimálně 60 kg / m³). Pokud má materiál méně než 50 kg / m³ nejedná se o latex. Latex se totiž při nižších hustotách než 50 kg / m³ nedá vypěnit.

Výhody latexových matrací

  • jsou velmi stabilní a trvanlivé
  • díky vysoké bodové elasticitě se latex perfektně přizpůsobuje tlaku
  • latex se velmi rychle vrací do původní formy a neproleží se (velmi nízká náchylnost na proležení)
  • latex s podílem syntetického latexu má vysokou vzdušnost, je antialergický a antiabakteriálny

Nevýhody latexových matrací

  • jsou těžší jako např. pružinové nebo pěnové matrace
  • díky vysokému objemu jsou schopny odolávat vysoké zátěži, avšak manipulace matrace při otáčení je velmi obtížná
  • existuje mnoho druhů latexu podle kvality a hustoty použitého materiálu
  • cenově jsou o něco dražší než pružinové nebo pěnové matrace

 

Vybrat si můžete například z těchto matrací:

 

3. PRUŽINOVÉ MATRACE

Pružinové matrace byly kdysi velmi oblíbené. Postupně však ztrácely na své popularitě, protože pružiny po čase mohou začít tlačit do zad. Doba ale postupuje a také pružinové matrace prošly určitým vývojem. Jsou velmi pružné, tedy se skvěle přizpůsobí tvaru těla. U většiny matrací už ani nehrozí nepříjemné protlačování pružin na povrch. Díky své prodyšnosti jsou vhodné na pevné rošty. S lamelovými rošty, obzvláště s těmi polohovacími, si velmi rozumět nebudou.

Matrace MOB Mimas

Pružinová matrace MOB Mimas

Můžeme je rozdělit do tří základních kategorií:

a) Klasické pružinové matrace

Pružiny jsou vzájemně spojeny pérky, díky čemuž se neuvolňují. V současnosti nejsou na trhu příliš vyhledávané, přesto své příznivce stále mají. Ocelové pružiny jsou chráněny dobrou roznášecí vrstvou, čímž se zabrání protlačení pružin z matrace ven. Mají vynikající odpružení a jsou vzdušné. Vhodné do vlhčího prostředí k uložení i na deskové rošty.

b) Taštičkové pružinové matrace

Jednotlivé pružiny jsou uloženy v samostatných textilních pouzdrech, což napomáhá lepšímu rozložení váhy. Nejsou přitom spolu nijak spojeny. Matrace mají vynikající ortopedické vlastnosti. Dobře pruží, jsou vzdušné, hygienické, vhodné do vlhčího prostředí starší zástavby. Vhodné na všechny typy roštů.

c) Mikrotaštičkových pružinové matrace

I zde jsou pružiny uloženy v jednotlivých textilních pouzdrech, tzv. taštičkách. U klasického matrace v rozměru 90 x 200 cm bývá až 1000 ks pružin, díky tomu jsou mikrotaštičkové matrace vysoce pružné, spíše měkčí, ale zajišťují komfortní pohodlí a kvalitní spánek. Skvěle rozkládají hmotnost a jsou měkčí. Nevhodné na lamelové rošty, naopak jsou vhodné pro uložení na deskové a laťkové rošty.

Výhody pružinových matrací

  • pumpují neustále čerstvý vzduch dovnitř matrace, pokud člověk na nich leží
  • dobrá vzdušnost v maximální míře znemožňuje roztočům se rozmnožovat. To je důležité zejména pro alergiky
  • bonnell matrace jsou kromě vysoké vzdušnosti i cenově výhodné
  • velmi dlouhá životnost a při kvalitních matracích i vysoká nosnost

Nevýhody pružinových matrací

  • mezi bonnell a taštičkovými matracemi je obrovský rozdíl, hlavně v komfortu ležení, elastičnosti a ortopedického efektu. Zatímco taštičkové matrace disponují vynikajícím ortopedickým efektem, tak bonnell matrace nemají téměř žádnou přizpůsobivost
  • většina pružinových matrací není vhodná na polohovatelné rošty
  • aby pružinové matrace splňovaly svou funkčnost opravdu po celou dobu používání, musí být obaleny kvalitními hustými vrstvami (latexové desky, kokosové vrstvy impregnované latexem, …)

Jak vybrat pružinová matrace:

PRUŽINOVÉ MATRACE. Ako vybrať správny pružinový matrac | 3. ČASŤ

 

Mezi pružinové matrace patří i tyto produkty:

 

Jaké známe pružinová jádra

Mnoho odborníků doporučuje právě pružinová jádra. Jsou totiž zdravější než jiné systémy pro spaní a nabízejí optimální provzdušnění matrací. Vlhkost z těla je takto lépe absorbována jako u jiných materiálech. Co vše hovoří ve prospěch pružinových jader ?

  • V pružinových matracích je o 60% méně prostoru pro roztoče.
  • Progresivní účinek pružin dokonale podporuje tělo v jakékoliv poloze během spánku.
  • Pružinové jádra nemají daný neměnný tvar. Spící člověk se může volně otáčet a pohybovat během spánku. Moderní pružinová jádra disponují vynikající bodovou elasticitou, díky které jsou různé tělové zóny i různé podporovány.
  • Kvalitní pružinová jádra mají i dlouhou životnost. Snížení kvality nebo ztráty elasticity nejsou znatelné ani po letech.
  • Matrace s pružinovými jádry disponují nejlepším poměrem ceny, kvality a životnosti.
  • Žádný materiál na výrobu matracových jader není přírodnější jako čistá přírodní ocel.

 

Pružinové jádra Bonnell

bonnell pružinyOsvědčenou klasikou mezi pružinovými jádry je právě pružinové jádro „Bonnell”. Jednotlivé pružiny jsou seřazeny do řad a spojené kruhovou spirálou. Charakteristickým znakem pružin je takzvaný „dřík”, protože pružiny jsou uprostřed užší než krajní prstence.

Výhody pružinových jader Bonnell

  • velmi dobrá cirkulace vzduchu, díky které matrace „dýchá”
  • progresivní účinek pružin, které dokonale podporují tělo v jakékoli poloze
  • přirozený pohyb v posteli během spánku není žádným způsobem omezován
  • dlouhá životnost matrace
  • dobré pružné vlastnosti díky 112 pružinám / m²
  • spolehlivý pružinový systém
  • dobrý poměr mezi kvalitou a cenou
  • tloušťka drátu pružiny: 2,2 mm

Nevýhody pružinových jader Bonnell

  • nízká bodová elasticita, což způsobuje nižší přizpůsobivost lidskému tělu
  • při nekvalitních pružinových matracích vznikají tlakové body, které mohou později vyústit až do proleženin. Z tohoto důvodu musí být v kombinaci s pružinovým jádrem použita i pevná kokosová deska, která rovnoměrně rozloží tlak a zároveň je dostatečně pevná, aby odolala tlaku pružin.
  • nevhodné na polohovatelné lamelové rošty, protože pružiny nelze ohnout

 

Taštičkové pružinové jádra

Taštičkové pružinové jádroJednotlivé pružiny jsou mechanicky vkládány do malých látkových taštiček. Tím vznikají pružinové svazky, které jsou různými způsoby spojovány dohromady. Vysoká bodová elasticita a aktivní podpora těla jsou velkými plusy pro tyto pružinová jádra, protože při ležení pracují jen ty pružiny, na které je vyvíjen tlak.

Výhody taštičkových pružinových matrací:

  • obzvlášť dobrá cirkulace vzduchu, díky které matrace „dýchá”
  • progresivní účinek pružin, které dokonale podporují tělo v jakékoli poloze
  • přirozený pohyb v posteli během spánku není žádným způsobem omezován
  • dlouhá životnost matrace
  • okamžité přizpůsobení se změně polohy těla během spánku

Nevýhody taštičkových pružinových matrací

  • při nižším počtu pružin (500 ks / m²) je taštičková matrace nevhodný na elektrický polohovatelný rošt
  • méně než 256 pružin / m² znamená při jádrech TFK umělé snižování počtu pružin ze strany výrobce (například přidáním vrstev PUR pěny mezi taštičky), čímž se snižuje cena výrobku a také v pozdějším období dochází k deformování a zvlnění povrchu matrace. Proto tito výrobci uvádějí počet pružin na celý matraci, aby předešli podezření z ředění pružinového bloku.
  • na trhu existuje množství taštičkových matrací různých cen a kvalit. Proto je při koupi třeba informovat se o složení o kvalitě použitých materiálů jako je hustotapůvod, nebo zda výrobce vlastní příslušné certifikáty a ocenění

Jak vybrat taštičková matrace:

Taštičkové matrace - sprievodca │ Zdravotne-Matrace.sk

 

Další specifické druhy matrací

Kokosové matrace – vyrábějí se kombinací desky z kokosových vláken a polyuretanových a paměťových pěn. Bývají většinou oboustranné, poskytují stabilní a pohodlnou oporu páteři. V létě navozují pocit chladu, v zimě dobře izolují. Vyznačují se výbornou prodyšností, a odolností proti roztočům, protože kokosová deska je ošetřena přírodním latexem. Doporučuje se pravidelně otáčet a větrat.

➡️ Antidekubitní matrace – jsou určeny pro pacienty dlouhodobě upoutané na lůžko s omezenými možnostmi pohybu. Běžně se také používají ve zdravotnictví.

➡️ Dětské matrace – jelikož děti neustále rostou a potřebují zdravý vývoj nejen páteře, jsou pro ně ideální tvrdší matrace, které jim poskytují ideální oporu těla.

➡️ Sendvičové matrace – jejich výplň je složena ze dvou různých materiálů. Tím se zvyšuje životnost a celkový komfort při užívání. Většinou jde o kombinaci líné pěny na povrchu a HR pěny tvořící jádro.

➡️ Zdravotní matrace – tyto matrace jsou opatřeny certifikátem, který garantuje, že matrace splňují všechny požadavky na zdravý spánek. Jde buď o matrace hypoalergenní, hygienické, nebo matrace pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko.

➡️ Ortopedické matrace – zaručují stabilní oporu páteři a jsou testovány na správné rozložení váhy těla.

➡️ Gelové matrace – jsou to matrace zhotovené ze studené nebo líné pěny. Ve své ložné ploše obsahují gelové segmenty, které zaručují akupresurní body pomáhající během spánku uvolnit svalstvo. Relaxaci těla napomáhá stálost gelu, který je doživotní. Výhodou gelu jsou jeho hygienické vlastnosti. Roztoči a bakterie nemají šanci se usadit a množit. Proto jsou tyto matrace vhodné pro děti i alergiky.

 

Pro koho je který matrace vhodný

 

Děti a mládež

Pro děti jsou nejlepší matrace se střední a vyšší tvrdostí. Nedoporučují se matrace se zónami, protože při dětech nesplňují svůj účel. Vhodné jsou například zmíněné kokosové matrace, které mají stupeň tvrdé až extra tvrdé. Příliš měkká matrace není pro dítě vhodný, zejména na každodenní spaní. Dětská matrace by měl mít potah, který lze jednoduše prát. Pravidelnou hygienou se zbavíte roztočů a alergenů.

Oboustranný dětský matrace Baby

Ideální je například oboustranná dětská matrace Dormeo Baby

💡 Matrace pro děti: připravili jsme článek, ve kterém se dozvíte vše o výběru dětského matrace.

 

Teenageři

Teenagerům je třeba vybírat matraci podle jejich váhy a výšky. Doporučují se pružinové nebo pěnové matrace. Pokud má vaše dítě astma nebo je alergik, matrace s kokosovou nebo pohankovou deskou jsou tou správnou volbou. Protože i v tomto věku se děti stále vyvíjejí, ideální jsou i oboustranné matrace, které poskytují dvojitou tvrdost a dítě si ho může otáčet podle potřeby.

Kvalitní matrace Aloe Vera od Dormeo

Bez-zónová matrace s Aloe Vera od Dormeo

💡 Mohlo by vás zajímat: populární značce Dormeo jsme se podívali na zoubek v článku Vybíráme matrace Dormeo. Možná se zajímáte i o přistýlky / doplňkové matrace.

 

Dospělí

Dospělí si vybírají matraci především s ohledem na svou preferovanou spánkovou polohu. Od té totiž závisí, který materiál matrace vám bude nejlépe vyhovovat. Pokud spíte převážně na boku, optimální matrace je měkký až středně tvrdý. Ten se přizpůsobí tělu, ale zároveň ho podepře. Pokud spíte většinou na zádech, vsaďte na tvrdší matraci, který optimálně rozloží vaši váhu a zajistí páteř v přirozené poloze. Poloha spánku na břiše si zase vyžaduje oporu. Trup totiž vyvíjí největší tlak na matraci. Z tohoto důvodu potřebuje člověk matrace, který poskytuje stejnou podporu na celém těle.

Oboustranná matrace Dormeo iMemory S Plus

Vhodná je i tato oboustranná matrace Dormeo iMemory S Plus

 

Senioři

Matrace pro starší lidi je třeba vybírat s ohledem na jejich aktuální zdravotní problémy a zároveň zohlednit i možné budoucí omezení. Čím vyšší matrace, tím lépe. Dobré pravidlo pro výběr je, že dotyčnému by měla hrana matrace sahat po jeho zadek. Tak nebude zbytečně při vstávání namáhat bedra. Materiálově by měl být dostatečně prodyšný a měl by dokázat rozložit váhu, a tak snížit protitlak na tělo. Tvrdostí je tento typ matrace spíše měkčí. Ideální jsou matrace antidekubitní nebo matrace z líné pěny.

Antidekubitní matrace Antidekubitní matrace MPO ANTIDEKUBIT HR

Dobrou volbou je antidekubitní matrace MPO ANTIDEKUBIT HR

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.3/5 - (9 votes)
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *