Ortopedické matrace – co to je, jsou opravdu dobré pro záda a pro koho jsou vhodné?

Petra Lyžičiarová Téma
18. září 2022 0

Možná jste se i vy setkali se slovním spojením ortopedická matrace a nevěděli jste zcela přesně, co si máte pod tím představit. Mnozí lidé si pojem ortopedická matrace spojují s nejvyšší kvalitou a zárukou zdraví pro naši páteř. Hlavním znakem ortopedických matrací je, že jsou středně nebo velmi tvrdé. Mezi některými lidmi panuje představa, že jen tvrdá matrace je pro náš spánek a zdraví naší páteře ten správný, ovšem můžeme říci, že z velké části jde o mýtus. V našem článku se podíváme na to, co vlastně jsou ortopedické matrace a jaké jsou jejich vlastnosti. Také se dozvíte, podle čeho byste si měli matraci vybrat a jaké parametry byste si při výběru měli všímat.

💡 Otestovali jsme matrace - toto jsou ty nejkvalitnější

➡️ 5 nejlepších matrací za rok 2024 podle recenzí a testů:

💡💡 u nás naleznete celý test matrací

➡️ Zde najdete → celý test matrací

 

Co je ortopedická matrace?

Pokud hledáte vhodnou matraci, možná jste v nabídce obchodů zahlédli i ortopedické matrace. Mnoho lidí si pod tímto pojmem automaticky představí to nejlepší, co mohou udělat pro zdraví své páteře. Pravda je však taková, že ortopedické matrace jsou obvykle velmi tvrdé, a to vůbec neznamená, že jsou pro naši páteř vhodné a zdravé.

Je to podobné jako s ortopedickými botami, které mají držet a podporovat chodidlo, aby bylo v ortopedicky správné a zdravé poloze, protože se do ní přirozeně noha dostat neví. To znamená, že i ortopedická matrace by měla vaši páteř dokázat udržet v poloze, která je pro ni zdravá a v podstatě by vás v ní měl zafixovat. V realitě to však možné není, protože při spánku v takové ztuhlé poloze byste si věru neoddýchli. Právě proto není toto pojmenování pro matrace, která by se měla postarat o naši zdravou páteř, právě nejšťastnější.

 

Pro koho jsou vhodné?

Matrace, která je vhodná pro váš zdravý spánek a postará se i o zdraví vaší páteře, určitě nemusí být ortopedická. Pokud vás tedy trápí bolesti páteře a po probuzení se cítíte být rozlámaný, neznamená to, že automaticky potřebujete tvrdou ortopedickou matraci. Samozřejmě, uvažovat o výměně matrace byste v takovém případě rozhodně měli.

Prodejci pod pojmem ortopedická matrace nabízejí obvykle matrace s vysokou tvrdostí. Jde obvykle o tvrdost na úrovni 3 až 4, a tak v případě, že si takovou matraci pořídíte, počítejte s opravdu velmi tvrdým podkladem. Samozřejmě, najdou se lidé, kterým takový typ tvrdosti vyhovuje, ale upozorňujeme, že to není pohodlné pro každého. Tvrdé matrace s přívlastkem ortopedické se vyznačují také vysokou nosností – až do 150 kilogramů. No a vhodné jsou spíše pro ty lidi, kteří dávají přednost spánku na zádech. Tvrdá matrace totiž poskytne páteř této poloze tu nejlepší oporu.

Tvrdé ortopedické matrace určitě nejsou vhodnou volbou pro seniory trpící bolestmi kloubů a sníženou pohyblivostí. Příliš tvrdá matrace by mohl vytvářet protitlak a ten by na bolestivé klouby nebyl příjemný (pro dlouhodobě ležících jsou určeny antidekubitní matrace).

 

Materiál ortopedických matrací

Co se týče materiálů, z jakých se ortopedické, tedy tvrdé matrace nejčastěji vyrábějí, dominují z přírodních materiálů například kokosová vlákna. V nabídce tvrdých matrací najdete i takové, které jsou vyrobeny z antibakteriální pěny. Ortopedické matrace je možné uložit na všechny typy podkladů, jako jsou pevné nebo lamelové rošty, ale také na plnou desku.

Vrstvy ortopedického matrace, kokosové vlánka, pěna

 

Raději volte ergonomický

V případě, že hledáte matraci, která se postará o pohodlný a zdravý spánek vás a případně i vašeho partnera, nekupujte automaticky ortopedická matrace. Vybírejte si raději z ergonomických matrací. Ptáte se, jaké to jsou? Jde o takové matrace, které se přizpůsobí křivkám vašeho těla a zároveň vám poskytnou dobrou oporu. Měla by být pohodlná a pevná zároveň, takže bude mít i dlouhou životnost. Dobrá matrace pro vás je ta, která je určen pro vaši váhu, preferovanou polohu spánku a jiné vaše potřeby.

 

💡 TIP: Pokud se chcete dozvědět, jak vybrat dětskou matraci, vše důležité najdete v našem článku.

 

Jak vybrat matraci?

Možná se nyní ptáte, jak si máte vybrat z tak široké nabídky matrací na trhu. Typů a materiálů je nespočet, přičemž každému zákazníkovi vyhovuje něco jiného. Zde je několik parametrů, které byste si při výběru matraci, na které bude spánek pohodlný a zdravý, měli všímat.

 

Typ matrace

V současnosti najdete na trhu velké množství matrací různých typů podle materiálů. Některé jsou přírodní, jiné se vyznačují různými zajímavými vlastnostmi. Pojďme se tedy ve zkratce podívat, jaké typy matrací můžete na trhu najít a čím se vyznačují.

⭐ Penové matrace

Mezi pěnovými matracemi najdete kousky vyrobené z různých druhů pěn, přičemž každý druh má jiné vlastnosti. Navíc je v rámci jedné matrace možné jednotlivé druhy pěn kombinovat. Mezi pěnovými matracemi najdete matrace všech stupňů tvrdosti.

  • matrace z PUR pěny – matrace vyrobené z polyuretanové pěny se těší velké oblibě, je jich totiž dostat v různých tvrdostech a vyznačují se dlouhou životností
  • matrace z paměťové pěny – matrace s paměťovou pěnou se označují také jako matrace s termoaktivní, viskoelastickou či línou pěnou. Paměťová pěna se umí výborně přizpůsobit vašemu tělu a kopíruje jeho tvar, zároveň však tělu poskytuje dostatečnou oporu. Je měkká a flexibilní.
  • matrace z bio pěny – bio pěna je vyrobena z různých přírodních olejů, takže jde o ekologický materiál. Matrace z bio pěny jsou odolné a elastické, poskytují tělu při spánku dobrou oporu.
  • matrace ze studené pěny – jsou označovány také jako matrace z HR pěny. Tato pěna je prodyšnější a má dobrou elasticitu. Velmi dobře odvádí teplo a zabraňuje i hromadění roztočů. Studenou pěnu najdete často v matracích z PUR pěny či v kombinaci s paměťovou pěnou.
  • sendvičové matrace – jde o matrace vyrobené ze dvou různých materiálů, čímž je dosaženo vyšší životnost i kvalita. Kombinace mohou být přitom různé, často jde o matrace z PUR a HR pěny.

 

💡 Z nabídky kvalitních pěnových matrací doporučujeme:

 

⭐Pružinové matrace

V minulosti byly velmi populární, dnes už se postupně vytrácejí. Najít můžete matrace s klasickým pružinovým jádrem, s taštičkovými či mikrotaštičkových pružinami. Matrace s taštičkovými a mikrotaštičkových pružinami patří k těm kvalitnějším, protože rovnoměrně rozloží váhu těla. Pružinové matrace však nedoporučujeme lidem s vyšší tělesnou hmotností.

⭐Latexové matrace

Tento typ matrací patří k měkčím s úrovní tvrdosti 1 až 2. Jsou elastické a dobře se přizpůsobí tvaru těla. Jejich výhodou je také dobrá životnost a pohodlnost. Nejsou však velmi vhodné pro alergiky, protože nejsou odolné vůči roztočům, protože se neodvětrávají tak dobře, jako matrace z jiných materiálů. Doporučuje uložit je na lamelové rošty, aby se zajistilo dýchání materiálu.

 

Tvrdost

Co se týče tvrdosti, setkat se můžete obvykle se čtyřmi úrovněmi označovanými čísly od 1 do 4. Číslo 1 označuje nejměkčí matrace vyrobené obvykle z pěny nebo z latexu. Vyznačují se velkou přizpůsobivostí, ale na druhé straně nevytvářejí protitlak, a tak nejsou pro vaše tělo dobrou oporou. Vhodné jsou spíše pro starší či nemocné lidi s menší pohyblivostí, kterým uleví od bolesti kloubů a pomohou i jako prevence před vznikem proleženin.

Tvrdost 2 je mezi zákazníky nejoblíbenější a matrace s touto tvrdostí jsou dostupné v různých materiálech – najdete zde pružinové, sendvičové matrace, zda matrace ze studené pěny nebo z polyuretanu. Opora, kterou poskytují vaší páteři je lepší a vhodné jsou pro lidi do 100 kg.

Pro mladší lidi a lidi s vyšší hmotností jsou vhodnější matrace s tvrdostí na úrovni 3. V této kategorii najdete hlavně pružinové a sendvičové matrace. Po takovém matraci však sahejte pouze v případě, že máte raději spánek na tvrdším povrchu.

Nejtvrdší matrace jsou označovány číslem 4, přičemž se označují také jako ortopedické matrace. Vhodné jsou pro osoby s hmotností až do 150 kilogramů a nejčastěji mezi nimi najdete matrace z vysoce odolné PUR pěny, případě v kombinaci s kokosovým vláknem. Tyto matrace jsou skutečně velmi tvrdé a předtím, než si takovou matraci zakoupíte, byste si ji rozhodně měli vyzkoušet „živě” někde v prodejně.

 

💡 Z nabídky tvrdých ortopedických matrací doporučujeme:

 

Rozměry

Rozměry matrace je samozřejmě nutné přizpůsobit rozměrům vaší postele. Platí však, že délka matrace by měla být alespoň o 20 cm větší jako je výška majitele. Šířka matrace je již na vaší volbě, na jednolůžko se standardně používají matrace s šířkou 90 cm, no najdete i širší postele. Výška matrace by měla být nejméně 15 cm, tenčí matrace se obvykle vyznačují kratší životností.

rozměry matrace a postel

 

Shrnutí na závěr

Ortopedické matrace, jak jsme si řekli v našem článku, nejsou vždy tou správnou volbou pro lidi trpící bolestmi páteře či kloubů. Tvrzení o tom, že spánek na tvrdém povrchu je pro naši páteř zdravý, totiž není pravdivé. Pro zdraví páteře je třeba, aby měla během spánku dobrou oporu. Pokud tedy hledáte matraci, na které se bude dobře spát a zbavíte se bolestí páteře a křížů, sáhněte raději po matraci se střední tvrdostí. Výběr materiálu je na vás a vašich preferencích, protože nabídka na trhu je velmi široká a každý z materiálů se vyznačuje jinými vlastnostmi.

 

💡 Matrace Dormeo: Podívejte se také na náš článek o tom, jaké kvalitní ve skutečnosti jsou populární a známé matrace Dormeo.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.2/5 - (5 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *