Test nejlepších elektrokol – 13 recenzí + kompletní porovnání poradce

Redakce CestakBydlení.cz Test 0

Celkoví víťezi testu

KELLYS E-Carson 50 28" - model 2020 (pánské) Leader Fox Induktora (unisex) Kellys Theos i50 27,5" - model 2020 (unisex) 4EVER Ennyx 2 29" - model 2019 (unisex)
Vítěz testu Lidová volba Pro náročné Zlatá střední cesta
Trekingové elektrokolo KELLYS E-Carson 50 28″ – model 2020
Leader Fox Induktora (unisex)
Celoodpružené elektrokolo Kellys Theos i50 27,5″ – model 2020 – AKCE
Horské elektrokolo 4EVER Ennyx 2 29″ – model 2019 – AKCE
 1. rámová baterie
 2. motor uprostřed
 3. hydraulické brzdy
 4. odpružená vidlice
 5. vynikající jízdní vlastnosti
 1. rychlé nabíjení
 2. kompletní blatníky
 3. kotoučové brzdy
 4. i starší lidé bez problémů nasednou
 1. celoodpružené kolo
 2. vysoká kapacita baterie
 3. hydraulické brzdy
 4. 10 převodů
 5. kvalitní komponenty
 6. dlouhý dojezd
 1. vhodný i do náročnějších terénů
 2. silný motor i baterie
 3. odpružená vidlice
 4. kvalitní komponenty
 5. pohon i baterie uprostřed kola
 1. vyšší cena
 2. výkon nelze zvýšit
 3. absentuje USB konektor
 1. trocha těžký
 1. vyšší cena
 1. vyšší cena
Elektrokolo, které je akurátní jako na cestu po městě, tak i na delší výlety. Městské kolo České výroby vhodný pro každého. Horská cyklistika s tímto modelem bude opravdu velká zábava. Horské elektrokolo vhodné na celoroční vycházky za každého počasí.
49 990 Kč 29 990 Kč 92 990 Kč 60 990 Kč
Ukázat nabídku
Ukázat nabídku
Ukázat nabídku
Ukázat nabídku
Elektrokola, věřte tomu nebo ne, zde jsou již více než 120 let. První patent byl podán v roce 1895 Američanům jménem Ogden Bolton Jnr. A přestože jeho původní design nebyl na míle vzdálený od dnešních elektronických kol (šlo o šikovný motor na zadním náboji), je třeba říci, že se toho od té doby hodně změnilo. Ale přesto, že elektrokolka jsou na scéně již několik desetiletí, až v průběhu posledních zhruba deseti let se staly životaschopnými prostředky osobní dopravy.

Od svého uvedení na trh se elektrokoly staly efektivnějšími, zdokonalilo se odpružení a zvýšil výkon motoru, což vedlo k modernímu typu e-kol, kterými je možné jezdit téměř kdekoliv. Hrdě zaujaly pozici nejrychleji se rozvíjející kategorie v cyklistickém průmyslu na celém světě. Nárůst popularity kol s elektrickou asistencí nebo jednodušší e-kol se jednoduše nedá ignorovat. Nové technologie včetně vysokokapacitních lithium-iontových baterií, výkonných klikových motorů a šikovných snímačů, které přizpůsobují asistenční úroveň v závislosti na tom, jak silně šlapete, znamená, že elektrokola cestují dnes mnohem dál a mnohem rychleji než kdykoliv předtím. U nás sice mohou být stále relativně vzácné, ale věřte, že e-revoluce přichází. A budete chtít být její součástí.

My jsme pro vás vybrali a porovnali 13 elektrokol značek 4x Leader Fox, 2x Apache, 2x Kellys, 1x Cube, 1x Crussis, 1x Conway, 1x Devron, 1x 4EVER. Pro rok 2021 se, podle našeho názoru, vyplatí investovat do značek Kellys a Leader Fox.

Podle čeho a jak vybírat elektrokola?

Elektrokola se stávají stále oblíbenějšími, a vzniká klíčová otázka, „který kolo je pro mě to pravý?” Zde jsou některé důležité body, které byste měli zvážit před nákupem elektrického kola.

 • typ kola
 • přístup
 • výkon a typ motoru
 • baterie a nabíjení
 • úrovně elektrické asistence
 • a nakonec, ale ne v poslední řadě cena

Elektrická kola nebo e-kola nejsou příliš odlišné od běžného kola. Pokud byste vybrali baterii a motor, zjistíte, že vše je na stejném místě a funguje stejně jako na obyčejném kole. Avšak s motorem a baterií vám kolo nabízí pomoc, která asistuje při vašem šlapání na silnici i mimo ni. Náš průvodce vám poskytne všechny informace, které potřebujete vědět k tomu, abyste si pro sebe našli dokonalý elektrokolo.

Recenze 13 nejlepších elektrokol pro rok 2021

1. KELLYS E-Carson 50 28″ – model 2020 (pánské)

určení: trekingové, pánské ● maximální dojezd: 120 km ● průměrný dojezd: 80 km ● nominální výkon motoru: 250 W

Trekingové elektrokolo KELLYS E-Carson 50 28″ – model 2020

Trekingové elektrokolo KELLYS E-Carson 50 28 “(model 2020) je zajímavé hlavně z pohledu velmi dobrého konstrukčního řešení. Rámová baterie, středový pohon a hydraulické kotoučové brzdy mluví za všechno. Elektrokolo má také velmi slušný dojezd (maximální 120 km).

Co se týče výkonu, tak na městské přesuny je 250 W akorát, více ani nevyužijete, na delší cesty mimo by se hodil i vyšší (kolem 350 W). Jinak mu není co vytknout, výbava klasická – nechybí blatníky, světla, nosič, i stojan… Disponuje také devíti převody, což je mezi městskými koly docela dost, asistenční režimy má však jen tři namísto obvyklých pěti. Samozřejmě, že takové parametry o něco zvednou cenu elektrokola, ale stále je poměr cena / provedení a kvalita na vysoké úrovni.

Výhody

 • rámová baterie
 • motor uprostřed
 • hydraulické brzdy
 • odpružená vidlice
 • vynikající jízdní vlastnosti

Nevýhody

 • vyšší cena
 • výkon nelze zvýšit
 • absentuje USB konektor

Verdikt: Elektrokolo, které je akurátní jako na cestu po městě, tak i na delší výlety.

Naše hodnocení:

Cena: 49 990 Kč

Ukázat nabídku
Detail


2. Kellys Theos i50 27,5″ – model 2020 (unisex)

určení: horské, unisex ● maximální dojezd: 150 km ● průměrný dojezd: nespecifikováno ● nominální výkon motoru: 250 W

Celoodpružené elektrokolo Kellys Theos i50 27,5″ – model 2020 – AKCE

Kellys Theos i50 je celoodpružené elektrokolo vhodné i do toho nejnáročnějšího terénu. Zvládne sjezdy i kopce, při kterých se “do práce” zapojí středový motor Shimano STEPS E7000 s výkonem 250 W. Baterie je v tomto případě umístěna optimálně – kompletně integrovaná v robustním rámu s kapacitou až 630 Wh.

Odpružené vidlice mají zdvih 150 mm a 27,5 “kola představují ideální kompromis mezi ovladatelností a rychlostí kola. Vysoce účinné hydraulické brzdy zajistí maximální bezpečnost jezdce, 10 převodů a maximální dojezd 150 km, dělají z tohoto elektrokola ideál pro sportovní nadšence.

Výhody

 • celoodpružené kolo
 • vysoká kapacita baterie
 • hydraulické brzdy
 • 10 převodů
 • kvalitní komponenty
 • dlouhý dojezd

Nevýhody

 • vyšší cena

Verdikt: Horská cyklistika s tímto modelem bude opravdu velká zábava.

Naše hodnocení:

Cena: 92 990 Kč

Ukázat nabídku
Detail

Pro náročné


3. Leader Fox Induktora (unisex)

určení: unisex ● maximální dojezd: 120 km ● průměrný dojezd: 80 km ● nominální výkon motoru: 250W

Leader Fox Induktora (unisex)

Městské unisex kolo Leader Fox induktor byl novinkou roku 2020. Hliníkový rám má odpruženou přední vidlici, kolo je vybaven kotoučovými brzdami a 28 palcovými koly,. 16 Ah (576Wh) baterie je umístěna na zadním nosiči. Součástí balení je rychlonabíječka s nabíjecím proudem 3A, který oproti předchozím 1,8 A signifikantně zkrátí dobu nabíjení. Kolo pohání zadní motor Bafang s nominálním výkonem 250W a max.výkon 350W. Kolo disponuje systémem BMS, který se ovládá tlačítkovým ovladačem na řídítkách a barevným LCD displejem, který kromě toho zobrazuje i nastavení jiných funkcí, jako např. funkci WALK nebo zobrazení aktuální, maximální, průměrné rychlosti, vzdálenosti nebo stav nabití baterie.

Výhody

 • rychlé nabíjení
 • kompletní blatníky
 • kotoučové brzdy
 • i starší lidé bez problémů nasednou

Nevýhody

 • trocha těžký

Verdikt: Městské kolo České výroby vhodný pro každého.

Naše hodnocení:

Cena: 29 990 Kč

Ukázat nabídku
Detail

Lidová volba


4. Leader Fox Altar (pánský)

určení: pánský ● maximální dojezd: 150 km ● průměrný dojezd: 120 km ● nominální výkon motoru: 250W

Leader Fox Altar 2018

Leader Fox Altar je vylepšená verze již existujícího modelu. Přichází s odpruženou přední vidlicí a lehkým, ale odolným hliníkovým rámem a kotoučovými brzdami. Středový motor s vysokým točivým momentem je napájen rychlonabíječ baterií značky LG. Kromě toho motor disponuje tzv. torzním snímačem síly, který reguluje otáčky v závislosti na šlapání do pedálů. O všech aktuálních nastaveních vás informuje barevný LCD displej. Praktickým detailem je USB vstup, pomocí kterého si můžete nabít telefon, nebo navigaci. Kolo nabízí 5 režimů elektronické asistence.

Výhody

 • dobrý dojezd
 • silný motor
 • sportovní design

Nevýhody

 • pomalý start systému

Verdikt: Designově povedený kolo s výkonnou baterií, vhodný na vozovku i do terénu.

Naše hodnocení:

Cena: 57 580 Kč

Ukázat nabídku
Detail


5. 4EVER Ennyx 2 29″ – model 2019 (unisex)

určení: horské, unisex ● maximální dojezd: 120 km ● průměrný dojezd: nespecifikováno ● nominální výkon motoru: 250 W

Horské elektrokolo 4EVER Ennyx 2 29″ – model 2019 – AKCE

Horské elektrokolo 4EVER Ennyx 2 z dílny špičkového českého výrobce je připraveno na jakoukoliv zátěž. Disponuje totiž moderní konstrukcí rámu s vyváženým těžištěm, středovým motorem BROS s výkonem 250 W s vysokým točivým momentem i vysokokapacitní baterií. Kvalitu a spolehlivost také podtrhují komponenty od světoznámých cyklistických značek – proto například ve výbavě nechybí špičková odpružená vidlice RockShox, či řazení Shimano s 10 převody.

Elektrokolo má hliníkový rám, odpruženou vidlici a 29 “kola (s plášti Schwalbe pro vyšší jízdní stabilitu kola). Displej cyklopočítače během jízdy zobrazuje m.j. okamžitou, maximální a průměrnou rychlost, rovněž celkovou a denní ujetou vzdálenost.

Výhody

 • vhodný i do náročnějších terénů
 • silný motor i baterie
 • odpružená vidlice
 • kvalitní komponenty
 • pohon i baterie uprostřed kola

Nevýhody

 • vyšší cena

Verdikt: Horské elektrokolo vhodné na celoroční vycházky za každého počasí.

Naše hodnocení:

Cena: 60 990 Kč

Ukázat nabídku
Detail

Zlatá střední cesta


6. Leader Fox Denver (dámský)

určení: dámský ● maximální dojezd: 110 km ● průměrný dojezd: 70 km ● nominální výkon motoru: 250W

Leader Fox Denver (dámský)

Leader Fox Denver je je dámský elektrokolo s lehkým hliníkovým rámem odpruženou přední vidlicí, 28 palcovými koly a novinkami – centrálním motorem Bafang MODEST, který je vybaven snímačem otáček a integrovanou rychlonabíječ rámovou baterií. Praktický USB výstup umožní nabíjení telefonu nebo navigace. Nový motor je zárukou plynulého a tichého chodu a dostatečného výkonu i v případě stoupání. Maximální dojezd na plně nabitou baterii je 110 kilometrů. Všechny potřebné informace vám poskytne přehledný LCD displej. Kolo nabízí 5 režimů asistence a funkci WALK.

Výhody

 • výkonný motor
 • USB vstup
 • různá barevná provedení

Nevýhody

 • větší rozměry, než byste od 19 rámu čekali

Verdikt: Kvalitní a výkonný dámské kolo za přiměřenou cenu.

Naše hodnocení:

Cena: 47 900 Kč

Ukázat nabídku
Detail


7. Devron 20124 20″ – model 2019 (unisex)

určení: skládací, unisex ● maximální dojezd: 60 km ● průměrný dojezd: nespecifikováno ● výkon motoru: max. 250 W

Skládací elektrokolo Devron 20124 20″ – model 2019

Skládací elektrokolo Devron 20124 je cenově dostupný model “skládačky”. Na krátký výlet, do práce či do školy vás odveze pohodlně, přičemž jeho maximální dojezd 60 km je v této kategorii běžná hodnota. Baterie je integrovaná v rámu (z hlediska těžiště je to lepší), pohon kola je pro změnu zadní, takže třeba očekávat i jeho dřívější opotřebení.

Nečekejte hydraulické brzdy, ale klasické čelisťové “V”, takže do terénu s tímto kolem velmi neriskujte. Konstrukce je z duralu, velikost kol 20 ” je klasika při skládacích kolech. Nosnost jezdce do 120 kg a hmotnost elektrokola 25 kg ničím nevybočuje z průměru v kategorii.

Výhody

 • dostupná cena
 • standardní výbava
 • klasický design
 • dlouhá sedlovka

Nevýhody

 • kratší dojezd
 • bez odpružené vidlice

Verdikt: Skládací elektrokolo, který má vše co má mít, s relativně dostupnou cenou.

Naše hodnocení:

Cena: 26 990 Kč

Ukázat nabídku
Detail

Lidová volba


8. Conway ECC 300 28″ – model 2017 (pánské)

určení: horské, pánské ● maximální dojezd: 120 km ● průměrný dojezd: nespecifikováno ● nominální výkon motoru: 250W

Pánské trekingové elektrokolo Conway ECC 300 28” – model 2017 – AKCE

Conway ECC 300 je pánské trekingové elektrokolo, které navzdory tomu, že se jedná o starší model, vyniká hned několika parametry. Plusem je baterie Bosch s kapacitou 500 Wh a výkon motoru 250 W, které zajistí solidní dojezd až 120 km.

Elektrokolo také disponuje 19 “hliníkovým rámem s odpruženou vidlicí, 28″ koly a klasickou výbavou (přední a zadní světlo, praktický nosič na zadním kole, hliníkový stojan a blatníky). 10 stupňová převodovka (Shimano) s páčkami na řídítkách je samozřejmost. Všechny potřebné informace zobrazuje přehledný LCD displej Bosch Intuvia.

Výhody

 • silný motor i baterie
 • 10 stupňová převodovka
 • slušný dojezd a výbava
 • dobrý poměr cena / výkon

Nevýhody

 • ne pro náročnější terén
 • starší model

Verdikt: Elektrokolo do města i do přírody s mírnějším terénem v kvalitním provedení.

Naše hodnocení:

Cena: 60 290 Kč

Ukázat nabídku
Detail

Zlatá střední cesta


9. Apache Matto Bosch Active Plus (unisex)

určení: pánské, krosové ● maximální dojezd: 160 km ● průměrný dojezd: 85 km ● nominální výkon motoru: 250 W

Elektrokolo cross Apache Matto Bosch Active Plus 400 Wh černá 2018, 21″

Elektrokolo Apache Matto Bosch Active Plus je nejzajímavější svým dlouhým dojezdem – maximálních 160 km (průměrných 85 km) je opravdu solidní číslo. To vše díky silné rámové baterii s kapacitou 482 Wh. Nosnost má 120 kg, což je při elektrokolech víceméně standard.

Zvládne i náročnější terén díky odpružené vidlici a kotoučové brzdy zajišťují vysokou míru bezpečnosti jezdce. K dispozici máte 9 převodových stupňů, 5 režimů asistence a režim Walk. Typicky krosové kolo však neoplývá velkou výbavou, kolo nemá světla, nosič ani blatníky. Ovládací panel s tachometrem však nechybí.

Výhody

 • dobrý dojezd
 • dobrá výdrž baterie
 • nízká hmotnost (20 kg)
 • středové umístění motoru a baterie

Nevýhody

 • vyšší cena
 • slabší výbava (nemá světlo, nosič, blatníky…)

Verdikt: Kompaktní krosové elektrokolo s dlouhým dojezdem.

Naše hodnocení:

Cena: 51 290 Kč

Ukázat nabídku
Detail


10. Crussis e-Guera 7.4 2019

určení: unisex ● maximální dojezd: 120 km ● průměrný dojezd: neudává ● nominální výkon motoru: 250W

Crussis e-Guera 7.4 2019

Crussis e-Guera 7.4 2019 je horské kolo v atraktivním barevném i designovém provedení. Jde o modelovou řadu pro rok 2019. Nabízí 5 stupňů elektrické asistence + funkci asistenta chůze, které můžete nastavit na barevném displeji na řídítkách. Středový motor Bafang Mx Drive a částečně integrovaná baterie jsou zárukou ideálního vyvážení, což přispívá ke stabilitě a bezpečnosti jízdy. Velké 27,5 palcová kola jsou garancí ideálních jízdních vlastností i náročnějším terénu. Vidlice je uzamykatelná z řídítek.

Výhody

 • povedený design
 • kvalitní provedení
 • skvělý výkon

Nevýhody

 • motorek je hlučnější

Verdikt: Výkonný kolo, který si vás získá i svým designem.

Naše hodnocení:

Cena: 39 990 Kč

Ukázat nabídku
Detail


11. Leader Fox Bend (dámský)

určení: dámský ● maximální dojezd: 150 km ● průměrný dojezd: 120 km ● nominální výkon motoru: 250W

Leader Fox Bend (dámský)

Leader Fox Bend je dámské kolo v sportovním designu. Je zástupcem již druhé generace nejprodávanějšího modelu roku 2020. Druhá generace přichází s novinkami, mezi které patří integrovaná rámová LG baterie, praktický USB výstup a rychle nabíječka, která podstatně zkrátí dobu nabíjení baterie. Středový motor Bafang Max Drive má vysoký točivý moment je vybaven torzním snímačem síly šlapání. Kolo nabízí 5 režimů elektrické asistence a funkci WALK. Všechny nastavení vidíte na přehledném LCD displeji s podsvícením.

Výhody

 • vysoké řídítka – pohodlně se sedí
 • dobrý dojezd
 • sportovní design

Nevýhody

 • slabší výbava kola

Verdikt: Elegantní sportovní elektrokolo oceníte především při jízdě v prudkém stoupání na silnici.

Naše hodnocení:

Cena: 57 580 Kč

Ukázat nabídku
Detail


12. Apache Matto E7 (unisex)

určení: unisex ● maximální dojezd: 100 km ● průměrný dojezd: neudává ● nominální výkon motoru: 250W

Apache Matto E7 (unisex)

Apache Matto E7 je krosové unisex kolo, které zvládne i dlouhé a náročné trasy díky konstrukci a geometrii rámu, jakož i motoru v zadním kole. Motor 8FUN je napájen LG baterií LG 36V / 13Ah. Na jedno nabití projdete s kolem až 100 kilometrů. Systém kola ovládáte pomocí LCD displeje zabudovaného v řídítkách. O komfort při jízdě se postará snížený rám, ergonomické gripy a sportovní sedlo. K výbavě patří i přehazovačka Shimano se sedmi stupni a odpružená vidlice, která se dá uzamknout.

Výhody

 • přehledné ovládání
 • dobrá výdrž baterie
 • rozumná cena

Nevýhody

 • nemá světlo a blatníky
 • nastavení času vypnutí displeje

Verdikt: Model, který nabízí k ceně více než adekvátní výkon.

Naše hodnocení:

Cena: 31 990 Kč

Ukázat nabídku
Detail


13. Cube Reaction Hybrid Pro 500 (unisex)

určení: unisex ● maximální dojezd: 150 km ● průměrný dojezd: 80 km ● nominální výkon motoru: 250 W

Cube Reaction Hybrid Pro 500 (unisex)

Cube Reaction Hybrid Pro 500 je vybaven motorem Bosch Performance Line CX, který je vyroben speciálně pro terénní elektrokola. Díky němu, komponentům Shimano a rámu ze slitiny Aluminium Superlite hravě zvládne i strmé horské terény. Motor má 4 režimy síly pohonu s ovládáním na řídítkách. Motor je napájen baterií Bosch, která patří mezi nejlehčí na trhu – váží pouze 2,5 kg a je uzamykatelná. Nabije se za 3,5 hodiny a nemá paměťový efekt, můžete ji nabíjet kdykoliv. Součástí balení je i nabíječka Bosch.

Výhody

 • dlouhý dojezd
 • kvalitní komponenty
 • čistý, jednoduchý design

Nevýhody

 • cena
 • nemá světlo a blatníky
 • pro někoho pláště šířky 2.6

Verdikt: Pokud přivřete oči nad cenou, se zbytkem budete zaručeně spokojeni.

Naše hodnocení:

Cena: 69 990 Kč

Ukázat nabídku
Detail

Pro náročné


Průvodce výběrem nejlepšího elektrokola

Elektrokola se stávají stále populárnějšími na celém světě, protože stále více lidí hledá efektivní, cenově dostupné a ekologické způsoby dopravy. V posledních letech prodej elektrických kol v Asii vystřelil do výšek, především v Číně, která se stala světovým lídrem ve výrobě i používání elektrických kol, s roční produkcí více než 30 milionů kusů. V Evropě – druhý největší trh s e-koly – se popularita elektrického kola neustále zvyšuje. V roce 2006 se v celé Evropě prodalo přibližně 98 000 elektrických kol. O deset let později se tento počet zvýšil na téměř 1,7 milionu.

Průvodce výběrem nejlepšího elektrokola

Výrazné zlepšení technologií a možností elektrických kol, jakož i rychlý nárůst jejich popularity v posledních letech způsobily, že vyhlídky na vlastnění a jízdu na elektrickém kole jsou mimořádně vzrušující. Ať už jsou používány lidmi, kteří hledají způsob šetrně redukovat váhu, staršími cyklisty, kteří hledají dostupnější způsob, jak si vychutnat klidné výlety na kole, lidmi, kteří se pokoušejí zjednodušit každodenní dojíždění do práce, ekologicky uvědomělými lidmi, kteří doufají, že sníží emisní stopy, nebo kýmkoliv mezi tím, zdá se stále více pravděpodobné, že elektrokola změní způsob, jakým lidé přemýšlejí o kolech.

Co dělá elektrokolo jedinečným?

Pro mnohé lidi je věc, která dělá elektrický kolo obzvláště zajímavým a vzrušujícím, jeho status unikátního typu hybridního dopravního prostředku, který efektivně překrývá svět kol poháněných nohama a motorových dopravních prostředků. Tato kombinace dělá e-kolo obzvláště užitečným, přitažlivým a přístupným různorodému okruhu jezdců. Zatímco elektrická kola mají mnoho podobností s běžnými koly a motorizovanými dvoukolovými vozidly, jsou v konečném důsledku samostatná třída.

 

Který typ elektrického kola je pro vás ten pravý?

Jste vášnivým mountain bikerům, nebo máte rádi jen klidné nedělní „šlapání”? Chcete jít do práce každý den na kole? Elektrická kola jsou navrženy pro různé lidi a pro různé účely. Je na vás, abyste rozhodli, co je pro vás nejdůležitější a co vůbec není důležité. Existuje tolik modelů, že nejprve byste měli zvážit, kde budete nejčastěji jezdit na vašem e-kole. Elektrokola jsou zaměřeny na různé druhy aktivit. Otázka, kterou si musíte položit před vstupem do obchodu je, jaké použití kola budete preferovat.

 

Elektrokolo městské Lectron Citana MX 2019

Městská kola

Městská kola, někdy i dutch nebo cargo kola, využijete v městských oblastech. Obvykle nabízejí vzpřímenější polohu, která je na pocit přirozená a jezdíte v ní bez námahy. Běžné vlastnosti zahrnují blatníky, koše a posunuté řídítka. Často přicházejí v atraktivním designu, uhlazených barevných schématech a jezdí se na nich velmi pohodlně. Dalším aspektem, který může oslovit některých lidí je, že městská kola často přicházejí se sníženým rámem. Zjednodušuje to sesednutí i nasednutí na kolo. Cargo kola jsou obvykle městská kola s delšími rozvory, které nabízejí více zavazadlového prostoru. Městská kola jsou však nevhodné na dlouhé vzdálenosti, rychlou jízdu nebo jízdu v kopcovitém terénu.

 

trekking/cross elektrokolo Lectron Voyager RX 2019

Trekingová / krosová kola

Pokud milujete víkendové výlety do přírody, ale během týdne se musíte dostat do práce, odpovědí, kterou hledáte, může být takový hybridní elektrokolo. Vhodné pro delší fitness jízdy, mají tato kola ploché řídítka. Umožňují jezdci jezdit rychleji, ale nejsou vybaveny na nošení těžkých břemen.

 

horské elektrokolo Lovelec Ascend 2019

Horská kola

Ano, správně! Svoje oblíbený horské kolo můžete zkombinovat s úžasným výkonem elektrického motoru. Pokud je vaším hlavním cílem dosáhnout rychlosti na trati, pak je pro vás eMTB (e-mountain bike) ideální. Se širokými plochými řídítky, předním a někdy i zadním odpružením spojeným s těžkými kotoučovými brzdami jste připraveni na divokou offroad jízdu! Štoplíkové pneumatiky jsou základem horského kola, což ho činí o něco méně efektivním pro jízdu na silnici. Ale přilnavost na volném štěrku a prašných plochách je výrazně zlepšená.

 

skládací elektrokolo Apache Tocho 2019

Skládací kola

Nekonvenčním typem elektrokola je skládací kolo. Skládací kola dělají to, co naznačuje jejich název – mohou se složit! Je to skvělé, když je potřebujete naložit na autobus nebo na vlak, nebo jej uložit doma nebo v kanceláři. Motor a baterie přidávají kolu významné množství váhy a to může dělat tento typ elektrokola těžkopádným. Obyčejně se velmi podobají městskému kolu.

 

Motor

Většina současných e-kol je vybavena motorovým systémem, který se skládá z pohonné jednotky, baterie, kabelů a řídící jednotky. Obvykle to vše pochází od jednoho dodavatele, jako jsou Shimano, Bosch nebo Yamaha, ale některé značky začaly integrovat i své vlastní jednotky. Výkon motoru (točivý moment), velikost baterie a asistenční režimy jsou obvykle laděny pro zamýšlené použití kola. Existují dva hlavní styly e-kol:

 • s motorem na zadním náboji (někdy retrofitované e-kola mají motor v předním náboji) Tyto motory jsou často dostupné jako sady na přestavbu a mohou být namontovány na tradiční kola a znamenají levnější možnost.
 • s motorem namontovaným na rámu ve spodní konzole (mezi klikami), běžně označovaný jako motor Pedelec. Nabízí lepší kvalitu jízdy, účinnost a další nastavení, které využívají více standardizovaných částí. Hlavní výhodou těchto motorů oproti motorům poháněnými nábojem je, že mají snímač, který detekuje, jak těžko šlapete na pedály, takže pohonná jednotka může změřit míru odpovídající asistence.

 

Přístup

Vzdálenost, kterou elektrokolo přejde na jedno nabití baterie se nazývá dojezd. Je to pravděpodobně nejdůležitější specifikace. Pokud například zdoláváte velký kopec, zaručeně nechcete v jeho polovině vyčerpat šťávu. Bez elektřiny je elektrokolo jen jedeno těžký kolo. Dojezd závisí na kapacitě baterie, rychlosti, váhy, profilu trati, úrovně asistence, kterou si vyberete a procentního podílu daného výkonu. Pokud budete dělat jen deset kilometrů denního dojíždění do práce, nepotřebujete dojezd 70 km. Přesto byste si ale měli koupit kolo s vyšším dojezdem než je nezbytně nutné, protože dojezd se snižuje v důsledku stárnutí baterie a ztráty její kapacity.

Dojezd na jedno nabití se může lišit v závislosti na tom, jaký stupeň asistence zvolíte, jakož i na typu terénu, který procházíte – kopcovité oblasti s velkým strmým sklonem vyčerpají baterii mnohem rychleji než ploché oblasti. Další faktory, které mohou způsobit namáhání baterií, jsou hmotnost jezdce, povětrnostní podmínky a stav vozovky, nebo terénu. Většina cyklistů je schopna udělat 30-120 km na jedno nabití.

 

Baterie a nabíjení

Doby nabíjení baterií se liší mezi výrobci, modely a typy baterií, ale typické nabití trvá mezi 4-8 hodinami. Baterie vyšší kvality jako jsou Li-Ion a NiMH se rychleji nabíjejí, zatímco akumulované olověné baterie (SLA) se budou nabíjet 6-8 hodin. Počáteční nabíjení jakéhokoliv druhu může trvat až 12 hodin. Lithium-iontové baterie jsou už všude, takže není žádným překvapením, že napájejí i elektrokola. Dražší e-kola mají vylepšené baterie, které jsou lehčí, nabíjejí se rychle a déle vydrží. Kvalita baterie dělá rozdíl mezi kolem a kolem, proto hledejte spolehlivou baterii od výrobce s dobrou reputací. Typy baterií určují i celkovou životnost vašeho zdroje energie.

➡️ Životnost baterií

 • Lithium-iontové (Li-Ion) baterie přibližně 700 -1000+ nabíjení
 • NiMH baterie asi 500 -700 nabíjení
 • akumulované olověné baterie (SLA) 300 – 500 nabíjení

Chcete-li prodloužit životnost baterie, pravidelně a bezpodmínečně ji nabijte po každém použití. Pokud ukládáte váš ebike na delší dobu, baterie a nabíječka by měly skladovat při teplotách nad bodem mrazu a nabíjet každé 4 týdny. Čím déle bude baterie vybitá, tím rychleji se redukuje životnost a baterie ponechány nenabité déle než 4 týdny přejdou do režimu spánku a potenciálně neplatné záruky.

 

Úrovně elektrické asistence

Na většině moderních elektrických kol si můžete vybrat mezi několika, často pěti, různými úrovněmi asistence, které diktují, kolik pomoci vám poskytne motor. Jsou volitelné většinou z ovládání na rukojetích, které je vybaveno i LCD displejem, který poskytne i praktické údaje jako má rychlost, ujetá vzdálenost a stav baterie. Čím je vyšší úroveň asistence; tím je kratší dojezd kola, takže při delších cestách je nejlépe vybrat nízkou úroveň a zvýšit ji, když potřebujete trochu extra pomoci.

 • nejnižší nastavení se běžně označuje jako režim Eco. Je typicky optimalizované speciálně pro dojezd, který většina výrobců uvádí jako maximální a teoreticky je vyšší než 100 km. V režimu Eco se úrovně pomoci mohou pohybovat mezi 25-80%. To znamená, že při každém záběru pedálu bude hnací jednotka poskytovat dodatečné 25-80% navíc, až do 250 wattů nebo 25 km / h. Eko režim je nejvhodnější pro ty, kteří chtějí maximalizovat dojezd svého e-kola a je často nejvhodnější pro použití na plochých terénech.
 • v normálním režimu se úroveň asistence hýbe okolo 100 -150%. Dojezd je redukován zhruba na polovinu při použití tohoto přídavného výkonu.
 • nejvyšší úroveň asistence vám předvede čeho jsou elektrokola skutečně schopné. Při výběru nejvyšší úrovně strmé stoupání ani neregistrujete. U jednotek, které poskytují maximální pomoc nad 200%, je vyšší výkon dokonale přizpůsoben temperamentní jízdě při vyšší kadenci. S velkou silou přichází snížený dojezd, proto tento režim je nejlépe využívat šetrně a jen pro krátké cesty. Všechny elektrické kola přestávají poskytovat asistenci při rychlosti kolem 25 kilometrů za hodinu.

 

Kde koupit, jaká je cena a které značky jsou nejoblíbenější

Nyní, když jste se seznámili se základními faktory, které při koupi třeba brát v úvahu a přišli jste na to, proč jsou elektrokola pro mnohé lidi na celém světě jedinečným a efektivním způsobem dopravy, určitě vás zajímá, jaké jsou skutečné náklady na nákup elektrického kola. Dobré elektrokola nejsou levné. Nejlevnější elektrokola jsou obvykle velmi základní modely a jak dlouho byste s nimi byli spokojeni? Průměrný kolo s kvalitním rámem, funkčními brzdami, odpružením a dalšími komponenty je drahý. Při koupi elektrického kola musíte utratit podstatně více peněz i kvůli motoru. Takže nenechte se odradit vyšší cenou, kvalitní kolo vydrží mnohem déle. Pokud byste přece jen chtěli trochu ušetřit, stojí za to podívat se co nabízí bazar Bazoš. Už tradičně, komplexní přehled o nabídce trhu a recenze jednotlivých modelů poskytne Heuréka. Nás pro rok 2021 zaujaly modely značek Leader Fox a Crussis.

 

Elektrokola Leader Fox

Crussis elektrické motory

Česká firma na výrobu jízdních kol a elektorbicyklov vznikla v roce 1996 v Českých Budějovicích a nabízí všechny druhy kol, od horských až po dětské. Najdete je v kamenných i online prodejnách. Obchodní společnost má svůj vlastní e-shop a působí nejen na Českém a Slovenském, ale i Německém a Polském trhu.

 

Crussis elektrické motory

Crussis elektrické motory

V roce 2012 vstoupila na trh nová Česká značka s kolekcí elektrokol, které pod názvem Crussis představila již v dubnu 2013 na veletrhu FOR BIKES. Nabídku postupně rozšířila i na klasické kola, především MTB a trekingová. Od roku 2015 spustila vlastní výrobu koloběžek Crussis, jejichž rám a designové detaily jsou chráněny patentem.

 

Jak jezdit bezpečně na elektrokole?

Elektrická kola jsou populárnější než kdykoliv předtím, hlavně v řadách starších lidí, kteří jsou hlavní hnací silou poptávky. Je to způsob, jak dosáhnout aby cyklistika byla přístupnější pro seniory, osoby se zdravotním postižením a kohokoliv, kdo by se mohl zdráhat jezdit na konvenčním kole. Samozřejmě, rozšířením elektrokol vzniká i riziko nehod a cyklistické smrti a vynořuje se nová otázka bezpečnosti. Všichni, kteří se zajímají a zvažují nákup e-kola, by se měli naučit, jak zvládnout tento nový druh kol. E-kola jsou často mnohem těžší než běžné kola, dosahují výše nejvyšší rychlosti a dělají obvykle zvládnutelné rohy a překážky nebezpečnějšími.

 

6 tipů pro zvýšení bezpečnosti jízdy

⭐ 1. Věnujte větší pozornost dopravě

Každý cyklista by měl věnovat pozornost toku provozu, ale je to ještě důležitější na e-kole. Řidiči nemohou očekávat, že cyklista dosáhne na cestě 30 km rychlost a na druhé straně si musí uvědomit, že vybití baterie může vést k potenciálně nebezpečným scénářem. Jelikož elektrická kola se stávají stále oblíbenějšími, ostatní účastníci silničního provozu budou muset změnit kalibraci své očekávání, aby udržely bezpečnou interakci s tímto novým typem kol. Pro vás to znamená nejen přemýšlet o tom, co děláte na kole vy, ale také o tom, jak vás vnímají řidiči.

⭐ 2. Upozorněte na sebe

Součástí problému s provozem je i to, že řidiči nevědí, že kolo svištící na silnici má plus 200 wattů energie. Doporučujeme vybavit váš kolo světly a zvonkem. A nejsou to jen řidiči – možná byste byli příliš rychlí i pro chodce nebo jiných cyklistů, kteří vás nebudou slyšet a především vnímat bez zdvořilého upozornění.

⭐ 3. Kontrolujte svou rychlost

Největší chybou, kterou noví majitelé elektrokol dělají, je jít na nejvyšším stupni elektrické asistence přímo z brány. Každý je z toho samozřejmě nadšený, co jeho nové kolo dokáže, ale v první řadě je třeba se naučit jak se kolo zpráva při nižších rychlostech a až potom přepnout na turbo.

⭐ 4. Brzděte dříve

Protože máte mnohem větší rychlost a sílu za sebou, brzdění se stává ještě důležitějším. Dokonce i při kole s asistencí na nejnižší úrovni se připočítává 50 wattů k záběru pedálu. To znamená, že budete muset zpomalit před značkami Stop a přechody mnohem dříve, než byste brzdily na klasickém kole. Seznamte se s brzdami a jejich relativní silou, abyste mohli lépe posoudit nejbezpečnější čas k zahájení zpomalování.

⭐ 5. Pozor při nasedání a sesedání

Pro seniory, nebo i pro mladší cyklisty s problémy s pohyblivostí je nasedání a sesedání z kola rizikovým úkonem, při kterém se vyskytují mnohé zranění. Je to i částečně kvůli hmotnosti kola – 10 kilogramů navíc může způsobit, že se kolo převrátí a zraní jezdce. Ujistěte se, že rám, který si koupíte umožní pohodlné nasedání i sesedání. Pro některé to může znamenat hledání sníženého rámu (nejen pro dámy!) Nebo standardního rámu s větším sklonem.

⭐ 6. Pamatujte, je to kolo

Pády se mohou stát na jakémkoliv kole, ale elektrokola stojí za zmínku z důvodu vyšší rychlosti. Havárie, které se stanou by se však pravděpodobně staly i na konvenčních kolech. Proto, když jste venku, nezapomeňte zachovat standardní bezpečnost používání kol.

Do testu jsme vybrali Elektrokola pouze z ověřených eshopů

Ohodnoťte náš test:

Elektrokola v našem katalogu

Autor článku
Redakce CestakBydlení.cz

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.