Pěstujeme trvalku Osteospermum nebo Africkou sedmikrásku

Georgina Babinová Téma
18. července 2022 0

Prostý a jednoduchý strukturou, vibrující a oslnivý barvou, Osteospermum, známý jako „Africká sedmikráska“ pochází, ne překvapivě, z Afriky az ničeho nic se dostal do stoupajícího oblouku popularity v našich zahradách. A ne náhodou. Tato úžasně kvetoucí rostlina nejenže přináší radost pro naše oči a duši, ale je také nenáročná na pěstování a rovněž nenáročná na péči.

Paprskovka - kapská kopretina - Osteospermum eclonis asti mix - semena paprskovky - 6 ks
Paprskovka – kapská kopretina – Osteospermum eclonis asti mix – semena paprskovky – 6 ks

Velké květy v odstínech bílé, růžové a purpurové kvetou od léta do podzimu. Odrůda Asti je velmi odolná vůči teplu a suchu a její 3 barvy se krásně kombinují. Všechny se mohou pochlubit tmavomodrým středem, obklopeným dlouhými okvětními lístky. Květy dosahují šířky asi 5 cm, s těsně umístěnými okvětními lístky přímo na dlouhých tuhých stoncích.

85 Kč
Paprskovka - kapská kopretina - Osteospermum eclonis asti mix - semena paprskovky - 6 ks v eshopu Heureka.cz

 

Osteospermum – charakteristika

Osteospermum je krásná květina, obyčejná i exotická zároveň. Jak už název napovídá, tento rod pochází z Afriky, konkrétně z jižních oblastí a také z Arabského poloostrova. Navzdory vzdálenému původu se tyto květiny staly velmi oblíbenými a zdobí sezónní záhony po celé zemi. To, co je na nich nejpozoruhodnější, je nepochybně zbarvení, o kterém bylo známo, že při prvním uvedení rostliny v Evropě vyvolalo ne málo zdvižených obočí.

Na rozdíl od mnoha květin běžně u nás pěstovaných jsou okvětní lístky Osteospermum zbarveny do odstínů purpurové, oranžové a bílé a připomínají jakoby metalickou barvu. Díky tomu je rostlina velmi poutavá, ať už v květináči, nebo jako součást záhonu. Většina květin má hluboce fialovo-modrý střed, ale novější hybridy přicházejí se sytě žlutým středem. Nehledě od tohoto exotického zbarvení jsou tyto květiny podobné sedmikráskám a nabízejí známý a oblíbený pohled na úzké okvětní lístky vyzařující kolem středového disku. Období kvetení začíná obvykle na začátku jara a bude trvat až do podzimu, pokud počasí během léta nebude příliš horké.

Osteospermum je znám, že produkuje květiny, které se v noci zavírají. Jako vedlejší účinek tohoto mechanismu, zamračené a deštivé dny nemusí lichotit této exotické kráse. Mnozí zahrádkáři jsou však přesvědčeni, že to těmto plachým květům jen dodává okouzlující kvalitu a vytváří záhony, které se pozitivně otevírají, když přijde dobré počasí.

Včela na květu Osteospermum

Nádherné květiny Africké sedmikrásky lákají i opylovače

 

➡️ Těžko ho zařadit

Je to polokřik, nebo keř? Trvalka nebo letnička? Těžko určit, africká sedmikráska je všechno v jednom!

Druhy Osteospermum jsou trvalky, ale rostlina byla hybridizována a pěstována pro okrasné účely a nyní je většina kultivarů jednoletých. Aby byl zmatek ještě větší, někdy se trvalky pěstují jako letničky, zatímco letničky, v závislosti na jejich odolnosti nebo podnebí se stávají trvalkami. U nás, zda je Osteospermum „trvalkou“ nebo „letničkou“, závisí jednoduše na tom, zda dokáže přežít zimu. Osteospermum ecklonis a Osteospermum jucundum jsou dva druhy, které to zvládnou, a proto mohou být a často jsou trvalkami v našich zahradách.

A když je Osteospermum trvalka, roste jako keř. Obvykle jeden stonek nese jeden květ, ale některé kultivary produkují bujné chocholíky. Květy se skládají z výrazného centrálního disku a okvětních lístků. Okvětní lístky většiny odrůd jsou obvykle ploché a úzké, ale některé mají zkroucené okvětní lístky ve tvaru lžíce. Osteospermum by neměl být zaměňován s příbuznou rostlinou Dimorphoteca, ale často tomu tak je.

Dimorphoteca

Osteospermum si často mýlíme s rostlinou Dimorphoteca – známou jako dvoutvárník, nebo zlatokvět

 

➡️ Závratná rozmanitost

Některé druhy, jako například Osteospermum ecklonis, dosahují výšky až jeden metr, ale na rozdíl od toho podkřik Osteospermum ‘Cannington Roy’, podobně jako Osteospermum ‘Snow Pixie’, dorůstá jen do 15 centimetrů – pouze o 5 centimetrů více, než je délka listů O. ecklonis !

Když už mluvíme o listech, rozmanitost v rámci Osteospermum se týká i této části rostliny. Listy jsou kopinaté nebo vejčité, se zubatými nebo celistvými okraji, v závislosti na druhu nebo kultivaru. Kromě toho jeden a tentýž druh, například Osteospermum ecklonis, může podukovat listy různých morfologií! Obecně zubaté listy naznačují odolnou odrůdu. Takové odrůdy, místo aby rostly vzpřímeně, se obvykle šíří podél země a vytvářejí shluky.

Africká sedmikráska má asi 70 druhů a rostoucí počet kultivarů; uvádí se více než 900 odrůd. Mnohé z těchto odrůd jsou pozoruhodné nejen květinami, ale dokonce i středovými kotouči, které někdy poskytují jemný kontrast k okvětním lístkům, nebo mají syté nebo kovové barvy, které jsou atraktivní samy o sobě. Některé odrůdy mají dvoubarevné disky; jiné mají okvětní lístky v odstupňovaných odstínech.

 

💡 TIP na produkt - Paprskovka Sunset Shades - Osteospermum - semena paprskovky - 6 ks
Paprskovka Sunset Shades – Osteospermum – semena paprskovky – 6 ks

Zachyťte západ slunce po celou sezónu. Bohaté květiny v klidných odstínech žluté, oranžové, tmavě červené a lososové. Kompaktní hábit pro květináče nebo zahradu. Odolnost vůči povětrnostním vlivům udržuje tuto rostlinu zářící od začátku léta až do prvních mrazů.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Výsadba

Výsadba se doporučuje na jaře. Můžete sázet i na podzim, pokud jsou zimy ve vašem regionu spolehlivě mírné. Buďte opatrní, protože rostlina je citlivá na mrazy pod -5°C a nedokáže přežít teploty, které jsou nižší. To ovšem neznamená, že ji nemůžete pěstovat. Znamená to jen, že ji budete muset pěstovat jako letničku a každý rok na jaře vysít nová semínka. Semínka nastartujte v interiéru přibližně ve stejnou dobu jako vaše ostatní letničky, což je asi 6 až 8 týdnů před posledním mrazem ve vaší oblasti. Africké sedmikrásky potřebují světlo, aby vyklíčily, takže semena prostě musíte rozsypat na vrch půdy. Nezakrývejte je. Potom je umístěte na chladné, dobře osvětlené místo. Ke klíčení nepoužívejte teplo. Nemají to rádi.

Rostoucí sazenice osteospermum byste měli vidět asi za 2 týdny.

  • Když jsou sazenice vysoké 5 až 7,5 cm, můžete je přesadit do samostatných květináčů, aby rostly, dokud nepomine poslední mráz.
  • Po posledním mrazu je můžete vysadit v zahradě.
  • Rostlinky umístěte ve vzdálenosti 30 až 40 cm od sebe

Osteospermum nejlépe roste na slunném místě s dostatkem světla (jak je uvedeno výše, v tmavých podmínkách nemusí kvést). Proto je nejlepší vybrat místo bez stínu a zároveň přirozeně přijmout opatření proti poškození větrem. Dobře odvodněná půda vyhovuje těmto květinám nejlépe a pak kvetou od pozdního jara až do pozdního podzimu.

Většina dostupných Osteospermum je hybridizovaná, aby lépe vyhovovala našim podmínkám. Nejlepší je nechat si poradit, který kultivar bude pro vaši zahradu nejlepší. Jak již bylo zmíněno, vysazujte Osteospermum do dobře propustné půdy, jakmile jaro přinese příznivé podmínky. Osteospermum je poměrně odolný, ale bude vyžadovat počáteční péči, abyste zajistili, že půda zůstane vlhká.

 

➡️ Výsadba do květináčů

Pro pěstování v květináčích je lepší vybrat o něco větší květináč, než je obvyklé pro rostlinu takové velikosti. Květináč stejně hluboký jako široký je perfektní (30 cm). Zajistěte správnou drenáž.

 

Osteospermum je také vděčnou květinovou rostlinou

Airflor květináč
3 249 Kč
Timberflor květináč
3 299 Kč
Winegrow kvetináč
1 259 Kč
Solidflor květináč
1 469 Kč

Ukázat více

 

Péče

Po usazení se vašeho Osteospermum je důležité mít na paměti, že ačkoli upřednostňuje stálé světlo, nesnáší dobře teplo ani sucho. Abyste zabránili tomu, že rostliny budou spát a přestanou kvést, v takových obdobích zalévejte poměrně důsledně a nikdy nenechte půdu vyschnout. Pokud pěstujete Osteospermum v květináči, buďte obzvláště ostražití na sucho.

Pro optimalizaci růstu bude Osteospermum vyžadovat i pravidelný rozvrh hnojení během vegetačního období. Mělo by postačovat hnojit každých 14 dní.

Osteospermum může být dostatečně odolný na to, aby přežil zimu ve velmi chráněných polohách, ale není špatný nápad udělat si na podzim nějaké řízky, abyste si zajistili květiny pro nadcházející období.

 

 

Prořezávání

Aby byl Osteospermum zdravý a kvetoucí, pomůže vám vědět trochu o tom, jak jej ořezávat – což sestává ze zaštipování, odstraňování odumřelých hlaviček květin a ořezávání.

  • Zaštípnutí mladých afrických sedmikrásek dvakrát nebo třikrát na začátku vegetačního období vytvoří pevný stonek a plnou, huňatou rostlinu. Jednoduše zaštípněte špičky nového růstu a odstraňte stonek do druhé sady listů. Po objevení poupat už nezaštipujte rostlinu, protože byste oddálili kvetení.
  • Pravidelné odstraňování odumřelých květin, které zahrnuje zaštipování nebo odstřihnutí zvadlých květů až k příští sadě listů, je jednoduchý způsob, jak podpořit kvetení během celé sezóny. Pokud neodstraníte odumřelé hlavičky, rostlina jde přirozeně na semeno a kvetení skončí mnohem dříve, než byste chtěli.
  • Jako mnohé rostliny, i africké sedmikrásky mohou být už ve středu léta dlouhé a „nohaté“ Lehký střih udržuje rostlinu úhlednou a upravenou a zároveň podporuje nové květiny. Chcete-li dát rostlině letní účes, pomocí zahradních nůžek odstraňte třetinu až polovinu každého stonku, přičemž zvláštní pozornost věnujte starším větvím. Oříznutí bude stimulovat růst čerstvého, nového listí.

Víceletým africkým sedmikráskám prospívá každoroční řez. Koncem podzimu nebo brzy na jaře uřízněte rostlinu k zemi. Obě období jsou přijatelná, ale pokud chcete mít „uklizenou“ zahradu v zimě, prořezávejte na podzim. Na druhé straně, pokud oceňujete texturní vzhled „skeletu rostliny“, počkejte do časného jara. Pokud tak učiníte poskytnete krmivo a úkryt pro zpěvné ptáky i ochranu kořenům, zvláště když jsou izolující listy zachyceny v odumřelých stoncích.

 

Rozmnožování

Přestože pravděpodobně budete hledat sazeničky v zahradních centrech, osteospermum rychle a dychtivě roste i ze semen a řízků.

Osteospermum - odstraňování uhynulých květin

Pokud neodstraníte uhynulé hlávky květin, rostlina přirozeně přejde do semene

 

➡️ Rozmnožování ze semene

Semena nejsou ničím speciální a pokud je půda slušné kvality, budou růst. Na druhé straně tuhá, zhutněná půda jim pravděpodobně neumožní prosperovat.

Doporučujeme přidat na vrch semen velmi jemnou vrstvu kompostu, jen tolik, aby se nesmyly hadicí nebo deštěm. A když už jsme u tématu vody, nejlepší je zaměřit se na asi 2,5 cm vody za týden. Použijte konvici nebo nastavení mlhy na trysce hadice, abyste zabránili smytí semen silným proudem vody. Může být obtížné přesně změřit, kolik vody dostává vaše zahrada. Použijte dešťoměr, nebo se jednoduše spolehněte na své pocity. Nenechte půdu mezi zavlažováním příliš vyschnout a bude to v pořádku.

Když mluvíme tenká vrstva kompostu, myslíme to vážně! V ideálním případě to nebude víc než tloušťka semene. Další možností je nejprve položit tuto tenkou vrstvu kompostu a poté na ni nasypat semena. Semena můžete zasít několik centimetrů od sebe, nebo jednoduše rozsypte po ploše, kde chcete, aby rostly.

Asi tři týdny neuvidíte žádné klíčení, takže buďte trpěliví! Když vyklíčí, můžete je přeředit tak, aby mezi nimi bylo asi 20 cm prostoru.

Sázíte-li semínka osteospermu uvnitř, můžete s nimi začít 8 až 10 týdnů před posledním datem mrazu ve vaší oblasti. Potom během dvou týdnů by se měly otužovat venku.

Poslední poznámka k rozmnožování ze semen: většina osteospermum nebude vypadat jako rostlina, ze které jste sebrali semínka. Obvykle to budou hybridy.

 

➡️ Rozmnožování z řízků

Odeberte řízky ze zdravé rostliny, ale ujistěte se, že neřežete nic s již vytvořeným pukem. Hledejte listové stonky, které vyrůstají z hlavního stonku o délce asi 8 až 10 cm. Odeberte co nejvíce řízků, protože tato metoda má vysokou míru neúspěšnosti. Chcete-li proces urychlit, ponořte odříznutou část stonku do zakořeňovacího hormonu. Potom zapíchněte každý stonek do buňky naplněné vlhkým růstovým médiem. Očekávejte, že řízek bude vypadat mizerně. Během několika týdnů by měly řízky začít vytvářet dostatek kořenů, aby byly připraveny k přesazení.

Před opětovným zaléváním nechte povrch půdy vyschnout na dotek. Pomáhá to předcházet nadměrnému zalévání, které způsobí hnilobu řízků. Pamatujte, že většina půdních směsí může velmi rychle vyschnout, proto je denně kontrolujte.

Je těžké určit, kdy jsou řízky připraveny k přesazování, ale nejlepší metodou je jednoduše počkat, dokud neuvidíte, že z drenážních otvorů v buňce vyrostou drobné kořenové chloupky.

 

💡 Víte, že...

OsteospermumKdysi dávno, kdy alopatie nebyla součástí lékařské vědy, byly rostliny hlavním zdrojem léků používaných pro téměř všechny typy zdravotních problémů. Tuto starodávnou znalost bylin stále využívají mnozí lékaři k léčení zdravotních problémů. Obecně rostliny, které mají určité léčebné využití, patří do Seznamu léčivých bylin. Rostliny mají schopnost syntetizovat širokou škálu chemických sloučenin, které se používají k vykonávání velmi důležitých biologických funkcí. Mnohé okrasné rostliny mají také medicínské výhody, o kterých nevíme. A přitom je dobré znát léčivé využití všech rostlin ve vaší zahradě, i když nejsou součástí seznamu léčivých bylinek. Čaj připravený z květin Osteospermum vám pomůže při nachlazení, kašli i bolesti žaludku. Tyto zářivě zbarvené květiny můžete použít také jako ozdobu pokrmů nebo v kostkách ledu, které dodají letním nápojům další rozměr.

 

Osteospermum a jeho běžné problémy

Tato houževnatá rostlina je relativně bezproblémová a je odolná vůči škůdcům a chorobám, a to zejména tehdy, když je v dobrém zdravotním stavu a není ve stresu.

Při vysoké vlhkosti mohou Osteospermum postihnout dvě houbové choroby, peronosporu a plíseň šedá Botrytis cinerea. V každém případě okamžitě odřízněte postižené oblasti rostliny. Pokud je rostlina v interiéru, snižte vlhkost a zvyšte cirkulaci vzduchu. Je-li venku, dbejte na to, aby nebyla zakryta nebo uzavřena jinými listy.

Zatímco peronosporu nelze kontrolovat běžnými fungicidy, v rámci boje proti plísni šedé můžete po odříznutí nemocných částí potřít přilehlá místa velmi zředěným roztokem methylthiofanátu.

Dalším problémem, který může postihnout tuto rostlinu, jsou mšice. Jsou jedním z nejničivějších škůdců, protože se rychle množí a způsobují řadu škod.

  • Zkuste napadené rostliny postříkat silným proudem vody; někdy vše, co mšice potřebují, je „výbuch“, abyste je vypudili. Obvykle nejsou schopny najít cestu zpět na tutéž rostlinu
  • Neemový olej, insekticidní mýdla a zahradnické oleje jsou účinné proti mšicím, ale tyto látky musí přijít do kontaktu s mšicemi, aby fungovaly. Nezapomeňte dodržovat pokyny pro aplikaci uvedené na obalu.
  • Mšice můžete mít pod kontrolou postříkáním listů rostliny jemným roztokem vody a několika kapek saponátu. Mýdlová voda by se měla znovu aplikovat každé 2-3 dny po dobu 2 týdnů.
  • Jedna variace této směsi mýdlové vody zahrnuje kajenský pepř: Smíchejte 1 litr vody, 1 lžičku tekutého saponátu a špetku kajenského pepře. Před postřikem na rostliny neřeďte.
  • Křemelina je netoxický organický materiál, který dehydruje mšice. Upozornění: Křemelinu neaplikujte, když rostliny kvetou, protože kontakt s ní zabije opylovače, jako jsou včely a motýly.

 

Osteospermum ve vaší zahradě

Neobvyklé barvy Osteospermum z něj dělají velmi atraktivní rostlinu, ale mají také na svědomí, že je ďábelsky obtížné spárovat jej s jinými květinami. Osteospermum funguje dobře v různých zahradních nastaveních, například v květináčích a je velmi oblíbený pro sezónní záhony. Některé z keřovitějších odrůd budou fungovat dobře začleněné do hlavního záhonu, možná s jinými křovitými květy, jako je například fuchsie.

Dobrými společníky však budou také:

  • Fialka tříbarevná – miluje stejné povětrnostní podmínky jako Osteospermum, což z ní činí skvělého partnera
  • Lobulária přímořská – vypadá úžasně osázená kolem základny Osteospermum
  • Nemézie – krásně doplní Osteospermum nejen květinami, ale také příjemnou vůní

 

💡 Tip na článek

Chryzantéma

Osteospermum rozzáří vaši zahradu od jara do pozdního podzimu. Vizuál podzimní zahrady však velmi atraktivní doplní svými úžasnými květinami i chryzantémy.

Vše, co o jejich pěstování a péči potřebujete vědět, vám prozradí náš článek věnovaný těmto nádherně barevným podzimním květům.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (16 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *