Trápí vás štěnice? Máme pro vás podrobný návod, jak se jich zbavit jednou provždy

redakce Téma
24. října 2022 26

Štěnice – jak se jich zbavit? To je vážně otázka za milion. Štěnice je totiž problém, který by nechtěl řešit asi nikdo. Malé zvířátko – hmyz s velikostí 5-9 mm dokáže dokonale rozhodit celou domácnost. Jelikož je to parazit, živí se naší krví. A co je na tom „nejlepší”, navštěvuje své oběti pouze v noci. Přes den se skrývá co nejblíže ke svému hostiteli. S jejím zničením je ale problém. Štěnice se umí velmi dobře skrýt – ledajaká spára je pro ni dobrá, oblíbeným místem jsou matrace, postele, nábytek či dokonce obrazy nebo tapety… To je jedna věc. Druhá smutná zpráva je, že se dokáží reprodukovat velmi rychle a třetí, že stačí jedno jediné neodhalené vajíčko, zda jeden dospělý jedinec a štěnice zůstávají na návštěvě.

Likvidace štěnic není zrovna nejjednodušší. Většina komerčních prostředků proti hmyzu na ně neúčinkuje. Babské rady neexistují, respektive nefungují dostatečně. Co s tím? Poradíme vám, jak se jich zbavit jednou provždy. Ano, tušíte správně – pouze odborník dokáže najít a odstranit tento dotěrný hmyz z vaší domácnosti nadobro. V článku si všechno projdeme pěkně popořadě. Nejprve si přiblížíme více štěnici samotnou (před bojem třeba znát svého nepřítele co nejlépe). Později si řekneme, jak vůbec zjistit, že máte doma právě štěnici a ne nějaký jiný hmyz (například blechu). Štěnice – jak se jich zbavit? – vězte, že důležitý je zejména systematický postup – čtěte pozorně!

Už žádné štěnice v ložnici

Už žádné štěnice v ložnici…

Mnoho lidí se stále mylně domnívá, že důvodem přemnožení štěnic je nízký hygienický standard. To však určitě není pravda. Zamoření štěnicemi může postihnout kohokoliv a kdykoliv, takže pocit pomyslné studu v případě napadení vaší domácnosti pěkně hoďte za hlavu. Člověk si totiž štěnici může dovést domů z dovolené nebo pracovní cesty v zavazadle nebo koupí staršího nábytku, z obchodu, divadla, vlaku, hromadné dopravy…, případně mu ji může nechtěně zanechat nějaká milá návštěva. Každopádně, štěnice je už doma, pojďme se s ní seznámit blíže.

 

Štěnice – co to vlastně je

Štěnice domácí (nesprávně štěnice domácí, Anglicky: bed bug, Latinsky: Cimex lectularius ) je malý rezavě červených bezkřídlý hmyz ve velikosti 5-9 mm – řada polokrídlovce (Hemiptera), podřada štěnice (Heteroptera).

Štěnice ložní

Výstavní exemplář štěnice ložního…

 

Fakta

  • parazituje na všech teplokrevných obratlovcích včetně člověka
  • jeho proměna nedokonalá – to znamená, že z vajíčka se rodí přímo nový jedinec (bez stádia kukly)
  • nemá křídla, má 3 páry noh, 4-článkové tykadla
  • během života dokáže 1 štěnice naklást až 200-500 vajíček (za týden jejich naklade až 8), kladou jejich samičky v úkrytech a přilepují jejich k podkladu sekretem
  • vývoj od vajíčka k novému vajíčku trvá při teplotě 23-25 ​​°C 30-50 dní
  • štěnice žijí 1-1,5 roku
  • ideální teplota pro život je 25 °C, ale přežívá i při -17 °C až +49 °C
  • je aktivní pouze v noci, přes den se ukrývá v různých štěrbinách – je to světloplachý hmyz, ale někdy je ani světlo neodradí od krmení

Nepříjemné fakta

  • běžné místa na kousnutí jsou obličej, krk, ruce a nohy
  • štípnutí je malé, ploché nebo zvýšené hrboly – příznaky zarudnutí, otok a svědění
  • dospělý jedinec vylézá pouze jednou za 5-7 dní, mladší (nymfy) i častěji – krev sají všechna vývojová stadia
  • vydrží dlouho bez potravy – dokáží si počkat i několik měsíců
  • štěnice jsou gregarický hmyz (který se sdružuje do kolonií), ty kolonie jsou docela dobře spoznateľné podle tmavých výkalů štěnic, zvlečenej pokožky (exuvií) a světlých vajíček, které se hromadí v jejich okolí
  • v létě dokáží lézt po vnějších stěnách budov přes okna až do obytných místností
  • celoročně dokáží migrovat přes vnější chodby, šachty inženýrských sítí, vedle potrubí ústředního topení, atd.
  • prožívají kdekoli v místnosti: trhliny v nábytku, pod tapetami, čalouněném nábytku, jakémkoliv textilu, postele včetně matrací
  • žije i v kurnících, holubnících a někdy i hnízdech vlaštovek a vrabců

 

Příznaky – nebo jako zjistíte že máte doma štěnice?

Člověk to většinou zjistí tím nejnepříjemnějším způsobem jaký existuje – najde na sobě štípance. * Pak už jen stačí nahlédnout pod, či za postel. Je velmi pravděpodobné, že se tam najdou černé tečky – výkaly štěnic + průsvitné zvlečené pokožky různých velikostí (zůstávají po štěnice v každém vývojem stadiu, a je jejich 5).

V první fázi, kdy těch štěnic ještě není mnoho, se přítomnost štípanců často připisuje jinému hmyzu, nejčastěji komárům. Lehká pomoc, pokud najdete na sobě ráno štípanec, zobrazte pokoj či někde nevidíte „nasátého” komára. Pokud není přítomen (a možná není ani jejich sezóna), je velmi pravděpodobné, že vás poctila svou návštěvou štěnice ložní. Ještě by to mohla být i blecha – ale ta štípe nezávisle od denní doby (štěnice je světloplachá – chodí se krmit jedině v noci!

 

Štípance od ploštice

Uštknutí od štěnice („kousance”) tedy evidentně nejsou žádná výhra. U většiny lidí způsobuje nejprve bolestivé, pak neodbytně svědící mírně vyvýšené pupeny s nepravidelným tvarem, nejčastěji o průměru 1-3 mm. Silnější a mnohopočetnejšie pobodání může u citlivějších lidech vyvolat horečku, otok a kopřivka po celém těle. Štípance se nacházejí hlavně na obnažených místech, které jste během noci tak lákavě vystavili měsíčnímu svitu.

Jak a kdy se to děje?

Štěnice jsou nejaktivnější nad ránem. Tehdy vyhledávají hostitele a jsou schopny za ním „pobíhat” i 6 metrů! A to přibližně tak rychle jako klasický mravenec (čti: jak se zbavit mravenců). Štěnice se orientují podle tepla a vydechovaného CO2, zda podle takzvaných kairomónov, což jsou látky prospěšné pro odběratele (štěnice či jiný parazit) a neprospěšné pro toho, kdo je vylučuje (člověk).

Vyhledávají zejména obnažené části těla – ruce, nohy, obličej, ale i na trupu, zda všude nad prádlem. Po přisátí do rány vstřikují své sliny s množstvím různých aktivních látek, které mají za účel zdolat přirozené obranné mechanismy hostitele a zaručit ničím a nikým nerušené sání krve. Při sání štěnice naroste až pětinásobně! A takto přijatá potrava jim v pohodě vystačí i na 6-7 dní. Cestu zpět do své kolonie pak vyhledávají pomocí feromonových stopy.

Přenášejí nemoci?

Starší zdroje štěnicím nepřipisují přenos patogenních zárodků. Nemusí to však být zcela pravda. V slinách a výkalech i trávicím ústrojí štěnice se nachází více než 40 patogenů (zdroj). Při nich však dosud nebyl možný přenos na člověka dostatečně zkoumáno a prokázaný. Je to například Coxiella Burnette, původce Q horečky, Wolbachia (patogenita pro člověka není známa), trypanozómy cruzi, původce Chagasova choroby, plísně Aspergillus fumigatusPenicilliumScopulariopsisDále některé stafylokoky a enterokoky. Z virů je prokazatelným nositelem viru hepatitidy B (bez důkazu přenosu na člověka). Pro zajímavost: HIV v trávicím ústrojí štěnice neprožívá.

Jak léčit štípance od štěnice?

Obvykle se nemusí podstupovat žádná léčba. Na zmírnění svědění se poštípané místo může natřít například Fenistilom, ale použít můžete i alkohol, chladivou mast, acetátový obklad. U těžších projevech se používají kortikosteroidní krémy, či perorálně antihistaminika (vše léky na předpis). Kdy štípance zmizí? Obvykle do 1-2 týdnů.

Štípance od štěnice – jak vypadají? fotky

Existují pro štěnice i nástrahy, které odhalí výskyt štěnice ložního aniž byste museli být bolestivě kousnutí. Ty vám dá k dispozici profi firma na hubení škůdců a zjistíte tak jejich výskyt před či po odborném zásahu.

 

Štěnice v bytě

Štěnice se nejraději vyskytuje v blízkosti svého hostitele. Je světloplaché, takže se krmí v noci. Proto tyto zvířátka mají nejraději místa, kde člověk spí – ložnice, či dětské pokoje (pokud spíte na gauči v obývacím pokoji, tak i tam). To jsou fakta, které již známe. Nezaškodí si jmenovat nejčastější místa v rámci místnosti, kde můžete očekávat jejich výskyt (abyste to nezapomněli „ceknete”):

  • záhyby, zipy, švy, pružiny matrace
  • švy povlečení
  • konstrukce postele, sedací soupravy – zejména ve spojích a částech přiléhajících ke stěně
  • díra od hmoždinky
  • obložení stěn a stropu
  • pod tapetu
  • rám obrazu, zrcadla
  • plakáty na stěně
  • poličky a každý nábytek blízko postele (noční stolek)
  • podlahové lišty
  • okraje koberců
  • knihy – mezi stránkami, ale i ve vázání na zádech
  • průchody teplovodních a elektrických rozvodů
  • zásuvky a lišty na kabely

Štěnice jsou hmyz, který se rád „spolčí” a v těchto vhodných úkrytech pak zakládá kolonie. Ty jsou dobře dohledatelné podle tmavých výkalů štěnic, zvlečenej kůže a světlých vajíček, které se hromadí v jejich okolí.

štěnice kolonie - výkaly

Černé skvrny, tečky – nezaměnitelný důkaz o přítomnosti štěnic, jsou to jejich exkrementy.

 

Jak se jich zbavit?

Nyní přejdeme k tomu nejdůležitějšímu – jak se těchto nepříjemných návštěvníků zbavit. Tak na úvod snad pomůže pár rad jak si je nepřinést domů (ale i tak to není vždy stoprocentní).

 

Prevence

  • při návštěvě jakéhokoli ubytovacího zařízení důkladně prohlédněte postele, koberce, gauč, křesla, skříně a zásuvky – použijte něco s tvrdým okrajem – například kreditku, baterkou zkontrolujte tmavé rohy
  • nejvíce pozornosti věnujte místu kde budete spát, zvedněte každý roh matrace, zobrazte povlečení
  • zavazadla ani jiné osobní věci nesmíte pokládat na zem do blízkosti postelí a ani na koberec, dejte si ji na tvrdý povrch jako například pult nebo do vany
  • nic neuskladňujte pod postel – obuv nechávejte ve volném prostoru
  • po návratu domů je potřeba vše důkladně prohlédnout no i tak může stát, že se štěnicím nevyhnete
Kontrola ploštice posteľnej v hoteloch

 

Dá se jich zbavit i „po vlastní ose”? No vždyť vyzkoušejte

Ale dvakrát to nedoporučujeme. Jistě, chápeme, že oslovit profesionální firmu na vyhubení štěnic není zrovna něco, co byste chtěli vyhlásit do rozhlasu… Ale tady na hanbu není žádný prostor – čím víc to oddalujete, tím větší je riziko jejich rozšíření a tím hůře se je bude možné zbavit. Odborná firma vám domácnost důkladně prohlédne a v případě pozitivního nálezu štěnice i důkladně eliminuje (na pokolikáté je sporné, závisí na stupni zamoření). Jinak, pokud byste to chtěli zkusit sami, tak vězte, že na většinu volně dostupných postřiků (pokud ne i na všechny) jsou štěnice rezistentní – jednoduše na ně nereagují ani na Biolit:-)

V minulosti se používaly na odpuzování štěnic i různé bylinky, například koření, máta, z těch exotičtějších například ploštičník, ale i tabák, konopí, terpentýn… Štěnice „nelíbí” ani vápenatý či křemelinový prach – vysušuje je.

Štěnice mají i přirozených nepřátel jako švábi, pavouci, roztoči, mravenci a stonožky, ale jak sami uznáte, jejich využití při akutní potřebě je velmi problematické (možná jednou v budoucnosti…).

 

Co určitě nedělejte

Tyto věci dělat určitě nedoporučujeme. Víme, že jste v šoku – ale takovýmto způsobem zamoření štěnicemi spíše podpoříte jako omezíte:

  • nestahuje zamořený nábytek kádě-tudy po domě či bytě
  • nedávejte ho ani na balkon, půdu, do sklepa nebo na verandu
  • totéž platí pro matrace, ložní prádlo a věci ze skříní či zásuvek
  • nepoužívejte dostupné přípravky z drogerie, nemá to smysl, štěnice jsou odolné vůči pyrethroidy, které z nich většina obsahuje, docílíte tím pouze to, že si štěnice rozežene po celém bytě či domě
přemísťování nábytku

Štěnicemi zamořený nábytek po bytě nepřenášejte nahoru dolů…

 

Co můžete udělat sami

  • můžete vyprat prádlo při 60 °C (to zahubí všechny fáze štěnice, i vajíčka), viz nejlepší pračky
  • prádlo, kterou není možné prát na šedesátce umístěte po praní do sušičky (při teplotě nad 40 °C uhynou), viz nejlepší sušičky
  • věci, které prát ani sušit nemůžete zkuste zabalit do plastového sáčku a vložit do mrazáku na 4-5 dní (při -18 °C), viz nejlépe chladničky s mrazničkou
  • můžete textil namočit na 24 hodin do studené vody – mladé a dospělé štěnice tak vyhubit, pozor: vajíčka však ne
  • knihy, oblečení či jiné přemety lze ošetřit CO2 – vložte je do vakuových pytlů, vysajte vzduch a následně napusťte oxidem uhličitým – nechte působit několik dní
  • nic ze zmíněných způsobů vám však nezaručí, že se štěnic zbavíte na komplet – proto zvažte odborný zásah, vyberte firmu, která má s ničením hmyzu bohaté a ověřitelné zkušenosti

 

Jak se zbavit štěnic – Odborný zásah

Největším problémem souvisejícím přímo s ničením štěnic je používání neúčinných přípravků, vůči nimž jsou štěnice odolné. A také nedostatečný, neodborný zásah!

profi hubení štěnic

Jak vybrat správnou firmu?

Na internetu lze nalézt mnoho firem, které se věnují hubení hmyzu a ostatních škůdců, jak si vybrat tu správnou? Tak v první řadě by měla mít každá certifikát, který ji opravňuje k této činnosti. To mimo jiné znamená, že si může dovolit kupovat účinné látky k likvidaci štěnic, které nejsou volně dostupné. Každý pracovník seriózní firmy, ten který se přímo zabývá likvidací hmyzu, by měl své práci perfektně rozumět a umět odpovídat na vaše otázky. Také je důležité, jak rychle dokáže firma zareagovat na váš požadavek a situaci řešit. No av neposlední řadě jde io cenu (2000-6500 Kč za dezinsekci domácnosti podle stupně zamoření a dalších faktorů).

💡 TIP od nás: profi firmy hledejte například i v tomto Seznamu.

 

Profi metody

Zaručená likvidace štěnice

  • postřik s reziduálním účinkem *, který je třeba opakovat 2-3 – toto je momentálně jediná spolehlivá a účinná metoda likvidace štěnic

* Reziduální nebo jinak zbytkový účinek znamená, že látka zůstává v těle škůdce ještě nějakou dobu po aplikaci, čímž se dosáhne maximální efekt.

Pomocné metody

  • dýmovnice – mají nízký účinek, nezanechávají žádné rezidua a kouř se nedostane do všech spár
  • fosfan nebo kyanovodík – účinné plynné látky, v bytech a domech je však nelze použít z důvodu jejich vysoké toxicity
  • pára + vysoká teplota – štěnice nepřežijí vysoké teploty, takže z tohoto pohledu je metoda spolehlivá, na druhou stranu, tímto způsobem není možné ošetřit 100% zamořeného prostoru, takže stačí, že pár vajíček unikne pozornosti a štěnice jsou zpět
  • vysavač, obaly na matrace, pasti – pomocné metody, které pomohou snížit stavy štěnic, ale ne zkázu úplne

 

Jak to probíhá?

Pracovník certifikované firmy (již po lokalizování a určení způsobu dezinsekce) ošetřuje zamořené matrace a postele ze všech stran, i z té spodní, která bývá velmi častým místem výskytu štěnic. Dále pokračuje židlemi a křesly ze všech stran, nočními stolky. Také se ošetřují zadní strany obrazů, fotorámečků, garnýže, prostupy topení, podlahy a podlahové lišty, stěny alespoň do výšky postele. Při silném zamoření se doporučuje vystříkat celé stěny i stropy a vlastně i veškeré vybavení obývaného prostoru.

Čím se stříká?

V současnosti jsou štěnice ve velké míře již rezistentní vůči organofosfát a některé dokonce i vůči pyrethroidy a karbamátu (ty se používjí na hubení štěnic nejčastěji). V literatuře se uvádějí látky jako malathion, pyrethrin, dichlorvos (organofosfát), permethrin a diethyltoluamid, který se používá i jako repelent (DEET). V Evropě je doporučená směs K-Othrin 25 SC (deltamethrin) a 1% AquaPy (pyrethrum, piperonylbutoxid). zdroj

Jak byt / dům připravit na zásah

Úspěšnost ošetření je závislá na několika faktorech:

  • správný výběr účinné látky
  • důkladnost a důslednost pracovníka, který zásah provádí
  • součinnost poškozeného majitele (což spočívá zejména v přípravě prostor na aplikaci postřiku a dodržování pokynů, kterými se máte řídit po postřiku)

Samotná příprava před zásahem pak sestává z:

  • vyklizení úložných prostorů v posteli a míst pod ní
  • vyklizení úložných prostorů ze sedačky a zpod ní
  • vyklizení nočních stolků a jiného nábytku v blízkosti postele
  • uvolnění podlahy pro aplikaci postřiku (šatstvo, hračky přeneste například na stůl)

 

Zajímavost na závěr

💡 TIP: Čemu nevědí štěnice odolat...

William Hentley, entomolog na univerzitě v Sheffieldu (Velká Británie) a jeho kolegové testovali, zda štěnice přitahuje více znečištěný oděv nebo čistý. Jak to probíhalo? Umístili nádobu s štěnicemi do středu místnosti ak tomu na stejnou vzdálenost od nich i dva bavlněné vaky. Jeden naplněný čistou prádlem, druhý se špinavými tričky a ponožkami. Hmyz následně vypustili a nechali ho volně pohybovat po dobu 96 hodin.

Jak to dopadlo? Přibližně dvojnásobné množství štěnic přitáhlo špinavé oblečení. Tento test spolu s předchozími pokusy prokázaly, že štěnice mohou cítit přes 100 různých sloučenin produkovaných lidskou pokožkou…

(čti více)

Co dodat na závěr? Je nám jasné, že už jen pomyšlení na to, že se vám doma usídlili štěnice, ve vás vyvolává hotové zděšení a naskakuje husí kůže. Proto se tomu raději pokuste předejít tak, že po dovolené či pracovní cestě pořádně podíváte své oblečení i zavazadla.

V žádném případě se neulakomte na volně pohozený nábytek před panelovým, pokud si pořídíte nějaký skvělý kus z bazaru – důkladně ho prohlédněte. A pokud už se vám stane, že štěnice přece objevili cestu do vaší domácnosti, tak to čím dříve řešte a kontaktujte profesionální firmu. Vyhnete se tak mnohým bezesných nocí a stresu z nepříjemných návštěvníků a jejich nechutným štípancem.


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.2/5 - (94 votes)
Autor článku
redakce

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře

U nás na patře u sousedů byly, a chodili všude k sousedům na kontrolu..Rikalo se, že to bude preventivní postřik.. U nás nenašli nic, a teď asi po dvou týdnech už druhou noc a den šílím.. Nastříkal jen venkovní práh u dveří a odešel.. Nechápu proč ta profesionalita je tak neprofesionální.. Nevím ani jaká firma, vzhledem k tomu že to bylo přes družstvo, ale jak to mohli takhle zanedbat.. Úplně zbytečně mám teď byt plný havěti, a člověk se bojí ve vlastním bytě sednout, lehnout a vůbec usnout.. Hrozné!!

Dobry den,

Byli jsme dnes na navštěvě v domacnosti, kde je 6 dní po postřiku proti štěnicím, kdy už nove kousance nemají. Byli jsme tam jen pár hodin (od oběda do 4 odpo) a na gauči úplně minimálně, v ložnici vůbec, oblečení šlo po návratu ihned do pračky.

Večer jsem na sobě objevila dvojity štipanec na krku, ve 4 ráno mam typicke 2 štipance na zadech a dcera taky jeden. Jsou naběhlé, červene ne.

Je to realne takto rychly přenos?
Poštípaly nas tam anebo je už máme doma?
Hlava mi to nebere. Děkuji moc

Všichni tady píšete speciální firma.. My si tím prošli. Též. Jako první je najít jejich hnízdo dá to zabrat ale když ste šikovní najdete ho. Kouknout do sedaček s foťákem a baterkou přiblížit na maximum a hledat jestli tam někde nemají hnízdo. Kouknout do všeho i do každé dírky ve zdi.. Pokud máte postel kterou ste si skládali nebo postýlku koukat u šroubů zálezaji i tam. Koukat pořádně. Věřím že tímhle stylem hnízdo najdete. A pak zavolat firmu a říct jim kde přesne hnízdo mají třeba si to nafotit a ukázat jim to. Aby věděli jde pořádně stříkat. Protože ne každá firma úkryt stenic hledá. Postrikaji to na oko a jdou pryč.

Dobry den, chtela sem se zeptat. Nejake prodlo jsem vyprala na 60 stupnu ale nedala do pytlu. Tak sem se htela zeptat jestly to co jsem již vyprala tak jestly by stacilo vyzehlit na nejvysi stupen a dat do pytlu.. Nebo to vse musim preprat znovu a dat pak do pytlu. Děkuji za odpoved.

Být vámi vše přeperu znovu. Stenice jsou dost rychle aby vám v něčem Nakladla třeba vajíčko. Tím že to vyperete nic neskazite a vy budete mít vnitřní klid že ste to nepodcenila

Dobrý den, mohu se zeptat pokud sem již něco vyprala na 60 stupňů i vyzehlila ale bohužel nedala sem do pytlů ale do látkových skříně. Musím to znovu přepsat nebo jen vyzehlit z obouch stran a dát do pytlů?? Děkuji za radu.

Dobrý den.

Bydlím v ubytování, kde je sdílený vysavač.
U sousedů se objevil výskyt.
Chtěla bych se zeptat, či je bezpečné i přesto používat vysavač. Zda-li je možné, že by se na hlavici nrbo v trubce nějak přesunuli i do mého bytu.

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, diagnóza se stanovuje hlavně posouzením reakce na pokožce po kousnutí a v podstatě i potvrzením výskytu štěnic v domácím prostředí. Více informací najdete například i v tomto odborném článku.

V clanku jsou zavadejici informace, doporucovany postrik pro Evropu od koho? Jsem z Dezimexu a vim jak na to. Rezidualni ucinek rovnez neznamena ze se hromadi v tele stenice, ale ze je dlouhodoby po aplikaci. Ucinkuje obvykle po dobu 2-3 tydnu a pak je treba opakovat. V kazdem pripade je treba profiky, jak jiz bylo receno maji ucinne latky, ktere nemuzete koupit, profesionalni vybaveni a v neposledni rade zkusenosti. Jinak to muzete resit do nekonecna.

Dobrý den, děkujeme za připomínky, ale o tom, že by byly v článku zavádějící informace, nemůže být ani řeči. Informace o používání konkrétních látek je z ověřeného zdroje – odborného článku. Každopádně však nutno podotknout, že text má informativní charakter a nemá za účel popsat přesné složení postřiku a ani mechanismus působení těchto látek. Na toto by měly přesněji odpovídat odborníci. Takže pokud chcete, můžete se k tomu klidně vyjádřit, budeme jen velmi rádi a naši čtenáři jistě také. K tomu reziduálnímu účinku, nerozumíme celkem co nám vlastně vytýkáte při definici tohoto pojmu. Podle vás toto neplatí? Citujeme z našeho článku: „* Reziduální nebo jinak zbytkový účinek znamená, že látka zůstává v těle škůdce ještě nějakou dobu po aplikaci, čímž se dosáhne maximální efekt.“…
Jinak, s tím, že k likvidaci štěnic je nutný odborný zásah, opravdu souhlasíme, a v podstatě na to poukazujeme v celém našem článku.

Na štěnice jsou výborný tyto přípravky: spray PROTECT, bohužel není nejlevnější, dále dýmovnice a ty používat každý několikrát.
Po dýmovnici jsou štěnice agresivní a začnout kousat víc.

Všude se píše o “specializovaných firmách” v čem jsou oni odborníci: nějaké místo vynechají a štěnice se znova rozmnoží. Nikde jsem se nedočetl z čeho konkrétně a v jakém poměru mají složené postřiky.

Zbavovat se štěnic je bohužel na dlouhou dobu, protože je neustále roznášíte z práce do auta, z auta domů…doma to vycídíte, v práci zůstanou a zase si jí přinesete domů atd. a pořád dokola.
Je potřeba se domluvit a neustále sprejovat a používat dýmovnici.
Neustále prát ložní prádlo a ručníky cca obden. Oblečení dávat do uzavíratelného igelitového pytle.

Dobry den,po zasahu deratizatora je mozne ze stenice jiz vtu noc nas znovu poštipali ? druhou taky…z loznice jsme se prestehovali do obyvaku 4 dny v klidu , jeste tyden a mame volat jej znovu…Ale nechapu proc po postřiku tu pořad jsou, Moc dekuji za odpoved

Dobrý den Renato, nepotěší vás to, ale my bojujeme se štěnicemi již bez dvou měsíců rok, postřiky firmou již 4x, bez úspěchu, největší úspěch bych asi viděla v kombinaci s firemním postřikem a odpovědí “hoza”, tj. každý den se na to zaměřit, neúnavně prát, stříkat, používat dýmovnici, ošetřovat párou parním postřikem (ten jsem si za tím účelem také pořídila, z druhé ruky), pak preciznost, jak píše redakce v odpovědi níže, nezapomenout na jedinou škviru, hmoždinku, asi se zbavit všech přebytečných věcí, zkusit použít vaukové pytle na oblečení..toto vše mne totiž nyní čeká, poté, co postřiky od firmy nepomohly, nikdy dosud jsme hnízdo nenašly, “naše” štěnice se chovají naprosto jinak, než jak se píše v článcích, po postřiku jsme našli mrtvé zásadně mimo ložnici, a to na chodbě, v obýváku a kuchyni, daleko od ložnice, štípance byly jen po jednom štípanci s obrovskou reakcí u syna, vypadaly jak od komára, pozor, po postřiku se přizpůsobily, syna občas štíply, ale již neměl takovou reakci a zároveň se přesunuly na mne, takže se plně přizpůsobily ohrožení, u mne též jednotlivé malinké, skoro jak jen červené tečky, a různě, za ušima, v hlavě, obličeji, skoro by si toho člověk nevšiml, nebo to vytěsnil, co platí, vždy se reakce na ně objevila až poté a ve dne (na rozdíl od komára), přeji vám opravdu plno sil, Pavla

v loni jsem koupila sprej přímo na štěnice,a díky bohu jsem se jich zbavila. trvalo mi to asi tak dva měsíce se jich zbavit,ale podařilo se to. bylo to asi i tím,že jsem je v gauči mnoho. a ted to můžu koupit znova,dotáhla jsem si to od sousedů.

ten název už nevím,ale vím kde jsem to kupovala,tak tam doběhnu a ten název Vám pak napíšu:) snad to ten pán bude ještě prodávat:)

Dobrý den už půl roku bojují se stenicemi deratizator byl u nás 5x nic nezabralo stále je nacházím měla jsem asi měsíc klyd ale stále se viskytli 2 nebo 1 nemám dost finance mám 5 děti z toho jsou už 3 dospělé a 2 nezletile co mám dělat jsem zoufala

Dobrý den, tady je každá rada nad zlato, pokud si s nimi neporadila ani specializovaná firma (možná třeba vyzkoušet nějakou jinou), tak jako jednu z možností navrhujeme ještě vyzkoušet nějaký vhodný volně dostupný insekticid k hubení lezoucího hmyzu – na trhu je jich několik (například i tento). Jestli to pomůže, tak to se nedá na 100% zaručit – důležitá bude preciznost a nutnost vystříkat všechny možné úkryty, kde se štěnice a její vajíčka mohou schovávat. Při aplikaci se určitě řiďte pokyny uvedenými v návodu.

redakce

Hubení štěnic svépomocí je často neúčinné.
Alespoň základní ošetření, když člověk nemá peníze aby si zavolal firmu, je možné provést parním čističem, ale je to řešení jen krátkodobé.
Dovolí vám to pouze párkrát se vyspat.
Podívejte se na návod na: https://www.stenicedoma.cz/hubeni-stenic

Prosím o radu nevím jak se zbavit domácích štěnic nemám momentálně finance chtěla jsem fakturu na. splátky děkuji za odpověď spozdrravem Zuzana Barcakova

Zdravím…dělali mi postřik už 2x a stalo mně to 5000 Kč….a stále ještě štěnice nacházím.Co dále?…To mám neustále platit?Na co mi to dělají když to nefunguje?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *